Rakstnieks Alberts Bels, kuram piešķirta “Latvijas Literatūras gada balva 2012” par mūža ieguldījumu Latvijas rakstniecībā, preses konferences laikā.

Nākamnedēļ atvadīsies no mūžībā aizgājušā rakstnieka Bela 0

Rīgas Latviešu Biedrības nama Līgo zālē otrdien, 18.jūnijā, no plkst.13 līdz 15 varēs atvadīties no šonedēļ mūžībā aizgājušā rakstnieka Alberta Bela, aģentūru LETA informēja rakstnieka meita Ieva Prunte.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Lasīt citas ziņas

Paredzēts, ka ap plkst.14.30 ceļa vārdus pēdējā gaitā rakstniekam teiks Rīgas Lutera draudzes mācītājs Linards Rozentāls.

Bels dzimis 1938.gada 6.oktobrī Ropažu pagasta “Jaunmežplepjos” kā Jānis Cīrulis. Vēlāk dzīves gaitā – oficiāli 1971.gadā – pieņēma pseidonīmu Alberts Bels.

CITI ŠOBRĪD LASA

Bela ieguldījums literatūrā bijis nozīmīgs. Viņa zināmākie romāni ir “Būris”, “Bezmiegs”, “Cilvēki laivās”. 1967.gadā uzrakstītajā romānā “Bezmiegs” Bels kritizēja padomju iekārtu un pret viņu tika ierosināta krimināllieta.

Cenzētā variantā romāns tika publicēts 1987.gadā, bet necenzētā – tikai 2003.gadā. Pēc Bela romāniem uzņemtas filmas – 1974.gada kinolente “Uzbrukums slepenpolicijai”, 1983.gada filma “Šāviens mežā” (1983), 1993.gada kinofilma “Būris”.

Pirms 36 gadiem – 1988.gada 11.novembrī, Rīgas pils Svētā Gara tornī pirmo reizi pēc padomju okupācijas gadiem pacēlās Latvijas karogs. Bels un aktieris Ēvalds Valters uzvilka karogu mastā.

Kā atminējās rakstnieks: “Iespaidīgākais bija: kad es gāju uz šo vilkšanu, pa visām ielām uz Vecrīgu, uz Daugavmalu plūda cilvēku straumes. Un sejas bija pavisam citādākas nekā ikdienā. Tās bija apgarotas, koncentrētas uz kādu mērķi. Es redzēju, ka cilvēku sejās vairs nav baiļu. Tas bija ļoti zīmīgi.”

Pieaugot ģeopolitiskajai spriedzei, rakstnieka vēlme bija nākotnē redzēt brīvu un stipru Latviju. 1990.gadā Bels tika ievēlēts LPSR Augstākajā Padomē un 4.maijā balsoja par Deklarāciju par Latvijas valstiskās neatkarības atjaunošanu.

Bels ir saņēmis virkni apbalvojumu un atzinību – pērn viņš saņēma Valsts prezidenta cildinājuma rakstu un Ministru kabineta balvu par izcilu sniegumu Latvijas literatūrā un ieguldījumu Latvijas neatkarības atjaunošanā. 2012.gadā saņēma Latvijas literatūras gada balvu, 2000.gadā apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni.

Reklāma
Reklāma

1999.gadā Bels uzņemts par Latvijas Zinātņu akadēmijas goda biedru. Apbalvots ar Barikāžu piemiņas zīmi 1991.gadā. Saņēmis Latvijas kultūras darbinieka nosaukumu 1982.gadā, Valsts prēmiju literatūrā 1989.gadā par romānu “Cilvēki laivās”. 2010.gadā izdota literatūrzinātnieču Daces Lūses un Daces Ūdres grāmata “Alberts Bels”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.