Naida runa vai kritika? Kā atšķirt šos divus jēdzienus? 9
Lai gan virtuālajā vidē mūsdienās ir nebeidzamas iespējas atrast mums interesējošo informāciju, komentēt norises politikā, ikdienas dzīvē un citās jomās, nevajadzētu aizmirst, ka arī ikviena izteikumiem ir savas robežas. Iespējams, vēl pirms vairākiem gadiem kāds domāja, ka komentārus internetā neviens nepārbauda, vai gluži vienkārši, piemēram, naida runas gadījumā, komentētājs nemaz netiks atrasts.
Tiesa, šodienas situācija ir pilnīgi pretēji- jārēķinās, ka nekas, kas uzrakstīts vai izteikts internetā nepazūd, turklāt naida runas, draudu gadījumā aizskartajiem ir visas tiesības vērsties pēc palīdzības pie likumsargiem.
“Ikdienā, iespējams, naida runu ir grūti nošķirt un atšķirt no goda un cieņas aizskaršanas,” TV24 raidījumā “Meli un fakti” skaidro Tiesībsarga biroja Pilsonisko un politisko tiesību nodaļas juridiskā padomniece Kristīne Pakārkle. “Ja mēs runājam par naida runu, tad svarīgi saprast tās definīciju. Klasiski naida runa ir vēršanās pret cilvēku vai cilvēku grupu, balstoties uz viņa kādu iedzimtu īpašību.”
Tāpat jāsaprot, ka ne jau katra izteiktā kritika ir naida runa, norāda eksperte.
K.Pakārkle norāda, ka tiesībsarga birojā ir bijuši gadījumi, kad pēc palīdzības vēršas arī politiķi. “Politiķiem kritikas robežas ir daudz plašākas. Politiķus tieši tāpēc, ka viņi ir pie varas, kritizē daudz plašāk. Tāpēc mēs esam demokrātijā.”
Visu raidījumu “Meli un fakti” skaties šeit:
Projektu “Meli un fakti” finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raidījuma saturu atbild AS “TV Latvija.