Pacientu skaits pieaugs? 1
Reizēm pacients jautā: „Cik ilgi es dzīvošu?” Un profesore atbild: „To neviens nevar pateikt. Ja cilvēks ir līdzestīgs, viņš var dzīvot tāpat kā pārējie, taču, cītīgi lietojot zāles.”
Kopš 2000. gadu sākuma nozīmīgi mainījies HIV inficēto pacientu profils. Pirms 15 gadiem bijis straujšs inficēto skaita pieaugums intravenozā heroīna lietošanas dēļ. „Tagad šādā ceļā inficējušies 46% no mūsu uzskaitē esošajiem pacientiem. Lielākā daļa, izņemot bērniņus, inficējas heteroseksuālās attiecībās,” norāda Infektoloģijas centra vadītāja. Šobrīd uzskaitē esošajam vecākajam pacientam ir nedaudz pāri 80 gadiem, un inficēties iespējams jebkurā vecumā.
Profesore piebilst, ka veselības ministrs Guntis Belēvičs solījis nākamgad prasīt vēl papildus līdzekļus pie jau apstiprinātā budžeta HIV/AIDS pacientu ārstēšanai, un tas vieš cerības, ka arī Latvijas speciālisti varēs izpildīt Eiropas vadlīnijas, kas drīzumā tiks mainītas un paredzēs, ka pacients jāārstē jau no 500 CD4 šūnām uz kubikmililitru asiņu.
Tāpat prognozējams, ka līdz ar bēgļu ienākšanu Latvijā, HIV inficēto pacientu skaits varētu pieaugt. „Āfrikas kontinentā HIV infekcija ir ļoti izplatīta. Starp uzskaitē esošajiem pacientiem mums jau ir arī HIV pozitīvi pacienti no Āfrikas, kas Latvijā nokļuvuši iepriekšējos gados. Vai viņi ārstējas godprātīgi? Kā kurš. Viņi var brīvi pārvietoties Eiropas Savienībā, un daļa tā arī dara, bet terapijas principi HIV infekcijai ir vienoti, tāpēc cilvēks pēc palīdzības var vērsties jebkurā Eiropas Savienības valstī. HIV infekcijas epidēmija Latvijā jau ir, un tāpēc jādara viss, lai tās izplatību apturētu. Specifikā HIV infekcijas ārstēšana šobrīd pasaulē tiek uzskatīta par vienu no efektīvākajiem HIV infekcijas profilakses veidiem,” saka Baiba Rozentāle.