“Nākotne ir tavās rokās!” Atklāj daudzvalodu digitālo platformu par Eiropas nākotni 3
“Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Vienas paaudzes laikā tehnoloģija ir radikāli mainījusi to, kā mēs dzīvojam, strādājam, iepērkamies, komunicējam un kontaktējamies. Attiecīgi mainījusies attieksme un gaidas, un iedzīvotāji vēlas iegūt lielāku ietekmi demokrātijā ārpus vēlēšanām.
Kā līdzpriekšsēdētāji, kas pārstāv Eiropas Parlamentu, Padomi un Eiropas Komisiju, kopā ar valstu parlamentiem, reģionālām un vietējām iestādēm mēs aicinām iedzīvotājus visā Eiropas Savienībā paust savu viedokli. Konferences uzmanības centrā ir iedzīvotāju iesaistīšana un iespēju sniegšana. Runa ir par viņu nākotni, un tas nozīmē, ka tā ir viņu konference.
Daudz kas attiecībā uz nākotni pēdējos gados ir kļuvis neskaidrs. Eiropas Savienībā nav neviena cilvēka, kuru nav skāris Covid-19 un tā sekas.
Viņi vēlas mūs redzēt labāk sagatavotus, lai efektīvi risinātu kopīgās problēmas, ar kurām saskaramies kā eiropieši, un ņemtu vērā mūsu vērtības un intereses. Viņi apspriedīsies un formulēs konkrētus priekšlikumus, un tiem būs izšķiroša nozīme konferences iznākumā. Tā ir unikāla iespēja ikvienam veidot Eiropas nākotni nākamajiem gadu desmitiem un pēc tam.
Pagājušajā mēnesī parakstot kopīgo deklarāciju par Konferenci par Eiropas nākotni, Eiropas Parlamenta priekšsēdētājs Dāvids Sasoli, Padomes prezidentūras vārdā Portugāles premjerministrs Antoniu Košta un Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena ir uzsākuši iepriekš nepieredzētu apspriešanās demokrātijas pasākumu ES līmenī.
Tas pats par sevi liecina par jauna veida politiku – tā ir pirmā reize, kad trīs ES iestādes ir vienojušās sanākt kopā ar valstu parlamentiem, reģionālām un vietējām iestādēm, sociālajiem partneriem un pilsoniskās sabiedrības pārstāvjiem, veidojot patiesi kopīgu projektu.
Konferences iekļautības, atklātības un pārredzamības principi ir iestrādāti tās pārvaldībā un vada mūs visā procesā. Būtiski, ka mēs vēlamies sasniegt klusējošo vairākumu, pat ja viņi ir kritiski vai skeptiski noskaņoti pret ES projektu.
Kā iedzīvotāji var piedalīties? Pirmām kārtām viņi var organizēt un reģistrēt pasākumus, sekot tiem līdzi, ierosināt idejas un apmainīties ar tām, kā arī sniegt ieguldījumu diskusijās, izmantojot daudzvalodu digitālo platformu, kuru mēs atklājam (http://www.futureu.europa.eu).
Pamatojoties uz iedibināto apspriešanas praksi, diskusijas platformā tiks strukturētas ap desmit galvenajiem tematiem, kas minēti kopīgajā deklarācijā: klimata pārmaiņas un vide; veselība; spēcīgāka ekonomika, sociālais taisnīgums un nodarbinātība; digitālā pārveide; vērtības un tiesības, tiesiskums, drošība; migrācija; izglītība, kultūra, jaunatne un sports; ES pasaulē; Eiropas demokrātija. Taču šis saraksts neizsmeļ visas iespējamās tēmas. Katrs var ierosināt arī savas idejas. Spēcīgs atgriezeniskās saites mehānisms nodrošinās, ka platformā paustās idejas pārtaps konkrētos ieteikumos ES rīcībai.
Turklāt iedzīvotāji var iesaistīties arī Eiropas iedzīvotāju paneļdiskusijās. Šajās paneļdiskusijās piedalīsies nejauši izvēlēti cilvēki. Tās neierobežo savtīgas intereses vai politika. Paneļdiskusijas būs reprezentatīvas iedzīvotāju ģeogrāfiskās izcelsmes, dzimuma, vecuma, sociālekonomiskās izcelsmes un izglītības līmeņa ziņā.
Dalībnieki apspriedīsies un nāks klajā ar idejām un ieteikumiem attiecīgajā politikas jomā; šīs idejas un ieteikumi savukārt tiks iekļauti konferences plenārsēdē un galīgajā ziņojumā, kas tiks izmantots turpmākajā ES politikas veidošanā.
Šī konference ir atšķirīga arī tāpēc, ka tās pamatā ir apzināta izvēle izvairīties no iepriekš noteikta iznākuma, jo jēgpilnas debates netiek sāktas ar secinājumiem. Daži apšaubīs mūsu lēmumu nenoteikt galapunktu, kurā nonāksim, bet šajā jautājumā esam apņēmīgi. Ceļu var parādīt vienīgi iedzīvotāji. Ja mēs, politiķi, jau iepriekš nolemtu, kur nonāksim, mūsuprāt, Eiropas demokrātijai tiktu nodarīts lielāks kaitējums nekā tad, ja mēs vispār neko nedarītu. Esam pilnībā apņēmušies veikt konkrētus pasākumus pēc iedzīvotāju ieteikumiem.
Konference nav panaceja visām problēmām, un tās nolūks nav aizstāt pārstāvības demokrātiju, bet gan to papildināt. Konferences galarezultāts, pamatojoties uz iedzīvotāju ieguldījumu, tiks izklāstīts oficiālajā ziņojumā trim priekšsēdētājiem 2022. gada pavasarī. Taču darbs neapstāsies – ES politiķi to izmantos turpmākajā politikas veidošanā, tādējādi padarot mūsu demokrātiju noturīgāku un atsaucīgāku. Mēs mudinām arī jaunos eiropiešus sadarboties ar mums. Tā ir pirmām kārtām un galvenokārt viņu nākotne.
Šoreiz tas tiešām ir citādi. Sociālās, tehnoloģiskās un ģeopolitiskās pārmaiņas nekad negaida, kamēr rīkosimies. Mēs varam izvēlēties sekot citiem vai uzņemties vadošo lomu. Ceram, ka pēc gadiem cilvēki šo uzskatīs par brīdi, kad Eiropas Savienība ir parādījusi drosmi un novatorismu, reaģējot uz iedzīvotāju prasībām. Izšķirošs brīdis Eiropas demokrātijas vēsturē, tieši iesaistot Eiropas iedzīvotājus ES politikas veidošanā. Katram no mums ir sava loma šajos kopīgajos centienos.
Nākotne ir jūsu rokās. Dariet zināmu savu viedokli!
Gijs Verhofstats, Eiropas Parlamenta deputāts
Ana Paula Zakariaša, ES Padomes prezidentvalsts Portugāles ES lietu valsts sekretāre
Dubravka Šuica, Eiropas Komisijas priekšsēdētājas vietniece demokrātijas un demogrāfijas jautājumos