Kā kļūt pieaugušam? 1
Tēlojot glābēju, tu izjūti savu pārākumu, bet tā “slēpies” no savām problēmām. Atceries, ka uzņemoties vecāka lomu, tu vari padarīt normālu cilvēku par bezpalīdzīgu briesmoni.
Kāda kliente sūdzējās, ka viņas vīrs ir īsta sodība. Viņš nemitīgi sūdzas, slimo, neko nepalīdz mājās, un ir depresijā. Viņš uzvedas tā, it kā sieva būtu viņa māte, bet ar citām sievietēm gan cenšas līdzināties īstam vīrietim. Noskaidrojās, ka viņa pārāk uzbāzīgi rūpējas par viņu, risina visas viņa problēmas. Ar savu kontrolējošo uzvedību viņa liedza vīram jebkādu iespēju sevi realizēt un pierādīt un noveda līdz atkarības un bezpalīdzības stāvoklim, kuri savukārt radīja viņam nopietnu slimību.
Ja pastāvīgi jūties atbildīgs par attiecībām un partneri, žēlo viņu, baidies, ka bez tevis viņš netiks galā, tev ir tendence uz glābēja lomu. Glābēji pastāvīgi izvēlas partnerus, kuriem ir nepieciešama palīdzība. Viņi atrod cilvēku, kurš šķiet neaizsargāts, trausls, novārtā atstāts, nelaimīgs, bezpalīdzīgs, un velta tam siltumu, maigumu, rūpes. Partneris ir pateicīgs, bet glābējs jūtas kā varonis.
Kādi iemesli ir šīs problēmas pamatā: Tu “atmaksā” bērnības parādus. Iespējams, kāds no vecākiem cieta no mīlestības un uzmanības trūkuma (šķīries, atraitnis), un tu reiz mēģināji viņam palīdzēt. Tagad tu to pašu dari ar partneri. Tu vēlies sajust savu pārākumu un nozīmīgumu. Ja tas partneris dzīvo haotiski, tu jūties labi, ka vari būt labāks, izdarīgāks, gudrāks. Uzņemoties varoņa lomu, tu piever acis uz saviem trūkumiem un vājībām.
Ja tevi piesaista bērnišķīgi cilvēki, apdomā, vai tu nejauc žēlumu un simpātijas ar mīlestību? Starp partneriem jāvalda cieņai, tev ne tikai jāmīl partneris, bet arī jālepojas ar viņu.