Jau šovakar debesīs būs vērojama unikāla dabas parādība – zilais supermēness. To neredzēsim nākamos 14 gadus 31
Šomēnes debesis izgaismos divi supermēneši – tā ir reta dabas parādība, kas nākamos 14 gadus vairs neatkārtosies. Augustā tas būs īpašs notikums, kas pazīstams kā “zilais supermēness”. Kas tāds būs vērojams atkal tikai 2037. gada janvārī, vēstī dailymail.com.
Supermēness ir tad, kad Mēness nakts debesīs parādās kā īpaši liela un spilgta lode, jo tas atrodas tuvāk Zemei nekā parasti.
Lielākā daļa cilvēku zina, ka pilnmēness ir vienkārši Mēness 100% apgaismojumā — kad tā pilna virsma uztver Saules gaismu un kā tas ir redzams no Zemes. Supermēness pēc savas būtības arī ir pilnmēness, taču ne katrs pilnmēness ir supermēness (gadā parasti ir tikai trīs vai četri supermēneši).
Supermēness var izskatīties pat par 14% lielāks un 30% spožāks nekā parastais pilnmēness atkarībā no gada laika.
Supermēness rodas tāpēc, ka Mēness riņķo ap Zemi pa “eliptisku” ceļu, kas nav pilnīgi apļveida. Tas nozīmē, ka tās orbītā ir punkts, kur tas atrodas tuvāk Zemei, ko sauc par “perigeju” (turpretim vistālāk esošo vietu sauc par apogeju, un rezultātā veidojas “mikromēness”).
Kas ir “zilais mēness”?
Tā kā pilnmēness ir reizi 29,5 dienās, dažkārt viena kalendārā mēneša laikā redzami divi pilnmēneši. Šis reti sastopamais astronomiskais notikums, kas pazīstams kā “zilais mēness”, parasti notiek apmēram reizi divos vai trīs gados, tāpēc pasaulē ir diezgan zināms teiciens – “reizi zilā mēnesī”.
Tomēr iespēja, ka divi pilnmēneši vienā mēnesī būs “superīgi”, ir vēl mazāka. Pēdējo reizi divi supermēneši vienā mēnesī bija 2018. gada janvārī, un tas atkārtosies tikai 2037. gada 31. janvārī, norāda NASA.
Skygazers kopiena cer nepalaist garām šos skatus, Mēness aizņems lielu debess daļu, un fani cer uz skaidru nakti.
Full Moon from the International Space Station. 📸 NASA pic.twitter.com/8V818jEk9c
— Curiosity Science (@sciencehubs) July 25, 2023
“Sarkans vai dzeltens Mēness parasti redzams pie horizonta,” skaidro NASA. “Tur daļa zilās gaismas ir izkliedēta garā ceļā caur Zemes atmosfēru, kas dažkārt ir pilna ar smalkiem putekļiem.”
Zilas nokrāsas Mēness ir retāk sastopams un var liecināt par Mēnesi, kas redzams caur atmosfēru ar lielākām putekļu daļiņām, skaidro aģentūra.
blue moon pic.twitter.com/Zxqa3PzwHZ
— Moon 🌑 (@moon4pics) July 24, 2023
Super Moon lover. pic.twitter.com/UtqP8xQKD1
— MOON LOVER (@themoonlovepic) July 29, 2023