Foto: Timurs Subhankulovs/Latvijas Avīze

Nākotnes nama spāru svētkus sola pavasarī 0

Šodien Latvijas Okupācijas muzeja (OM) “Nākotnes nama” pamatos Latviešu strēlnieku laukumā iemūrēja kapsulu ar vēstījumu nākamajām paaudzēm un pateicību ziedotājiem. Līdz ar to simboliski sācies ilgi gaidītais Okupācijas muzeja pārbūves un muzeja jaunās piebūves – Nākotnes nama – būvniecības process. Celtnieki sola, ka Nākotnes nama spāru svētkus varētu atzīmēt jau nākamā gada pavasarī.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Lasīt citas ziņas

Kapsulā nākamajām paaudzēm likts Valtera Nollendorfa vēstījums, paša muzeja idejas autora Pauļa Lazdas vēstījums, informācija par cilvēkiem, kas ziedojuši tieši Nākotnes nama projektam, kā arī OM apkārtraksts, vēstījumi no VNĪ, Kultūras ministrijas un Vides un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM). Gluži simboliski būvbedrē uz galdiņa bija nolikta celtnieku aizsargķivere ar vārdu “Birkerts”, tādējādi godinot 2017. gada 15. augustā aizsaulē aizgājušā Nākotnes nama arhitektu Gunāru Birkertu. “Domāju, Birkerts ir to pelnījis,” bilda Nollendorfa kungs, atzīstot, ka ķiveres nolikšana bijusi viņa ideja.

Kapsulas iemūrēšanas ceremonijā bija klāt un ar uzrunām uzstājās Latvijas Republikas kultūras ministre Dace Melbārde (NA), vides aizsardzības un reģionālas attīstības ministrs Kaspars Gerhards (NA), Latvijas Okupācijas muzeja biedrības valdes priekšsēdis Valters Nollendorfs, Latvijas Okupācijas muzeja direktors Gunārs Nāgels, VAS “Valsts nekustami īpašumi” (VNĪ) valdes priekšsēdētājs Ronalds Neimanis, kā arī SIA “Skonto būve” valdes loceklis Juris Pētersons.

CITI ŠOBRĪD LASA

Gan kultūras ministre Melbārde gan VARAM ministrs Gerhards savās uzrunās pieminēja “nepiedodamo” aizkavēšanos ar Nākotnes nama būvi, un no Gerharda mutes izskanēja vārds “sabotāža”. Tajā pat laikā tika uzsvērts, ka visas ar celtniecību saistītās formalitātes nokārtotas un visas atļaujas saņemtas. Lai arī nevienu vārdā nesauca, bija skaidrs, ka runa ir par 2015. gadā uzsākto arhitektes Zaigas Gailes kampaņu pret OM ēkas pārveidi, kā arī Rīgas domes ar būvniecību saistīto amatpersonu vilcināšanās.

“Domāju, par būvniecības gaitu nevajadzētu būt īpašām bažām. Ja kāds vēlētos tagad apturēt projektu, viņam būtu jāpieliek pārāk lielas pūles. Bet esam mazliet noraizējušies par valdības atbalstu muzejam, jo – mainās valdības, mainās domas. Ir bijušas dažādas situācijas. Patlaban kā valdības atbalstu saņemam trešdaļu mūsu operatīvā budžeta, taču ir bijuši grūti laiki, kad saņēmām mazāk par 10%,” vaicāts pēc komentāra bilda Okupācijas muzeja direktors Nāgels.

Visi celtniecības darbi jāpabeidz nākamā gada jūlijā, bet vēl apmēram pusgadu muzeja ļaudīm vajadzēs, lai samontētu un iekārtotu telpās jauno ekspozīciju. Arī “Skonto būves” valdes loceklis Pētersons klātesošajiem apsolīja, ka atjaunotais muzejs kopā ar piebūvi apmeklētājiem durvis vērs 2020. gadā. Pārbūves darbi vecajā muzeja ēkā un Nākotnes nama celtniecība notiks paralēli. Pirmais darbs būs iedzīt grunti nostiprinošās metāla rievsienas gar Grēcinieku ielu, tad tiks rakta būvbedre. “Oktobrī plānots sākt pāļu urbšanu. Tā aizņems apmēram sešas nedēļas. Tad tūlīt sāksies betonēšanas darbi. Domāju, spāru svētki varētu notikt pavasarī,” skaidroja Pētersons.

Ņemot vērā, ka būvdarbi notiek Vecrīgā, zemes darbu gaitu uzraudzīs arheologi. Pēc Pētersona domām, aizķeršanās ar projekta izpildes termiņiem varētu rasties vien tad, ja būvdarbu laikā tiks “uzrakts kaut kas vēsturisks”, kas prasīs papildizpēti.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.