Nacistu cienītā filmu zvaigzne, iespējams, bijusi padomju spiedze 4
Nacistiskās Vācijas laika un 50. gadu vācu filmu zvaigzne Marika Rēke (Marika Rökk), iespējams, bijusi PSRS izlūkdienesta aģente, liecina nesen atslepenotie Rietumvācijas izlūkdienesta BND materiāli, par kuriem vēsta vācu mediji.
Ungāru cilmes rēviju dejotāja, aktrise un dziedātāja Marika Rēke (1913 – 2004), Vācijā kļuva slavena kā kinoaktrise jau 30. gados, bet viņas labākās lomas attiecas uz 1941. gadā uzņemto pirmo vācu krāsaino mākslas filmu “Frauen sind doch bessere Diplomaten” (“Sievietes ir labākās diplomātes) un 1944. gada lentu “Die Frau meiner Träume” (“Manu sapņu sieviete”). Abas pieder Eiropas filmu klasikai. Pēdējo kā trofeju filmu pēc kara izcenzētā veidā ļāva izrādīt arī PSRS kinoteātros.
Uz 1951. gadu attiecināmajos Rietumvācu izlūkdienesta dokumentos minētas aizdomas, ka Rēkei “ir saistība ar padomju iestādēm” un ka aktrise, iespējams, vāc izlūkinformāciju. Kā piesegs tiekot izmantots arī adījumu veikals, ko māksliniece tajā laikā ieplānoja atvērt Diseldorfā. Padomju izlūkdienesta labā varētu būt darbojies arī viņas vīrs, režisors Georgs Jakobi (1882 – 1964). Ziņojumā apgalvots, ka Rēki savervējis viņas menedžeris Heincs Hofmeisters, kurš jau strādājis NKVD labā un darbojies augsta līmeņa aģentu tīklā “Krona”. Šis tīkls, kurā ietilpa vairāk nekā 30 vācu virsnieku, uzņēmēju, kinoļaužu un ierēdņu, ir pazīstams ar to, ka pirms Vācijas uzbrukuma PSRS brīdināja Maskavu par plānu “Barbarossa” un kara laikā arī par vācu gatavošanos Kurskas kaujai. Kādu informāciju konkrēti varētu būt piegādājusi Rēke un Hofmeistars, nav zināms. Šobrīd atslepenotie dokumenti sniedz pārāk trūcīgas un nekonkrētas norādes, lai varētu skaidri atbildēt uz jautājumu, vai Rēke tiešām strādājusi Kremļa labā. Ir runa tikai par aizdomām.
Daudz lielākus pārmetumus aktrise savulaik izpelnījās dēļ sadarbības ar nacistiem. Viņa uzņēmās propagandas filmās un rakstīja jūsmīgas vēstules Ādolfam Hitleram, no kura 1940. gada novembrī saņēma milzīgu rožu pušķi. Viņai ļāva ievākties greznajā režisora Alfrēda Ceislera villā Potsdamā, kad pats Ceislers, būdams ebrejs, emigrēja no Vācijas un nacisti konfiscēja viņa īpašumus. Tāpat tiek baumots, ka Rēke bijusi propagandas ministra Jozefa Gebelsa mīļākā. Viņai drīzāk bija antikomunistiski noskaņota cilvēka slava. Tūlīt pēc Otrā pasaules kara pagātnes dēļ Rēkei aizliedza filmēties, tomēr 1947. gadā tiesa Austrijā Rēki reabilitēja un viņa kādu laiku turpināja filmēties, kļūstot par vienu no populārākajām vācu aktrisēm arī pēckara periodā.
Marika Rēke nomira no infarkta 2004. gadā, 90 gadu vecumā.