“My Fitness” apmet kūleni, “Lemon Gym” tic valsts atbalstam! Kāpēc sporta klubi veras negribīgi 16
Ieva Ēvalde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Pēc gandrīz pusgadu ilgas dīkstāves kopš šīs nedēļas sākuma sporta klubiem, ievērojot ierobežojumus, ir ļauts atsākt darbu. Tomēr ne visu klubu īpašnieki steidza vērt durvis apmeklētājiem jau pirmajā aizlieguma atcelšanas dienā.
“My Fitness” apmet kūleni
Viens no lielākajiem sporta klubu tīkliem Latvijā “My Fitness” nedēļu pirms noteiktā datuma sociālo tīklu platformā “Facebook” ievietoja paziņojumu, no kura noprotams, ka klubs pagaidām neplāno atsākt darbību, jo prognozē, ka, apkalpojot tikai vakcinētos un kovidu pārslimojošos, nevarēs izdzīvot.
Šis paziņojums radīja sašutuma vētru kluba sekotāju vidū: no aptuveni 700 paziņojuma komentāriem lielākā daļa pauda nosodījumu “My Fitness” lēmumam. Sportot gribētāji bija noskaņoti pat ļoti radikāli – kāds teicās saņēmis vakcīnu tikai tāpēc, lai varētu sportot, cits sajutās veltīgi piedalījies akcijā “gribusportot”, vairāki solījās lauzt līgumu ar klubu un meklēt iespēju uzturēt fizisko formu citviet.
Pēc nedēļu ilgas klusēšanas “My Fitness” savu nostāju mainīja un paziņoja, ka darbu atsāks astoņi no kopumā 14 uzņēmumam piederošajiem sporta klubiem. Gribētāji tika aicināti uz pirmajiem treniņiem divas dienas vēlāk, nekā to atļāva MK noteikumi.
“Dienu pēc mūsu paziņojuma, ka nevarēsim atsākt strādāt, valdība pieņēma lēmumu, kas atļauj sporta klubus apmeklēt arī cilvēkiem ar negatīvu Covid testu,” kluba nostājas maiņu skaidro “My Fitness” vadītāja Latvijā Inna Alne. Viņa arī nenoliedz, ka ir bijis sāpīgi redzēt, kādu reakciju izraisījis uzņēmuma sākotnējais paziņojums. “Tāpat ir skumji, ka valdības lēmums sadala sabiedrību divās nometnēs,” vērtē “My Fitness” vadītāja.
“No vienas puses ir tie, kas vakcinējušies, jo vēlas atgriezties ierastajā ikdienā, bet no otras – tie, kas neatbalsta vakcināciju, bet uzskata, ka viņiem tāpat viss pienākas. Mēs neesam strikti nostājušies nevienā no šīm pusēm. Es pati devos vakcinēties, tiklīdz man bija tāda iespēja, jo uzskatu, ka mums nav šobrīd citas izvēles. Varu vienīgi teikt – žēl, ka mēs visi esam šajā situācijā.” “My Fitness” vadītāja arī stāsta, ka pašlaik vakcinējušies vai uzsākuši vakcināciju ir aptuveni 90% kluba treneru.
Tic valsts atbalstam
Tikmēr sporta klubs “Lemon Gym” pēc zināmas svārstīšanās trīs no saviem sešiem klubiem atvēra jau pirmajā dienā, kad to varēja darīt. “Mums bija divas iespējas – sākt darbu vai arī vēl nogaidīt,” skaidro “Lemon Gym” vadītājs Latvijā Jevgēnijs Beļakovs.
“Izvēlējāmies ticēt valdības solītajam, ka darbiniekiem un klientiem līdz augustam tiks nodrošināti bezmaksas Covid testi, ar kuriem tāpat varēs apmeklēt sporta zāli. Mēs paļaujamies arī uz valdības solījumu finansiāli atbalstīt nozari, kamēr klubi nevar strādāt ar pilnu jaudu un daļa abonementu joprojām ir “iesaldēti”.” Sporta kluba vadītājs nevarēja prognozēt, kad varētu tikt atvērtas citas “Lemon Gym” sporta zāles: “Skatīsimies pēc pieprasījuma un tad lemsim, jo visas mūsu zāles atrodas tuvu viena otrai.”
Jevgēnijs Beļakovs stāsta, ka kluba iekšienē ir veikta treneru aptauja par attieksmi pret vakcināciju, kurā gan piedalījušies tikai ap 40% kluba treneru. No šīs kopas atbalstu vakcinācijai pauduši 40%, kamēr 60% pagaidām ieņem nogaidošu pozīciju.
Beļakovs gan neprognozē, ka nākotnē par šķērsli citu sporta zāļu atvēršanai varētu kļūt treneru trūkums. “Cenšamies trenerus dažādi motivēt, jo vakcinēties ir viņiem pašiem izdevīgi,” viņš teica. “Domāju, ka līdz augusta beigām šī situācija sakārtosies un, apkārtējo parauga iedvesmoti, aizvien vairāk svārstīgo nolems vakcinēties.”
Tikmēr Latvijas Veselības un fitnesa asociācijas valdes loceklis Gints Kuzņecovs jo īpaši akcentē nepieciešamību saglabāt valsts atbalstu, kamēr sporta zāles nevar atsākt darbu pilnvērtīgi. “Mēs atveram zāles ar ļoti lielu risku, ka varam neizdzīvot,” tā viņš komentē situāciju.
Saskaņā ar valdības lēmumu kopš 15. jūnija vakcinētajiem, kovidu pārslimojušajiem un tiem, kas var uzrādīt negatīvu Covid testu, ir iespēja apmeklēt sporta klubus.
Atļauti gan individuālie treniņi, gan grupu nodarbības. Paredzēts, ka iekštelpu treniņos vienai personai tiek nodrošināti ne mazāk kā 25 kvadrātmetri telpu platības. Peldbaseinā vienam apmeklētājam jānodrošina 15 kvadrātmetri no ūdens virsmas platības. Treniņa telpu piepildījums nedrīkst pārsniegt 20% no maksimāli iespējamā cilvēku skaita.
Grupu treniņos drīkst pulcēties ne vairāk kā 12 personu, ieskaitot sporta speciālistus. Treniņa laiks nedrīkst pārsniegt 90 minūtes, bet ģērbtuvēs maksimālais piepildījums nedrīkst būt lielāks par 25%.