Naglas un skrūves. Sīkie metāla palīgi pamatīgai sastiprināšanai 0
Naglas
Naglas iedala pēc to garuma, resnuma, izgatavošanas materiāla un lietojuma. Piemēram, namdari koka būvkonstrukciju stiprināšanai izmanto 20 cm garas resnās naglas. Jumiķi koka šindeļus stiprina ar 5 cm garām tievām naglām, bet ķīmiski aktīvākā vidē vajadzīgas krāsainā metāla naglas. No izturīgāka tērauda izgatavotas naglas ar vienkāršu āmuru iedzen mūros. Betonā cietmetāla naglas iešauj ar īpašām pistolēm. Profesionāļi naglošanai izmanto speciālas automātiskās pistoles. Smalku nagliņu labākai noturēšanai veikalos var nopirkt speciālas standziņas, kas pasargās pirkstus no āmura un atvieglos darbu.
Visvairāk naglas iecienījuši namdari, veidojot mājas un jumta konstrukcijas. Tā kā namdariem bieži iznāk raut salocījušos naglu, to āmuriem ir speciāls naglu raujamais, pie jostas mazs namdara lauznītis ar naglu raujamo āķi vai arī kabatā knaibles. Naglu sišanai ir sava gudrība, piemēram, sitot grīdas dēļus, naglu dzen mazliet ieslīpi, lai tā labāk turas, un naglas galviņu dziļāk iedzen, uz tās uzliekot metāla kātā iestiprinātu tērauda lodīti. Ja vēlas palielināt naglas noturību kokā, to iemērc sālsūdenī – tad tā kokā sāks rūsēt, pamatīgi uzbriedīs un nebūs izraujama.
Mēbeļu galdnieki mīksto mēbeļu tapsēšanā lieto speciālas naglas ar dekoratīvu misiņa galviņu – tās vēl joprojām rotā daudzu tapsētu mēbeļu apakšējo daļu, kamēr tagad tās bieži vien izkonkurē metāla skavas, kuras iedzen ar speciālu skavu pistoli.
Iegādājoties naglas, ņem vērā, kādam nolūkam un cik biezam kokam tās domātas. Pārāk lielas naglas ir lieks materiāla patēriņš un bojās detaļas, savukārt pārāk mazas – neturēs slodzi. Vēlams, lai pienaglojamās detaļas biezums būtu uz pusi mazāks nekā naglas garums, kas turas kokā. Ja neesat droši, labāk jautājiet pārdevējam, piemēram, cik garas naglas nepieciešamas, lai 20 mm latas pienaglotu pie 100 mm spāres. Tāpat laikus jānodrošinās ar knaiblēm vai naglu velkamo, lai vajadzības gadījumā naglas izvilktu.
Kokskrūves
Ja kokmateriāla pretestība ir liela, tad praktizē ar tievāku urbi izurbt par skrūves diametru mazāku priekšurbumu, kurā skrūvi vieglāk ieskrūvēt. Skrūves noturību nodrošina horizontālas, asas vītnes, kas, ieķeroties elastīgajā materiālā, pretojas skrūves izraušanai.
Skrūves izgatavo no kapara, bronzas, misiņa, tērauda, pat no plastmasas un koka. Jo smalkāka ir vītne (solis), jo tā spēcīgāk piespiež un lēnāk ieskrūvējas. Jo rupjāka ir vītne, jo tā ātrāk ieskrūvējas un rada mazāku spiedienu. Piemēram, ģipškartona montāžai izmantotajām tā sauktajām ātrajām skrūvēm vītne ir ar lielu soli. Tās piemērotas ātrai ģipškartona lokšņu montāžai, jo trauslais materiāls nemaz nepanestu spēcīgāku piespiešanu. Skrūvēm, kas domātas ģipškartona metāla profilu sastiprināšanai, savukārt ir smalka vītne. Ja gadījumā metāla profili ir biezāki, tad lieto skrūves ar priekšurbi – skrūves frēzes elementu, kas atvieglo ieurbšanos metālā.
“Jaunums tirdzniecībā ir koka konstrukciju skrūve ar priekšurbi. Skrūvi pārklāj plāna vaska kārta, kas nodrošina tās vieglāku un par 40% ātrāku ieskrūvēšanu, kā arī samazina erozijas iespēju,” stāsta SIA “Delve” tirdzniecības vadītājs Gints Baško.
Dažādas galvas
Pēdējā laikā populāras ir skrūves ar krustiņveida rievu, kas izgatavotas no paaugstinātas cietības tērauda. Skrūvju rievām ir vairāki profili un lielumi, tāpēc drošāk, veikalā pērkot skrūves, iegādāties arī atbilstoša lieluma skrūvgrieža galvu.
Skrūvēm ir dažādas galvas – sešstūra, noapaļotas, gremdgalvas un noapaļotas ar gremdgalvu. Skrūvju gremdgalvām ir viegli koniska forma, kas ļauj iegrimt mīkstā materiālā. Tādas plaši lieto ģipškartona montāžai un iegremdē tik dziļi, lai vietu varētu aizšpaktelēt. Metāla profilus stiprina ar nelielām skrūvēm, kurām ir pusapaļas galvas (tā sauktās blusiņas).
Koka darbos bieži izmanto skrūves ar daļēju vītni, kas ir ekonomiskāk. Lai panāktu koka plāksnē iegremdētu (neredzamu) skrūves vietu, to vispirms ar speciālu instrumentu – zeņķi – padziļina, izveidojot konusveida bedrīti. Šim nolūkam var izmantot arī metāla urbi ar lielāku diametru. Skrūvi var dziļi iegremdēt pievienojamajā materiālā. Vispirms izveido priekšurbumu ar tievāku urbi. Tad vajadzīgajā dziļumā, piemēram, 2/3 no detaļas biezuma, ieurbj par skrūves galvu lielāku caurumu. Skrūve ar pusapaļo galvu, sekojot priekšurbumam, viegli ieskrien kokā un, balstoties uz pleciņiem, apstājas tur, kur beidzas padziļinājums. Tā ar īsām skrūvēm par pieskrūvēt samērā lielas detaļas. Ja nepieciešams, šādu skrūvējuma vietu nosedz ar speciālu, kokam līdzīgu paplāksni.
Pašzeņķējošām skrūvēm ir šaurāks galviņas konuss ar rieviņām, kas kokā izfrēzē sev ligzdu. Sastopamas spēcīgas koka skrūves ar sešstūra formas uz āru izvirzītu galvu. Tās pieskrūvē ar uzgriežņu atslēgu, sasniedzot lielu pievilkšanas spiedienu. Skrūvējot parastās kokskrūves ar konusveida galvu masīvkoka detaļu galos, jābūt uzmanīgam, jo koks spiediena gadījumā var ieplīst pa šķiedru. Parastās skrūves ar pusapaļu galvu izmanto vietās, kur tās nav redzamas. Redzamās vietās izmanto dekoratīvās skrūves, kuras izgatavo no kapara, misiņa, bronzas vai hroma sakausējumiem.
Bojātas skrūves atskrūvēšanai, nesabojājot ar kokskrūvēm savienotās detaļas un materiālus, izmanto uzgaļu komplektu stiprināšanas elementu izņemšanai jeb ekstraktoru. Tērauda stieni ar kreiso cirpi priekšējā galā gatavo no īpaši izturīga rūdītā tērauda ar hromu un vanādiju. Vītne nepieciešama, lai ekstraktoru grieztu pret pulksteņrādītāja virzienu, izskrūvējot kokskrūvi ar labējo vītni. Pirms tam kokskrūvē ar smalku urbi ieurbj caurumiņu.
Organizēta glabāšana
Darbi sokas, ja instrumenti ir sakārtoti. Ļoti ērta ir sīko instrumentu glabāšanas kaste, kur var salikt pārsteidzoši daudz lietu. Atsevišķos nodalījumos vai kastītēs sakārto arī dažādu izmēru skrūves, naglas, uzgriežņus, paplākšņus un maināmos skrūvgiežu uzgaļus. Garāku naglu ievietošanai kastē var izņemt (izgriezt) starpsieniņas. Kārtojot šo saimniecību, uzreiz jāpadomā arī par urbjiem. Piemēram, moderns skrūvīšu organizētājs “Essbox” ir aizverams kā koferis, tam ir rokturis, polsterējums uz vāka un blīvējums gar malām.
Ja darāmo darbu apjoms ir ļoti daudzveidīgs un nepieciešams plašs spektrs skrūvju un naglu, kuras visas grūti sašķirot vienā instrumentu kastē, praktiķi iesaka saimniecību organizēt atsevišķās kastītēs un kārbās, piemeklējot tās atbilstoši šo vajadzīgo sīkumu izmēriem.
Darba laikā strādājot ar skrūvgriezi vai āmuru, meistari lieto speciālas jostas, kurās ir kabatiņas naglām un skrūvēm. Jostas noder arī amatieriem, jo ievērojami atvieglo darbu.
Lielā izvēlē sīku detaļu kastes un dažādu uzglabāšanas inventāru var atrast “AJ Produkti”, “B&B TOOLS” veikalos, kā arī praktiski visos saimniecības, būvniecības un interneta veikalos.