Uzturēšanās izmaksas 1

Par uzturēšanos aprūpes centrā jāmaksā klientam pašam un viņa apgādniekiem, bet, ja viņiem nav pietiekami daudz līdzekļu, trūkstošo summu piemaksā no pašvaldības vai valsts budžeta.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Personai, kura ir gatava pilnībā samaksāt par pakalpojumu un kurai arī nākotnē nebūs nepieciešams pašvaldības atbalsts, ir tiesības izvēlēties sociālās aprūpes iestādi pēc saviem ieskatiem – gan vietu (laukos vai pilsētā), gan istabiņu (vienvietīgu, divvietīgu vai vairākvietīgu) u.tml.

Likumīgajam apgādniekam (tā ir persona, kurai ar Civillikuma 84., 179. un 188. pantu uzlikts šāds pienākums, – bērni, vecāki, laulātie, vecvecāki vai personas, ar kurām noslēgts uzturlīgums) ir pienākums uzņemties maksājumus, ja klienta līdzekļi (pensija un citi ienākumi) ir nepietiekami.

CITI ŠOBRĪD LASA

Atgādinām, ka apgādniekam pašam jāpaliek līdzekļiem minimālās algas (šogad 380 eiro) apmērā un katram nākamajam ģimenes loceklim – pusei no šīs summas.

Saskaņā ar Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma 13¹. pantu valsts finansētos sociālās aprūpes centros personām ar smagiem garīgiem traucējumiem un neredzīgām personām klients maksā par pakalpojumu 90% no pensijas (ieskaitot piemaksu pie pensijas) un atlīdzības. Apgādnieki no samaksas šādos gadījumos ir atbrīvoti.

Savukārt pensijas vecuma ļaudis un personas, kuru invaliditāte nav saistīta ar smagiem garīgiem traucējumiem, par sociālās aprūpes centra sniegtajiem pakalpojumiem maksā ne tikai 90% no pensijas (ieskaitot piemaksu pie pensijas) un atlīdzības, bet arī no uzkrājumiem un citiem ienākumiem, ja tādi ir, bet ne vairāk kā noteikto pakalpojuma cenu. No pensijas 10% paliek paša klienta rīcībā personiskajiem izdevumiem.

Ja klientam, ir apgādnieki, tad saskaņā ar Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma 8. pantu un Ministru kabineta 2003. gada 27. maija noteikumiem Nr. 275 “Sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumu samaksas kārtība un kārtība, kādā pakalpojuma izmaksas tiek segtas no pašvaldības budžeta” maksājumi jāveic arī apgādniekam. Savukārt, ja klients vai viņa apgādnieks nespēj samaksāt, to veic pašvaldības no sava budžeta Ministru kabineta noteiktajā kārtībā.

Ilgstošas/īslaicīgas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojuma sniedzēji

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.