Nākamgad varētu atcelt visus 2009.gadā noteiktos pabalstu izmaksas ierobežojumus 5
Sākot ar 2015.gadu varētu tikt atcelti visi 2009.gadā pieņemtie sociālās apdrošināšanas pabalstu un ģimenes valsts pabalsta izmaksas ierobežojumi, liecina Labklājības ministrijas (LM) sagatavotais ziņojums valdībai “Par turpmāku valsts pabalstu izmaksas ierobežojumu noteikšanas pamatotību”.
Ņemot vērā, ka ar šo gadu ir atjaunota sociālās apdrošināšanas iemaksu objekta maksimālā apmēra noteikšana, sākot ar 2015.gadu, izmaksas ierobežojumi sociālās apdrošināšanas pabalstiem nav saglabājami, norāda LM.
Tas nozīmē, ka no 2015.gada plānots atcelt ierobežojumus ģimenes valsts pabalsta izmaksai, proti, tas vairs netiks izmaksāts 11,38 eiro apmērā par katru bērnu, bet tiks diferencēts atkarībā no bērnu skaita ģimenē. Kā norādīja LM pārstāve Marika Kupče, par otro bērnu ģimenē pabalsta lielums varētu būt 22,76 eiro jeb divas reizes lielāks nekā par pirmo bērnu ģimenē, bet par trešo bērnu un nākamajiem bērniem – 34,14 eiro liels pabalsts.
Tāpat tiktu atcelti no 2010.gada 1.janvāra noteiktie ierobežojumi slimības un bezdarbnieku pabalstam, kā arī no 2013.gada 1.janvāra jau divreiz samazinātie ierobežojumi maternitātes, paternitātes un vecāku pabalstiem.
Līdz šim, ja aprēķinātā slimības vai bezdarbnieka pabalsta apmērs pārsniedza 16,38 eiro dienā, izmaksājamā pabalsta maksimālais apmērs dienā bija 16,38 eiro un 50% no summas, kas pārsniedz 16,38 eiro, stāstīja Kupče.
Savukārt, ja vecāku, maternitātes un paternitātes aprēķinātā pabalsta apmērs pārsniedz 32,75 eiro dienā, izmaksājamā pabalsta maksimālais apmērs dienā ir 32,75 eiro un 50% no summas, kas pārsniedz 32,75 eiro.
Kā norādīja Latvijas Darba devēju konfederācijas sociālo lietu un sociālās drošības eksperts Pēteris Leiškalns, konfederācija vēlmi atcelt izmaksu ierobežojumus uztver ļoti pozitīvi. “Ja darba ņēmējs un darba devējs veic sociālās iemaksas, tad viņi arī sagaida, ka tiks nodrošinātas sociālās garantijas,” uzsvēra Leiškalns.
Tomēr, kā norādīja Leiškalns, “izmaksu griestu noteikšana ietekmēja cilvēku uzticību sistēmai, jo cilvēki sagaida attiecīgas sociālās garantijas”. Uzticības atjaunošana var prasīt pat desmit gadus, piebilda Leiškalns.
Par pabalstu ierobežojumu saglabāšanas pamatotību vēl jālemj valdībai, kā arī par nolemto jāziņo Saeimai. Plānots, ka valdība lēmumu pieņems otrdien, 9.decembrī.
Kā ziņots, Saeima 2009.gada jūnijā pieņēma likumu “Par valsts pensiju un valsts pabalstu izmaksu laika periodā no 2009.gada līdz 2012.gadam”, krīzes periodā paredzot maternitātes, paternitātes, vecāku, slimības un bezdarbnieka pabalstu izmaksu ierobežojumus. 2012.gada sākumā tika nolemts saglabāt šos ierobežojumus līdz 2014.gada beigām.
Maternitātes, paternitātes un vecāku pabalstiem, sākot ar 2013.gada 1.janvāri, ierobežojumi tika samazināti divas reizes.
Gadu pirms iepriekšminētā likuma pieņemšanas, proti, 2008.gada jūnijā Saeima pieņēma grozījumus likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”, atceļot iemaksu griestus no 2009.gada 1.janvāra līdz 2013.gada 31.decembrim, ar mērķi palielināt sociālās apdrošināšanas speciālā budžeta ieņēmumus ekonomiskās krīzes laikā.
Šā gada sākumā iemaksu griesti tika atjaunoti un noteikti 46 400 eiro apmērā gadā. Nākamgad tos plānots palielināt līdz 48 600 eiro gadā.