Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: Edijs Pālens/LETA

Nākamajā gadā uzņēmējus sagaida vairākas izmaiņas nodokļos 0

2019. gada 1. janvārī stāsies spēkā jauns Kooperatīvo sabiedrību likums. Turpmāk visas kooperatīvās sabiedrības vairs nebūs komersanti. Bet arī tām būs saistošs Komerclikuma regulējums par komercdarījumiem, komercnoslēpumu, uzņēmumu un filiāli, prokūru un parasto komercpilnvaru.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Salīdzinājumā ar līdzšinējo likumu jaunais likums paredz atvieglotu kooperatīvo sabiedrību dibināšanas kārtību, kā arī biedru kopsapulces sasaukšanu un lēmumu pieņemšanu.

Līdz 2019. gada 30. jūnijam visas kooperatīvās sabiedrības varēs brīvprātīgi iesniegt statūtu grozījumus Uzņēmumu reģistrā, lai tie atbilstu jaunajam Kooperatīvo sabiedrību likumam. Bet no 2019. gada 1. jūlija grozījumi statūtos jau būs jāiesniedz obligāti.

Neskaidrības par solidaritātes nodokli

CITI ŠOBRĪD LASA

2017. gadā Satversmes tiesa atzina par satversmei neatbilstošām šī nodokļa likmes, nosakot, ka tās vairs nav spēkā no 2019. gada 1. janvāra. Solidaritātes likumā noteikts, ka šī nodokļa likme atbilst valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) likmei.

Latvijas Darba devēju konfederācijā un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamerā uzskata, ka solidaritātes nodoklis no 2019. gada 1. janvāra būtu vispār jāatceļ. Finanšu nozares asociācija atbalsta solidaritātes nodokļa likmi, kas būtu 25,5% – vienāda ar zemāko VSAOI likmi.

Savukārt Finanšu ministrija grib noteikt to 35,09% apmērā – vienādu ar augstāko VSAOI likmi.

No solidaritātes nodokļa ieņēmumiem 1% tiktu novirzīts veselības aprūpei, 13,59% valsts pensiju finansēšanai, 10,5% iedzīvotāju ienākuma nodoklim, 6% valsts pensiju finansēšanai otrajam un trešajam līmenim, 4% – privāto pensiju fondu pensiju plāniem.

Tā kā Saeimā lemts, ka par solidaritātes nodokli būtu jālemj jaunajai valdībai, kuras vēl nav, visticamāk, no 1. janvāra šo nodokli neiekasēs.

Noteikumi mikrouzņēmumu nodokļa maksātājiem

Likumā noteikts, ka maksimālais mikrouzņēmumu gada apgrozījums nevar pārsniegt 40 000 eiro. Bet tiem mikrouzņēmumu nodokļa maksātājiem, kuru apgrozījums 2018. un 2019. gadā ir no 40 000 līdz 52 000 eiro, paredzēti pārejas noteikumi.

2019. gadā viņiem nepiemērotu 20% likmi apgrozījuma pārsniegumam virs 40 000 eiro, bet ar nosacījumu, ka apgrozījums 2017. vai 2016. gadā pārsniedza 40 000 eiro.

No 2019. gada 1. janvāra mikrouzņēmuma darbinieks var strādāt tikai vienā mikrouzņēmumā. Bet arī nākamgad vēl nebūs aizliegts strādāt vienlaikus vairākos mikrouzņēmumos tiem, kuri tur sākuši strādāt vēl pirms 2018. gada.

Reklāma
Reklāma

Bet šiem mikrouzņēmumiem aprēķinātajai 15% mikro­uzņēmuma nodokļa likmei papildus pieskaitīs 2% par katru šādu darbinieku. Savukārt no 2020. gada šāds uzņēmums zaudēs mikrouzņēmuma nodokļa maksātāja statusu un tam būs jāizvēlas cits nodokļu maksāšanas režīms.

Uzņēmumu ienākuma nodoklis ārzemniekiem

2019. gadā Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumu papildinās ar noteikumiem par kontrolētiem ārvalstu uzņēmumiem (atbilstoši angļu valodā lietotajam controlled foreign companies – CFC), nosakot pienākumu Latvijā maksāt uzņēmumu ienākuma nodokli no peļņas daļas ārvalstu sabiedrībā, kurā ir būtiska līdzdalība un kurā peļņa gūta, izveidojot fiktīvus meitas uzņēmumus, kuru izveidošanas iemesls ir iegūt dažādus nodokļu atvieglojumus.

Atbrīvojums no dabas resursu nodokļa

2019. gadā Dabas resursu nodokļa likumu papildinās noteikumi, ka no nodokļa maksāšanas atbrīvos tos, kas nodrošinās izlietotā iepakojuma savākšanu, izmantojot iepakojuma depozīta sistēmu.

Par aprēķināto dabas resursu nodokli nebūs jāiesniedz pārskati, ja attiecīgajā pārskata laikposmā nebūs notikusi ar nodokli apliekama uzņēmējdarbība.

Lielāks akcīzes nodoklis tabakai

No 2019. gada 1. janvāra palielināsies akcīzes nodokļa likmes cigāriem, cigarillām, smēķējamai un karsējamai tabakai.

Tabakas izstrādājumu apritē iesaistītajiem licencētajiem komersantiem, tostarp vairumtirgotājiem un mazumtirgotājiem, būs jāveic šo preču inventarizācija, jāaprēķina akcīzes nodokļa starpība starp iepriekšējo un jauno akcīzes nodokļa likmi konkrētām preču grupām.

Līdz 2019. gada 15. janvārim aprēķins ar Elektroniskās deklarēšanas sistēmas palīdzību jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienestā (VID), savukārt līdz 2019. gada 14. februārim summas jāiemaksā valsts budžetā.

No 2019. gada 1. janvāra alkoholisko dzērienu mazumtirgotāji alkoholiskos dzērienus varēs iegādāties ne tikai no to vairumtirgotājiem, bet arī mazumtirdzniecības vietās.

Nodoklis oglekļa dioksīda izmešiem

No 2019. gada 1. janvāra transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokli par vieglo automobili, kura pirmā reģistrācija notikusi pēc 2008. gada 31. decembra un kurš aprīkots ar iekšdedzes dzinēju vai pēc savas konstrukcijas ir aprīkots ar iekšdedzes dzinēju un kā mehānisku dzinējspēku izmanto enerģiju no transportlīdzeklī glabātas elektroenerģijas vai dzinējspēka glabāšanas iekārtas (piemēram, akumulators, kondensators, spararats vai ģenerators u. c.), nodokļa likme būs atkarīga no automobiļa radītā oglekļa dioksīda (CO2) izmešu daudzuma uz vienu kilometru, veicinot videi kaitīgu transportlīdzekļu lietošanas ierobežošanu, pārejot uz videi draudzīgākiem transportlīdzekļiem.

Ja transportlīdzekļu un to vadītāju valsts reģistrā nebūs datu par tā radīto izmešu daudzumu, tad šo nodokli maksās, summējot nodokļa likmes atbilstoši vieglā automobiļa pilnai masai, motora tilpumam un motora maksimālajai jaudai.

Savukārt par agrāk – līdz 2008. gada 31. decembrim – reģistrētajām vieglajām automašīnām transportlīdzekļa ekspluatācijas nodoklis būs jāmaksā atbilstoši tā pilnai masai.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.