Foto – LETA/AFP

Nākamgad Saulei pietuvosies jauna komēta 0

Nākamgad Saulei pietuvosies jauna komēta un sagaidāms, ka nākamā gada novembrī tā atradīsies mazāk nekā divu miljonu kilometru attālumā no Saules, liecina portālā “starspace.lv” publicētā informācija.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Marts – narcise, jūnijs – roze: kurš zieds atbilst jūsu dzimšanas mēnesim
Katastrofa ir neizbēgama? CIP vairāk nekā 50 gadus turējusi slepenībā grāmatu, kurā aprakstīts iespējamais pasaules gala scenārijs
Kokteilis
Vai zārkā līdzi mirušajam drīkst likt krustu, fotogrāfijas un šķērītes? To zina tikai retais 6
Lasīt citas ziņas

Patlaban tiek prognozēts, ka spožuma ziņā jaunā komēta varētu būt spožāka nekā pilns Mēness. Ja prognozes piepildīsies, tad jaunā komēta noteikti būs viena no iespaidīgākajām komētām cilvēces vēsturē, daudzkārt pārspējot slaveno Heila-Bopa komētu 1997.gadā.

Jauno komētu “C/2012 S1” atklāja Krievijas Starptautiskā zinātniskā optiskā tīkla (ISON) projekta laikā, kad 21.septembra naktī astronomi Vitālijs Ņevskis un Artjoms Novičonoks nofotografēja komētu ar 0,4 metru reflektoru. Komētas orbīta ir tuva parabolai, kas nozīmē to, ka tā, visticamāk, ir ieradusies no Oorta mākoņa. Patlaban komēta meklējama Vēža zvaigznāja ziemeļaustrumos. Tā šobrīd nav ieraugāma ar neapbruņotu aci vai nelielu teleskopu. Ar binokli to varēs sākt vērot nākamā gada vasaras nogalē, bet ar neapbruņotu aci – sākot jau no 2013.gada novembra un līdz pat 2014.gada janvāra vidum.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā aģentūrai LETA skaidroja Latvijas Astronomijas biedrības projektu vadītājs Mārtiņš Gills, par jauno komētu patlaban nekas nav daudz zināms, jo tā atrodas ļoti tālu, un, visticamāk, ir ar parabolisku orbītu – tas nozīmē, ka vienu reizi palidos gar Sauli un būs prom uz visiem laikiem. Tā bija savulaik ar Hjakutakes komētu 1996.gadā.

“Populārās komētas, kuras zinām, piemēram, Haleja un citas, ir ar eliptisku orbītu, un tas nozīmē, ka tās ik pēc noteikta gadu skaita pietuvojas Saulei no jauna. Ievērojot to, ka jaunās komētas atklājums ir bijis pirms divām nedēļām, par tās orbītu, izmēriem un pārējo ir maz kas zināms,” sacīja Gills.

Ja balstās uz to, kas patlaban ir zināms, tad izskatās, ka tomēr neko daudz Latvijā no jaunās komētas nevar redzēt. Komēta pietuvosies Saulei šā gada novembrī diezgan strauji un būs pārāk tuvu tai. Tas nozīmē, ka komēta būs virs horizonta dienas laikā, kad debess ir gaiša, un neko nebūs iespējams redzēt. Komētas spožumu ir grūti prognozēt, bet, ja tā būs bijusi tuvu Saulei, aste varētu būt grandioza pēc izmēriem. Varētu būt, ka Latvijā būs redzama daļa astes, bet pati komētas galva būs zem horizonta, vēstīja Latvijas Astronomijas biedrības projektu vadītājs.

Viņš skaidroja, ka spožums komētām parasti ir izkliedēts, līdz ar to tas nav tāds kā planētām vai Mēnesim. Tādēļ komētas izskatās kā gaišs izstiepts mākonis ar specifisku formu.

Tomēr precīzākas prognozes par jauno komētu būs iespējas veikt pēc papildu pētījumu veikšanas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.