EVOLED ar lētajiem lantanīda savienojumiem centīsies Latvijas vārdu nest strauji augošajā OLED pasaulē.
EVOLED ar lētajiem lantanīda savienojumiem centīsies Latvijas vārdu nest strauji augošajā OLED pasaulē.
EVOLED ar lētajiem lantanīda savienojumiem centīsies Latvijas vārdu nest strauji augošajā OLED pasaulē.

Nākotne– joprojām LED zīmē 0

Jau vairākus gadus LED gaismekļus uzskata par nākotnes gaismu – energoefektīvas, spožas un dabai draudzīgas. Tomēr, vērojot nebeidzamo tehnoloģiju attīstību, kas notiek straujāk, nekā valstis tās spēj apgūt, rodas jautājums – cik ilgi LED tehnoloģija vēl būs gaismas avotu efektivitātes etalons?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

“Nākotnē noteikti kā izplatītākās spuldzes paliks LED, jo pagaidām neizskatās, ka tiek strādāts pie kaut kā krietni attīstītāka, kas būtu arī pieņemamā cenā,” stāsta “LED Chemicals” vadītājs Aleksandrs Beļskis, kurš uzskata, ka reālākas ir LED spuldžu komponentu izmaiņas, nevis kaut kā jauna rašanās. Piemēram, zilos kristālus varētu aizvietot citu veidu kristāli vai alumīnija oksīda vietā varētu parādīties keramikas pamatne. Notiks tehnoloģiju cīņa, bet LED spuldzes tuvākajā nākotnē aizvietot neizdosies. Cīņa par dažādām nišām gan neizpaliks, jo jaunas alternatīvas LED gaismekļiem ir, taču ne spuldžu veidā. Piemēram, arvien populārāka kļūst organisko diožu jeb OLED tehnoloģija. “OLED meklē savu nišu, viņu tirgus stabilizējas, bet domāju, ka OLED vairāk domāts televizoriem, monitoriem u. c. ekrāniem, jo ar OLED var iegūt labākas krāsas, bet apgaismojumam OLED ir pārāk dārgs,” atklāja A. Beļskis.

Kā atšķiras LED no OLED? Organisko diožu televizori spēj izgaismot katru attēla elementu atsevišķi bez nepieciešamības pēc papildu gaismas avota, kas vajadzīgs LED LCD televizoriem. Tādējādi OLED veido krietni dzidrāku un krāsaināku attēlu. Tomēr LCD televizoru ražotāji nesnauž, un, pateicoties, piemēram, nanokristālu ieviešanai televizoros, kvalitātes ziņā LCD būtiski vairs neatšķiras no krietni dārgākajiem OLED televizoriem. Te nu atkal iesaistās Latvijā bāzēts uzņēmums! “EVOLED” izdomājuši veidu, kādā OLED tehnoloģiju padarīt vienkāršāku un lētāku. Jāsaka gan, ka līdzīgi kā ar “LED Chemicals”, arī “EVOLED” ideja un zinātnieki nāk no Krievijas – no M. Lomonosova Maskavas Valsts universitātes, taču tālāka attīstība notikusi jau sadarbībā ar Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūtu un mūsu fondu atbalstu, kā arī Fraunhoferas institūtu Vācijā. OLED problēma pašlaik ir augstās gaismu izstarojošo materiālu cenas. Pagaidām OLED sastāv no plāniem anodu slāņiem – parasti indija oksīda, plastmasas vai stikla substrāta un dažādiem organiskiem slāņiem, ko klāj plāns metāla katods. Kā norāda “EVOLED” vadītājs Fjodors Jerjomins, tieši indijs prasa lielākās investīcijas, taču izmaksu samazināšanai uzņēmums plāno to aizstāt ar daudz lētākajiem lantanīda savienojumiem. Pagaidām uzņēmums saņēmis teju 200 000 eiro finansējumu, un tuvākajā laikā redzēsim, vai “EVOLED” izdosies samazināt tehnoloģijas izmaksas, kas varētu nozīmēt arī ielaušanos citās gaismekļu nišās, varbūt pat LED spuldzīšu apdraudēšanā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vēl cita niša, kurā LED ir ļoti populārs, taču ne vienīgais gaismas izstarotājs, ir automašīnu lampas. Jaunākajās automašīnās gaisma nenāk no LED vai ksenona lukturiem, bet gan no lāzera diodēm. Kā stāsta A. Beļskis, lampās ir speciālas plāksnes no keramikas, kuras lāzeru pārveido uz balto gaismu. Lāzera lielākais pluss ir tā īpašība izstarot gaismu taisnā līnijā ļoti tālu, turklāt neizklīstot. Zinātnieki izskaitļojuši, ka lāzera lampas ir pat 1000 reizes spilgtākas par LED, izmantojot divreiz mazāk enerģijas, turklāt lāzeri arī aizņem krietni mazāk vietas. Pagaidām pie šīs tehnoloģijas aktīvi strādā auto ražotāji “BMW” un “Audi”, kuru cenrādis vienai priekšējai lāzera lampai apstājas pie apmēram 8000 eiro, turklāt jāiegulda arī tehnoloģijā, kas nodrošinās lāzera izstarotās gaismas spožuma samazināšanu. Diez vai kāds pretimbraucējs vēlēsies, lai viņam acīs spīd teju saules stari.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.