Foto: LETA

Nākamgad sāks Rīgas pils kastelas – Nacionālā vēstures muzeja mājvietas – pārbūvi 0

VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) nākamgad plāno sākt Rīgas pils restaurācijas un rekonstrukcijas 2.kārtas darbus – kastelas pārbūvi. Patlaban šiem darbiem ir atvēlēti 20 miljoni eiro, aģentūrai LETA sacīja VNĪ pārstāvis Arnis Blodons.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
RAKSTA REDAKTORS
4 biežākās kļūdas, kāpēc topošie šoferi “izkrīt” CSDD braukšanas eksāmenā. Tās der atcerēties arī pieredzējušiem šoferiem
Lasīt citas ziņas

Patlaban jau ir izstrādāts Rīgas pils kastelas daļas restaurācijas un pārbūves projekts un izsludināts būvniecības konkurss, kuram jānoslēdzas 2016. gada jūnijā. “Ja nebūs nekādas aizķeršanās, nākamā gada otrajā pusē būtu jāsākas pārbūves darbiem,” sacīja Blodons.

Viņš arī skaidroja, ka patlaban paredzētie 20 miljoni eiro ir orientējoša summa, jo, piemēram, 1. kārtas darbiem bija paredzēti 34,9 miljoni eiro, bet reāli izlietotā summa ir 34,2 miljoni eiro un izdevies ietaupīt 0,7 miljonus eiro.

CITI ŠOBRĪD LASA

Plānots, ka Rīgas pils kastelas daļā 2018. gadā, Latvijas simtgadē, pēc būvdarbu pabeigšanas atgriezīsies Latvijas Nacionālais vēstures muzejs.

VNĪ uzdevumā Rīgas pils kastelas restaurācijas un pārbūves skiču projekta koncepciju izstrādājusi pilnsabiedrība “Rīgas pils kastelas projekts” (personu apvienība SIA “MARK arhitekti”, SIA “Sudraba arhitektūra” un SIA “H2E”).

Rīgas pils kastela ir vecākā un autentiskākā viduslaiku pils Latvijā un arī Baltijā. Kastelas atjaunošanas koncepcijas pamatā ir vēsturiskās substances maksimāla saglabāšana nākamajām paaudzēm, klāt liekot funkcionālo programmu un nepieciešamās tehnoloģijas. Par vienu no pamatuzdevumiem izvirzīta pilnvērtīga apmeklētāju plūsmas un vides pieejamības nodrošināšana. Projektā iecerētie ēkas vēsturisko daļu pārveidojumi ir kastelas patiesās vēsturiskās vērtības atklāšana un Latvijas Nacionālā vēstures muzeja pilnvērtīgas pastāvēšanas nodrošināšana.

Rīgas pils restaurācija un rekonstrukcija tiek veikta divās kārtās: 1.kārta – Rīgas pils priekšpils un Austrumu piebūves rekonstrukcija un restaurācija, kas sākta 2009.gadā un pabeigta šogad 1. novembrī, 2. kārta – Rīgas pils kastelas daļas restaurācija un pārbūve, kas tiks sākta 2016. gadā un tiks pabeigta 2018. gadā.

Otrās kārtas gaitā plānots atjaunot un restaurēt Rīgas pils kastelas daļu 10 150 kvadrātmetru platībā, kas ietver pagrabstāvu, 1., 2., 3., 4., 5.stāvu, bēniņus. Tāpat projektā paredzēta Hurna bastiona kā kastelai piegulošās teritorijas rekonstrukcija, kā arī kastelas pagalma labiekārtošana. Paredzēts veikt arī pagalma arheoloģisko izpēti.

Reklāma
Reklāma

Rīgas pils kastelas restaurācijas un pārbūves projektā īpaši akcentējamas kapelas un remtera telpas, kuras paredzēts atjaunot sākotnējā viduslaiku veidolā – demontējot starpsienas un 18.gadsimtā iebūvēto starpstāvu pārsegumu. Izņemot pārsegumu, interjerā tiks atjaunota sākotnējā, emocionālā sajūta par vēlās gotikas sakrālu telpu.

Rīgas pils kastelas restaurācijas un pārbūves projektu un celtniecības darbus paredzēts sadalīt trīs posmos. Pirmajā posmā paredzēta ēkas konstruktīvās daļas realizācija, muzeja funkcionēšanai primāri nepieciešamo telpu – vestibila, sānmezglu, atklāšanas izstādes ekspozīcijas zāles restaurācija-atjaunošana. Pirmajā posmā paredzēta arī ēkas funkcionālo elementu – logu, durvju, grīdu, kāpņu un margu – restaurācija. Pēc pirmā posma pabeigšanas muzejs varēs sākt Latvijas vēstures pamatekspozīcijas iekārtošanu.

Otrajā posmā paredzēti pils fasādes pagrabstāva sienu atrakšana un labiekārtojums Daugavas gātes posmā, atsedzot Rīgas pili sākotnējā lielumā un varenībā, līdzīgi kā tas tika darīts ar Doma baznīcas pamatiem pie Doma laukuma.

Restaurācijas trešajā posmā tiks īstenoti laikietilpīgākie vēsturisko iekštelpu restaurācijas darbi, kurus iespējams veikt tikai pēc būvkonstruktīvo darbu pabeigšanas.

Rīgas pils kastelas daļa ir valsts nozīmes arhitektūras pieminekļa “Rīgas pils ansamblis ar bastiona fragmentiem” daļa, kas atrodas valsts nozīmes pilsētbūvniecības pieminekļa “Rīgas pilsētas vēsturiskais centrs” un UNESCO Pasaules kultūras un dabas mantojuma vietas teritorijā. Rīgas pils ir valsts nozīmes arheoloģijas pieminekļa “Vecrīgas arheoloģiskais komplekss” daļa.

LETA jau ziņoja, ka Rīgas pilsētas būvvalde 18. decembrī pieņēmusi ekspluatācijā rekonstruēto Rīgas pils daļu.

Novembrī tika pabeigti plānotie Rīgas pils rekonstrukcijas-restaurācijas 1.kārtas darbi, bet līdz 20. decembrim tika plānots pabeigt Rīgas pils papildu inženiertīklu sistēmu un atsevišķu arhitektūras risinājumu pielāgošanas darbus Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) prasībām.

VNĪ uzdevumā Rīgas pils priekšpils un Austrumu piebūves restaurācijas-rekonstrukcijas darbus veica pilnsabiedrība SBRE, kurā iekļautas būvfirmas “Skonto būve” un “Re&Re”.
Restaurācijas-rekonstrukcijas tehniskā projekta autors ir pilnsabiedrība “Pils projekts”, bet galvenais arhitekts – Artūrs Lapiņš. Būvuzraudzību veica SIA “Būvalts”. Darbu faktiskās izmaksas tika prognozētas 34,9 miljonu eiro apmērā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.