Foto-Viesturs Serdāns

Mūžīgā cīņa turpinās 0

Lai gan pirms katrām olimpiskajām spēlēm sportistu izvirzītais pārstāvis dod svinīgu solījumu, ka cīņa būs godīga un bez aizliegtajām vielām, vienmēr ir tādi, kas grēko ar dopingu. Spēļu pirmajās dienās bijušas divas pozitīvas dopinga proves – Uzbekistānas vingrotājai Luīzai Gaļiuļinai un Albānijas svarcēlājam Hisenam Pulakam. Pati aizliegto vielu lietošanā atzinusies Sentkitsas un Nevisas sprintere Tameksa Viljamsa, tādēļ izraidīta no olimpiskā ciemata.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Visreālākais šķiet otrais scenārijs!” Mākslīgais intelekts prognozē, vai Tramps var izbeigt karu Ukrainā šogad
Kokteilis
Vai zārkā līdzi mirušajam drīkst likt krustu, fotogrāfijas un šķērītes? To zina tikai retais 6
Katastrofa ir neizbēgama? CIP vairāk nekā 50 gadus turējusi slepenībā grāmatu, kurā aprakstīts iespējamais pasaules gala scenārijs
Lasīt citas ziņas

Pieredzējusī mūsu delegācijas galvenā ārste Līga Cīrule atzīst, ka cīņa ar negodīgajiem sportistiem uzņem arvien jaunus apgriezienus, un pauž neizpratni par tiem, kuri tomēr riskē pārkāpt olimpisko hartu un pēc uzvarām tiecas ar neatļautiem paņēmieniem: “Latvijas komandā pagaidām viss diezgan mierīgi. Neviens arī nav saslimis, nav bijušas problēmas ar vēderu. Līdz startiem ieteicam sportistiem neeks­perimentēt ar ēdieniem un nestaigāt publiskās vietās, nebraukt uz veikaliem. Londonā ir ļoti daudz ļaužu, līdz ar to – arī mikrobu. Ja sportists ir labā formā un garām ejot kāds uzšķauda, viegli var saslimt. Pārsvarā aprūpējam tos, kuriem ir hroniskās traumas – lai nesaasinās. Uzvārdus gan negribētu saukt, tā ir sportistu privātā lieta. Mums bija medicīniskā sapulce, kurā četras stundas tikām baidīti ar lielu kontrolēšanu.

– Kādēļ tāda baidīšana?

– Pirmo reizi ir tā, ka sportistiem nedrīkst būt šļirces.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Izveidota adatu policija, kas ies un pārbaudīs. Lai kaut ko špricētu, vajag speciālu atļauju. Tā nav bijis nevienās olimpiskajās spēlēs. Teica, ka būs pieci tūkstoši dopinga pārbaužu. Ja ir desmit tūkstoši dalībnieku, tad faktiski pārbaudīs pusi, dažus varbūt pat vairākas reizes.

 

Vieglatlētiem obligāti jānodod asinis analīzei. Viņiem ir savs Starptautiskās vieglatlētikas federācijas reglaments, un visiem atlētiem veido asins pases, lai var sekot līdzi eritrocītu skaitam, hemoglobīnam. Pagaidām kontrolēta tikai Laura Ikauniece, pārējiem tas vēl priekšā.

– Kāpēc nedrīkst baudīt dažādus ēdienus?

– Olimpiskajā ciematā ir šausmīgi daudz kārdinājumu – Āzijas, Āfrikas, Indijas virtuve, Eiropas vēl atsevišķi. Ļoti liela dažādība, daudz garšvielu, un neviens nezina, kā vēders uzvedīsies, ēdot kaut ko jaunu. Izskatās, ka viņi mūsu rekomendācijas ievēro, jo nevienam nav bijušas problēmas.

– Kādi ir ārstu darba apstākļi?

– Telpas ir ļoti šauras, bet kaut kā esam sariktējušies. Masieris masē savā guļamistabā, otrs vēl nav ieradies, bet arī viņam droši vien būs jāstrādā savā istabā.

– Līdzīgi bija arī pirms diviem gadiem ziemas olimpiskajās spēlēs Vankūverā.

– Jā, tur pat bija vēl šaurāk. Londonā viss izvietojums ir ļoti līdzīgs. Taču organizatori nodrošina visu, ko mēs lūdzam. Vienkārši nebija tā, ka tu atbrauc, un viss jau priekšā. Bija jāprasa.

– Cikos sākas un beidzas jūsu darba diena?

– Kā kuru dienu. Pagaidām nekas ļoti agri nav bijis, agrākais bija galda tenisists Matīss Burģis. Parasti sākam pusseptiņos no rīta un beidzas desmitos vienpadsmitos vakarā.

– Kā Laurai gāja dopinga kontrolē?

– Traki! Viņa pirms gulētiešanas visu bija izdarījusi, un nācās visu darīt vēlreiz.

Reklāma
Reklāma

 

Laurai lika dzert, jo kontrolieri arī grib ātrāk tikt mājās. Pēc tam izrādījās, ka analīzes ir pārāk daudz atšķaidījušās un neder, jāsēž atkal, bet dzert vairs nedrīkst. Salikām krēslus, un Laura tur pagulēja stundu, taču arī otrās analīzes nebija derīgas.

 

Vairāk par divām reizēm nedrīkst sportistu traucēt, tāpēc mūs atlaida uz ciematu. Droši vien nāks vēl kādu reizi. Sportistam nav tiesību atteikties no dopinga pārbaudes.

– Divu stundu laikā sportistam jābūt pieejamam dopinga kontrolei?

– Jā. Sportisti katru dienu ieraksta ziņošanas sistēmā, norādot stundu, kad viņi tiešām atradīsies konkrētā vietā. Vēl jāuzrāda, cikos viņi brauc uz treniņu un cikos atgriežas. Tā katru dienu.

– Londonā ir bijuši jau vairākas pozitīvas analīzes. Ko var secināt?

– No tām, kas šeit ņemtas, divas bijušas pozitīvas. Vēl jau vieglatlētika sāksies… Es tiešām nezinu. Jācer, ka nebūs. Nesaprotu, kurš vēl grib riskēt. Parasti visā olimpisko spēļu laikā ir pieci līdz septiņi pozitīvi gadījumi, tādēļ divi jau pirmajās dienās – tas ir daudz. Ķērāji noteikti spēruši soli uz priekšu, taču šoreiz iekritušajiem analīzē parādās primitīvi preparāti – steroīdi. Tas ir iepriekšējais gadsimts. Bet izgudrotāji strādā abās frontēs.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.