Mūžībā devies selekcionārs Aldonis Vēriņš 0
Mūžībā devies Aldonis Vēriņš (06.01.1929. – 06.03.2020.), kuru daudzi pazīst kā izcilu puķu selekcionāru, zinātnieku un arī žurnālistu, skumjo vēsti paziņojusi viņa mazmeita Inese Vēriņa – Lubiņa.
Mazmeita minējusi arī vienu no pēdējām sarunām ar vectēvu. “Vēl viņš man todien teica, ka visas puķes ir skaistas, bet tā, manuprāt, bija viņa filozofija visa mūža garumā,” viņa atstāsta.
Viņā mitis patiess dīvesprieks un dzīvot viņam ļoti paticis.
“Pēc tam, kad ar pinceti raustīja putekšņlapas un ar otiņu apputeksnēja drīksnas, viņš ar bisi dzenāja vārnas un klaiņojošus dzīvniekus, lai nenoposta stādījumus. Tagad par šo bagātīgo mantojumu rūpēsies visi tie palicēji, kuru dārzos zied viņa radītās tulpes, gladiolas un peonijas,” uzsver tuvinieki.
A. Vēriņš dzimis 1929. gada 6. janvārī Valkas novada Zvārtavas pagastā. Beidzis LVU Bioloģijas fakultāti 1954. gadā un pēdējos septiņdesmit sava mūža gadus veltījis puķkopībai un selekcijas darbam – izveidojis vairāk nekā 400 gladiolu šķirņu, no kurām viena, “Dave’s Memory”, ir vienīgā no Ziemeļeiropas un Austrumeiropas, kas ierakstīta Pasaules gladiolu Goda zālē Ņujorkā.
Pēc piecdesmit gladiolu un divdesmit lielziedu īrisu selekcionēšanai veltītajiem gadiem, Aldonis Vēriņš pievērsās peonijām, kuras pats dēvēja par savu kroņa kultūru, kuru gan kolekcionēja, popularizēja, gan selekcionēja.
Aldonis Vēriņš sarakstījis vairākas grāmatas, viņam ir vairāk nekā 1000 zinātniskās publikācijas un raksti.
Saņēmis vairākus apbalvojumus, tostarp 1999. gadā Triju Zvaigžņu ordeņa 1. pakāpes Goda zīmi par mūža ieguldījumu Latvijas puķkopības attīstībā, bet 2008. gadā – Latvijas Republikas IV šķiras Atzinības krustu.
Latvijas Zinātņu Akadēmija 2001. gadā piešķīrusi goda doktora grādu, savukārt Valsts emeritēto zinātnieku padome 2005. gada 25. maijā ievēlējusi par valsts emeritēto zinātnieku.
Atvadīšanās no A. Vēriņa notiks 12. martā ceturtdien plkst. 13.00 Krematorijas Lielajā zālē.