Šogad nenotiks tradicionālā lielā izglītības izstāde “Skola”.
Šogad nenotiks tradicionālā lielā izglītības izstāde “Skola”.
Foto: Karīna Miezāja

Nav viegli vienlaikus attālināti mācīties un domāt par nākotni. Kā izraudzīties nākotnes profesiju? 0

Ilze Kuzmina, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

Šogad pirmo reizi vairāk nekā 20 gadu laikā februāra beigas pienāk bez lielās izglītības izstādes “Skola”, kurā pamatskolu un vidusskolu absolventi varēja iepazīties ar izglītības ie­stāžu piedāvājumu, kas var palīdzēt ceļā uz nākamās profesijas izvēli. Pandēmijas dēļ izstāde ierastajā laikā nenotiek. Tāpat nav iespējamas klātienes atvērto durvju dienas augstskolās un profesionālās izglītības iestādēs. Vai tas neapgrūtinās jauniešu iespējas izlemt par savu nākotni?

Jaunieši apmulsuši

Valsts izglītības attīstības aģentūras (VIAA) Informācijas un karjeras atbalsta departamenta karjeras atbalsta nodaļas vecākā eksperte Ieva Randere atzīst: jaunieši, kam tūlīt jāpabeidz 9. vai 12. klase, šoreiz varētu būt vēl lielākā neziņā un mulsumā nekā parasti.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Nav viegli vienlaikus attālināti mācīties un domāt par nākotni. Tas, ka nav iespējams klātienē apskatīt potenciālo nākamo izglītības iestādi, var vairot nedrošību par to, kā gan tur būs, vai viņiem tur patiks. Var rasties lielāks stress un šaubas, tomēr jāņem vērā, ka arī šajos ap­stākļos ir pieejams atbalsts nākamās karjeras izvēlei. Ir vismaz attālinātās atvērto durvju dienas, ir iespēja redzēt video, iespējams arī attālināti komunicēt,” saka eksperte.

Durvis atver virtuāli

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) studiju prorektors Uldis Sukovskis spriež, ka mūsdienās gana kvalitatīvus studiju popularizēšanas pasākumus iespējams sarīkot arī virtuālajā vidē. Piemēram, RTU pat izveidojusi īpašu interneta platformu, kur iepazīstināšana ar augstskolu var notikt līdzīgi, kā tas notiek klātienes izstādēs. Šopiektdien, 26. februārī, visas dienas garumā tur varēs gūt informāciju par RTU studiju programmām, par to, kā gatavoties centralizētajiem eksāmeniem un citiem jauniešiem aktuāliem jautājumiem. Varēs arī virtuāli izstaigāt augstskolas fakultātes un laboratorijas.

U. Sukovskis stāsta, ka pērn RTU bažījusies, ka pandēmijas dēļ kritīsies studētgribētāju skaits, taču tas nav noticis – uzņemšanā veicies pat labāk nekā pirms gada.

Latvijas Universitātes (LU) Studentu servisa departamenta direktors Jānis Saulītis toties pieļauj, ka jauniešiem bez klātienes pasākumiem varētu būt grūtāk izdarīt apzinātu izvēli: “Kaut arī daudziem cilvēkiem dzīve notiek virtuālajā pasaulē, tomēr klātienes kontakts dod pievienoto vērtību. Kad potenciālais students izrunājas aci pret aci ar pasniedzēju vai kādu citu cilvēku, kam var uzdot jautājumus par studiju programmu, viņš iegūst labāku skatījumu un līdz ar to vieglāk izlemt, ko izvēlēties.”

Tomēr, protams, arī LU izmanto mūsdienu iespējas: potenciālajiem studentiem ir iespēja uzdot jautājumus sociālajos tīklos, bet 22. martā sāksies tiešsaistes atvērto durvju dienas, kas ilgs līdz 26. martam.

Jāmeklē karjeras konsultants

Saskaroties ar grūtībām izvēlēties nākamo profesiju, jaunieši bieži vien dodas pie karjeras konsultanta. Arī šo speciālistu palīdzība šobrīd pieejama tikai attālināti.

Reklāma
Reklāma

VIAA turpina īstenot Eiropas Savienības finansēto projektu “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs”, kura ietvaros 70 pašvaldībās darbojas 235 pedagogi – karjeras konsultanti. I. Randere stāsta, ka arī šobrīd šie karjeras konsultanti turpina darboties, sniedzot gan individuālās, gan arī grupu konsultācijas. Jauniešiem vajadzētu saņemt uzaicinājumus no skolas piedalīties šajās konsultācijās. Turklāt konsultanti arī apkopo informāciju par augstskolu aktivitātēm, lai zinātu, ko ieteikt jauniešiem.

Jautāta, ko darīt jauniešiem, kuru pašvaldībā projekta algots konsultants nedarbojas, I. Randere norāda, ka ir pašvaldības, kuras pašas algo konsultantu. Turklāt jauniešiem ir iespēja vērsties pēc atbalsta arī Nodarbinātības valsts aģentūrā, kur tāpat šobrīd pieejamas attālinātas karjeras konsultācijas.

Karjeras diena televīzijā

Kopš 19. februāra karjeras izglītībai ik piektdienu pievēršas arī izglītības televīzija, tajā vērojamas neformālas sarunas visas dienas garumā ar visdažādāko nozaru pārstāvjiem, kuri ar savu profesionālo darbošanos iedvesmo un aizrauj. Raidījumu mērķis ir palīdzēt skolas vecuma bērniem un jauniešiem ieraudzīt veidu, kā skolā gūto pieredzi un zināšanas izmantot, meklējot ceļu profesijā.

Karjeras dienas ēters ir sadalīts vairākos sarunu blokos atbilstoši skolēnu vecuma grupām.

Tie skolēni, kas mācās 7. un 10. klasē, kur sākts ieviest jauno izglītības saturu, karjeras konsultācijas var saņemt arī mācību stundu laikā, jo saskaņā ar jaunā satura prasībām karjeras konsultantiem ir jāsadarbojas arī ar mācību priekšmetu skolotājiem, kas stundās iesaista karjeras izglītības tēmu. Piemēram, sociālo zinību stundā apgūt CV veidošanu.

Tā kā šogad izpalicis plaši zināms karjeras izglītības pasākums “Ēnu dienas”, kuru laikā skolēni var doties uz uzņēmumiem un organizācijām, lai iepazītu visdažādāko profesiju pārstāvju ikdienu, VIAA kopā ar organizāciju “Junior Achievement Latvia” rīko skolēniem virtuālās ekskursijas uzņēmumos. Jau pērnruden vairāki uzņēmumi attālināti rādīja jauniešiem darba vidi, informēja par darba iespējām. Ir aktīvi uzņēmumu pārstāvji, kuri vienojas ar skolām par iespēju arī attālināto stundu laikā pastāstīt par uzņēmuma ikdienu.

Aģentūrā novērots, ka tieši pandēmijas laikā pieaugusi vecāku interese par jaunās paaudzes karjeras izglītību: attālinātajos pasākumos vecākiem piedalās daudz vairāk interesentu, nekā bija tad, kad uz norisēm bija jāierodas fiziski. VIAA rīkojusi, piemēram, vebinārus vecākiem, kā arī tiešsaistes diskusiju par to, kā atbalstīt bērnu karjeras izvēles ceļā. Izveidota arī animācija par to, kā vecāki var palīdzēt un kādas kļūdas nepieļaut. Videomateriāli atrodami VIAA kanālā vietnē “YouTube”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.