Nacionālais vēstures muzejs svētkos aicina uz “Svinību pavasari” 0
3. un 4. maijā Latvijas Nacionālajā vēstures muzejs (LNVM) apmeklētājiem piedāvās programmu “Svinību pavasaris”, LA.lv uzzināja muzejā.
Jau 3. maijā plkst. 11 Latvijas muzeju kopizstādē “Latvijas gadsimts” tiks izstādīts LNVM jaunieguvums – ceļojošais Latvijas simtgades karogs, kas turpmāk būs apskatāms šīs izstādes sadaļā “Latvieši pasaulē”.
2016. gada 15. decembrī Rīgas pilī tika aizsākta jauniešu iniciatīva “Latvijas karoga ceļš”: tuvojoties valsts simt gadu jubilejai, pie tautiešiem pasaulē ceļoja īpašs valsts karogs un vēstījumu grāmata, kurā ikviens varēja ierakstīt novēlējumu savai valstij.
Šis karogs, ko no smalkvilnas audusi Cēsu tekstilmāksliniece Dagnija Kupča, divu gadu laikā pabija četros kontinentos, 19 valstīs, kopumā 61 pilsētā. “Latvijas karoga ceļš” noslēdzās 2018. gada 18. novembrī Brazīlijā.
2019. gada 28. janvārī svinīgā atmosfērā Nacionālajā bibliotēkā Latvijas valsts simtgades programmas notikumu veidotāji karogu nodeva glabāšanai Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā.
“LNVM turpina papildināt savu krājumu ar priekšmetiem, kas raksturo svarīgas mūsdienu norises. Dāvinātais karogs, tā īpašais futrālis un grāmata ar desmitiem ierakstu būs paliekoša liecība par pasaulē notikušajām Latvijas valsts simtgades svinībām 2018. gadā,” stāsta Astrīda Burbicka, LNVM Muzejpedagoģijas un izstāžu departamenta vadītāja.
to vidū ir gan padomju okupācijas laikā slēptie karogi, Amerikas Latviešu apvienības Austrumkrasta vasaras vidusskolas sarkanbaltsarkanais karogs.
Krājumā ir arī 1988. gada 14. jūnija “Helsinki-86” gājienā Konstantīna Pupura pirmoreiz cauri Rīgai iznestais un pie Brīvības pieminekļa paceltais karogs un 1988. gada 11. novembrī pirmais no jauna Rīgas pils tornī uzvilktais karogs.
Latvijas Nacionālais vēstures muzejs papildinājis krājumu arī ar fotogrāfijām, dokumentiem un priekšmetiem, kuros izmantota Latvijas simtgades tēma vai LV100 zīmols.
Valsts svētku dienā, 4. maijā, visu dienu no plkst. 10 līdz 17, ieeja apmeklētājiem būs brīva.
Šajā dienā Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā ar īpašu programmu “Svinību pavasaris” tiks atzīmēta valsts neatkarības atjaunošanas gadadiena un gads kopš izstādes “Latvijas gadsimts” atvēršanas.
Vairāk par 1980.–90. gadu nacionālās pašapziņas atmodas un valsts neatkarības atjaunošanas procesiem varēs uzzināt, piedaloties gida vadītā ekskursijā, kurā īpaša uzmanība tiks veltīta izstādes sadaļām “Valstsgribas atdzimšana. Latvijas neatkarības atjaunošana 1986–1991” un “Sarežģītā demokrātija. Latvija 1991–2004”.
Ekskursijas sākums: plkst. 10, 12 un 14.
Skanēs gan iepriekš neatļautie un tolaik katrā mājā dzirdamie “Čikāgas piecīši”, gan latviešu strēlnieku dziesmas un 1920.–30. gadu Latvijā populāri skaņdarbi ansambļa “Ornaments” izpildījumā, gan tautas mīlestību sen iemantojušā Eduarda Rozenštrauha akordeons un folklorizējušās melodijas.
Būs iespēja izsekot, kā politiskie notikumi atbalsojās radioraidījuma “Mikrofons” dziesmu aptaujā un rokgrupu “Jumprava” un “Pērkons” repertuārā, skanēs arī Atmodas laika skaļākā muzikālā vizītkarte – rokopera “Lāčplēsis”.
Gada laikā izstādi “Latvijas gadsimts” apmeklējuši vairāk nekā 46 000 cilvēku: individuāli apmeklētāji un kolektīvi, draugu grupas, ģimenes un dzimtas, skolu klases un pedagogi, Latvijas un ārvalstu amatpersonas, diplomātiskie pārstāvji.
Izstādes apmeklējums iekļauts projektā “Latvijas skolas soma”. 2019. gada sākumā izstāde “Latvijas gadsimts” saņēma Latvijas Televīzijas un Latvijas Radio balvu “Kilograms kultūras 2018” kategorijā Mantojums.