“Nākamais solis ir Baltija!” Latvijas eksperti brīdina, ka Gruzijā notiekošais jau šobrīd ietekmē Latviju, tāpēc jābūt piesardzīgiem 9
Protestētāji Gruzijā trešo nakti pēc kārtas pulcējās demonstrācijās pret valdības lēmumu apturēt sarunas par iestāšanos Eiropas Savienībā (ES).
Līdzīgi kā iepriekšējās naktīs turpinājās protestētāju un drošības spēku sadursmes. Specvienības sāka demonstrantu izklīdināšanu, izmantojot ūdensmetējus un dūmu bumbas, uz ko protestētāji reaģē ar pirotehniku.
Kā ziņo portāls “Civil Georgia”, svētdienas rītā protestētāji ir atstumti no Rustaveli prospekta, taču viņi turpina pulcēties Čavčavadzes prospektā un aicina cilvēkus nedoties uz darbu, bet pievienoties demonstrantiem.
Prorietumnieciski noskaņotā prezidente Salome Zurasbišvili sestdien ziņu aģentūrai AP teica, ka valsts kļūst par “gandrīz Krieviju” un valdošā partija “Gruzijas sapnis” kontrolē lielāko daļu valsts institūciju.
Bet kas par notiekošo sakāms Latvijas cilvēkiem un kā tas galu galā var ietekmēt mūs? Jau šobrīd šī ietekme ir jūtama informatīvajā telpā.
Radio “Brīvā Eiropa” (“Svoboda”) kolēģi jau iepriekš norādīja, ka saistībā ar Gruziju notiek pamatīgs karš arī informatīvajā telpā. Tajā iesaistīti, iespējams, arī mākslīgā intelekta rīki, kuri veic plašu propagandas darbu, ko novērojam arī portālā LA.LV, kur komentēšanas iespējas ir brīvas. Svētdienas rītā, publicējot rakstu par to, ka nemieri turpinās, komentāri pie tā parādījās ātri, vairākos no tiem tiek aizstāvēta Putina politika, daži bija krievu valodā.
Andrejs Ēķis, izsakot savu viedokli par notikumiem pasaulē, norāda uz aktuālu problēmu – informatīvo karu. Viņš uzsver, ka digitālajā telpā aktīvi darbojas botu fermas, kuru mērķis ir ietekmēt sabiedrības domas un uzskatus. Šī iemesla dēļ viņš aicina cilvēkus būt piesardzīgiem, patērējot informāciju sociālajos tīklos un portālos, un lietot kritisko domāšanu, jo pat pieredzējuši mediju redaktori ne vienmēr spēj izfiltrēt visus maldinošos vēstījumus.
Ēķis arī izceļ Gruzijas notikumu nozīmību Latvijai, norādot uz to, cik būtiski ir nepieļaut Vladimira Putina ietekmes nostiprināšanos šajā reģionā. Viņš uzsver, ka Putina zaudējumi Gruzijā, Sīrijā vai Ukrainā ne tikai vājinātu viņa pozīcijas, bet arī veicinātu globālo izpratni par viņa politiku un rīcību. Režisors pauž cerību, ka
Sazinājāmies arī ar politologu Filipu Rajevskim, arī viņš norāda uz informatīvo karu: “Tas, ko mēs paralēli notiekošajam Gruzijā redzam, ir plaša mēroga Krievijas virzīta operācija, kuras galvenais uzdevums ir radīt viedokļu šķelšanos, tādējādi atņemot tautas gribai leģitimitāti un stiprinot prokrievisko spēku tiesības pielietot vardarbību, lai apspiestu protestus. Tiek mēģināts panākt maksimāli radīt pamatu falsificētām parlamenta vēlēšanām, kas ļautu nostiprināt esošo prokrievisko varu.”
Arī Filips izceļ šo notikumu svarīgo ietekmi uz Latviju: “Ja Krievijai izdosies tās aktivitātes, ko tā veic mazāk pasargātajās bijušajās PSRS valstīs – Moldovā, Gruzijā, Armēnijā, – tad nākamais solis ir Baltija, jo, kā mēs labi zinām, Putins ir definējis, ka PSRS sabrukšana ir lielākā ģeopolitiskā katastrofa, un viņš nekad nav slēpis, ka grib pilnā apjomā atjaunot PSRS impēriju.
Arī sociālajos tīklos daudzi komentētāji pauž savus viedokļus.
Nevienlīdzīgajā cīņā par cilvēku prātiem ar propagandu, manipulācijām,draudiem,kariem un naidu,orki ir bezspēcīgi pār tautas garu! Tā spēku grūti iznīcināt.
Kamēr vien būsim stipri savā garā, mums ir visas iespējas redzēt krieviju noslīkstam pašiem savā purvā…
Gruzija! 👏👏👏 pic.twitter.com/qbZpc4QMjG— Liene Cipule (@LieneCipule) December 1, 2024
Izskatās, ka krieviem bez kara Ukrainā nākas stutēt vēl divus totalitāros režīmus – Gruzijā un Sīrijā. Kaut nu muguru salauztu!
— Jānis Tereško (@JanisTeresko) December 1, 2024
Gruzijā salūtu sezona šogad agri. Cerams, viņiem izdosies. https://t.co/pV0OEbJpa5
— @normundsbergs.bsky.social (@normundsbergs) December 1, 2024
Šodien Gruzijā ielās tik daudz ļaužu, kā nekad! pic.twitter.com/iNjwpZjap8
— 𝕮𝖍𝖎𝖙𝖎𝖞𝖏𝖆/𝖁𝖔𝖘𝖘𝖎𝖙𝖊/𝕷𝖆𝖓𝖈𝖍𝖎𝖏𝖆 (@3sunces) November 30, 2024
Protams to ir velti gaidīt, bet nebūtu slikti ja Eiropa spētu tiešām šādos mirkļos iejaukties Gruzijā un palīdzēt gāzt tos krieveļu draugus. Tā pat nebūtu eskalācija, krievi tāpat vienmēr runā, ka viss pret krieviem ir ārzemju specdienesti.
— Māris Mičerevskis (@Zmeycharauski) November 30, 2024