NA mēģinās “ar prātu, nevis spēku” pārliecināt koalīcijas partnerus ņemt valdībā LRA 11
Koalīcijas paplašināšana ar Latvijas Reģionu apvienību (LRA) radīs lielāku valdības stabilitāti, tādēļ Nacionālā apvienība (NA) mēģinās pārliecināt partnerus iekļaut valdībā LRA, taču darīs to ar prātu, nevis spēku, piektdien pēc divpusējām konsultācijām ar LRA žurnālistiem sacīja NA valdes loceklis Roberts Zīle.
“Mēs neesam mainījuši savu viedokli pēc šīm sarunām, drīzāk nostiprinājuši to, ka, mūsuprāt, šī paplašināšana valdībai būtu lietderīga ilgtermiņā tāpēc, ka tas rada lielāku stabilitāti valdības lēmumos, un šie lēmumi nebūs vienkārši tuvākajā laikā,” viņš teica. Par piemēru Zīle minēja energoresursu un termiņuzturēšanās atļauju jautājumus. Viņš piebilda, ka “mēs tiešām secinājām, ka mēs vairāk varam strādāt kopā nekā nevaram”, un tikšanos raksturoja kā ļoti veiksmīgu.
Uz jautājumu, kā NA plāno pārliecināt koalīcijas partnerus par LRA iekļaušanu valdībā, ņemot vērā to, ka gan “Vienotība”, gan Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) pret to iebilst, Zīle atbildēja, ka “mēs esam pacietīgi, mēs mēģināsim”. NA sadarbības partijas mēģinās pārliecināt ar prātu, nevis spēku. “Bloku neveidosim, neesam par to runājuši,” apgalvoja NA pārstāvis.
Savukārt NA valdes loceklis Imants Parādnieks atzina, “ja būs ultimatīvi uzstādījumi no Zaļo un zemnieku savienības, nāksies respektēt un sadarboties [ar LRA] ārpus koalīcijas”.
Taujāts, kuras ministrijas, pēc NA domām, būtu jāuzņemas vadīt LRA, Zīle norādīja, ka tas arī ir atklāts jautājums. “Vispirms jāvienojas, vai koalīcija tiek paplašināta un tad mēs atrisināsim ministriju jautājumu,” viņš sacīja.
Zīle arī vērsa uzmanību – ja valdību veidos četras partijas, NA būtu gatava pārraudzīt trīs, nevis četras ministrijas. “Tas nav būtiskākais. Visādi mums ir gājis, bijis arī proporcionāli mazāk ministriju,” viņš teica.
NA esot nosaukusi divas neaizskaramās ministrijas, par kurām vairs nebūtu jābūt diskusiju partiju starpā – Kultūras ministrija un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.
Savukārt LRA līderis Mārtiņš Bondars atzina, ka divpusējās konsultācijas ir tikai sarunu sākums, kuru laikā abi politiskie spēki pārrunājuši nacionālās drošības, demogrāfijas un pašvaldību jautājumus.
“Mums ir pietiekoši daudz atvērtu jautājumu, par kuriem esam gatavi runāt ar Nacionālo apvienību sadarbības līmenī Saeimā un, ja kāds no mums tīšām vai netīšām nonāks valdībā, arī tur,” viņš sacīja.
Viņš norādīja, ka LRA “nav apetītes” ministriju pārraudzīšanai. Bondars uzskata, ka koalīcijas partiju sanāksmēs tiek risināti tikai jautājumi, kas tiek skatīti Ministru kabineta sēdēs. “Faktiski koalīcijas padome ir tāds virsuzraugs jeb vagars valdībai. Bet valdībai ir jārisina ikdienas darbi, stratēģiskos jautājumos koalīcija ir platforma sadarbībai Saeimā,” pauda LRA līderis.
Tāpat Bondars pauda neizpratni, ka nevar būt situācija, ka iekšlietu ministrs, kura pārraudzībā ir Drošības policija, izmeklē partijas biedra iespējamo balsu pirkšanas Saeimas vēlēšanās.
Arī LRA pārstāvis Arturs Kaimiņš pēc tikšanās pauda gandarījumu.”Mēs vairāk varam, nevis nevaram šeit kopā. (..) Man ir patiess prieks, ka es guvu atbalstu arī par “Maxima” traģēdijas seku izmeklēšanas komisiju,” viņš sacīja.
Jau ziņots, ka NA ir vienīgā no trim esošās koalīcijas partijām, kas uzskata, ka koalīcija būtu jāpaplašina arī LRA. “Vienotība” un Zaļo un zemnieku savienība uzskata, ka esošā koalīcija ir ieguvusi pietiekami daudz vietu 12.Saeimā – 61 mandātu, tādēļ koalīcijas sastāvā nav jāiekļauj vēl citas partijas.
“Saskaņa” 12.Saeimas vēlēšanās ieguvusi 24 deputātu vietas, “Vienotība” – 23, ZZS – 21, NA – 17, LRA – 8, bet “No sirds Latvijai” – 7.