Antra Blūma
Antra Blūma
Foto: Timurs Subhankulovs

Mūžzaļie augi pie friziera. Izcērpam bumbas un spirāles! 0

Nav jābūt skulptora dotībām, lai no augiem izcirptu dažādas figūras, tikai vajag daudz laika un pacietības. Vispopulārākie dārza dekori ir bumbas un spirāles, skaidro audzētavas Dārzs zem saules īpašniece Antra Blūma.

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
Bez vainas vainīgs? Mirklī, kad trīs bērnu tēva Artūra kontā ienāca 200 eiro, viņš kļuva par bīstamu krāpnieku! 44
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
“Latvija ir iegājusi Nāves spirālē! Ar čurainu lupatu jāpatriec!” Hermanis par politiķiem, kuri valsti ved uz “kapiem”
Lasīt citas ziņas

Saimniece augiem formas veido pēc acumēra, bez palīglīdzekļiem, dara to klusumā bez citu iejaukšanās ar gudriem padomiem, jo šajā darbā nepieciešama pacietība un iedziļināšanās. Iesācējiem vienas figūras veidošana varētu prasīt 6–7 stundas, lietpratējiem – līdz trim stundām.

Tūja uz sava stumbra.
Foto: Timurs Subhankulovs
CITI ŠOBRĪD LASA

Topiārijiem – dažādu ģeometrisku formu vai dzīvnieku figūru veidolā izgrieztiem veidojumiem – piemēroti kokaugi, kas labi pacieš regulāru apgriešanu, veido biezu zarojumu, lokanus dzinumus. Šim nolūkam pateicīgas ir tūjas, egles, baltegles, kalnu priedes, aizsargātākās, nedaudz noēnotās vietās – arī īves, bukši.

Spirāles veidošana

Foto: Timurs Subhankulovs

Spirāles formu vislabāk veidot no 1,5–2 m gariem augiem, piemēram, tūjām (‘Smaragd’, ‘Brabant’) ar vienu stumbru.

Pirms sāk veidot vainagu, skujkokam vainaga iekšpusē iztīra brūnās skujas. Pēc tam no vainaga lejasdaļas – skaistākās un biezākās vietas – sāk veidot spirāles formu, ko pamazām virza kā čūsku virzienā uz augšu.

Kad robustā forma pabeigta, ar mazākām šķērītēm pielīdzina dzinumus, lai izciļņi iegūtu gludu, noapaļotu formu.

Grieznes frizēšanai

Foto: Timurs Subhankulovs

Kokaugu apgriešanai izmanto asas dārza grieznes, lai griezuma vietas būtu taisnas un gludas, jo tad tās sadzīst ātrāk nekā nelīdzeni griezumi. Katram lietojumam izvēlas savas grieznes – sīku zariņu griešanai mazas, resnākiem zariem – lielākas, izturīgākas.

Vēlams iegādāties vieglas un lētas grieznes (par 3–4 eiro), lai katras sezonas beigās nebūtu žēl tās izmest. Nav vērts pirkt dārgas, ja neplāno tās asināt. Jārēķinās, ka zaļo skulptūru kopšana ir darbietilpīga.

Foto: Timurs Subhankulovs

Ja kokaugu cirpšanai izmanto tikai mehāniskās grieznes, tas paņem daudz laika. Veidojot lielas bukšu vai tūju bumbas, darbs vedas raitāk ar elektriskajām dzīvžogu grieznēm, jo tās ir vieglākas nekā ar benzīna motoru darbināmās.

Bumbas forma

Pērnvasar 15 gadus vecā Korejas baltegle cieta no sausuma. Šopavasar no defekta iegūts efekts – nogriežot pusi zaļās masas, izveidota liela bumba.
Foto: Timurs Subhankulovs

Bumbas formu ieteicams veidot kokaugiem, kas sasnieguši 50–60 cm augstumu. Šim nolūkam piemēroti, piemēram, bukši, liela auguma šķirnes rietumu tūjas.

Reklāma
Reklāma

Lodveida, ‘Salaspils’, ‘Danica’, ‘Golden Globe’ un citas tūjas pašas veidojas kā bumbas, taču, ja tām dārzā ļauj augt brīvi, vainags veidojas plušķains, turklāt bargākā ziemā sniega svars var izlauzt kādu zaru.

Jo blīvāks zarojums, jo šāds negadījums mazāk iespējams. Perfektu formu var piešķirt, reizi 2–3 gados augus piegriežot. Šādi kokaugi aktīvāk zarojas un veido blīvākas bumbas.

Foto: Timurs Subhankulovs

Lai izveidotu bumbu uz augsta stumbra, izvēlas ap 1,4 m garu, ātri augošu skujkoku, piemēram, tūju ‘Brabant’ ar vienu stumbru (parasti izmanto vecākus augus, kam apakšējie zari cietuši no suņu un kaķu nedarbiem).

Iztīra auga apakšdaļu no zariņiem aptuveni 1 m augstumā. Stumbra augšdaļā palikušos 40 cm sāk regulāri veidot. Lodveida formu var iegūt aptuveni trijos gados. Lai vējā skujkoks nekļūtu līks, pirmajos gados tas jāatsien pie balsta.

Šķirnes, kas dabīgi veido lodveida formu, jāpiegriež reizi 2–3 gados.
Foto: Timurs Subhankulovs

Formas uzturēšana

Lai uzturētu formu un palielinātu dzinumu blīvumu, augus apgriež divas trīs reizes sezonā: pirmoreiz pavasarī (ja nav liels sals), atkārtoti – līdz vasaras beigām, bet ne vasaras vidū, jo karstajā un sausajā laikā tie var apdegt.

Cirpšanas starplaiku ilgums atkarīgs no augšanas ātruma. Jāapcērp, tiklīdz jauno dzinumu galu augšanas rezultātā figūras virsma sāk izskatīties nelīdzena.

Regulāra kopšana

Foto: Timurs Subhankulovs

Tāpat kā brīvi augošiem kokiem un krūmiem, arī augu skulptūrām būtiska ir ravēšana, laistīšana un mulčēšana, piemēram, ar mizu mulču. To uzber ik pa laikam 5 cm biezā slānī, lai ziemā pasargātu sakņu sistēmu no sala, bet vasarā no pārkaršanas.

Ikreiz pēc cirpšanas augus papildus mēslo, vēlams ar organiskiem līdzekļiem, piemēram, Re:greener (1 tējkarote uz 10 l ūdens), lai palielinātu sakņu apjomu un augi pēc apgriešanas ātrāk atgūtos.

Labojumi un atjaunošana

Ja figurāli apgrieztam augam ir bojāta vainaga daļa vai atsevišķs zars, to izgriež. Lai aizpildītu tukšo vietu, tajā ievelk un iesien blakusesošos zarus vai arī gaida, kad tukšās vietas aizsegs jaunie dzinumi.

Ja augi nav apcirpti vienu vai divus gadus, atsākot regulāru cirpšanu, cenšas atjaunot to formu vienas augšanas sezonas laikā. Arī tad, ja kokaugs nav kopts vairākus gadus un tā forma jau zudusi, pirmajā pavasarī to vajag drastiski apgriezt, lai atjaunotu pamatformu, un turpmākajās sezonās cirpt regulāri.

Interesanti

Kokaugu cirpšana, zaļo skulptūru veidošana ir dārza māksla, kas populāra jau kopš Romas impērijas laikiem. Tradicionāli to izmantoja, lai regulāra plānojuma dārzos izveidotu arhitektoniskas, ģeometriskas formas, bet vēlāk ar šo tehniku sāka veidot arī mākslīgus putnus, dzīvniekus un citas neparastas figūras.

Tā, protams, ir gaumes lieta, kuru vieni sauc par augu mocīšanu, citi – par smalku mākslu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.