Muzeju nakts – citā realitātē: attālināti un brīvdabā, apmeklējot individuāli un ievērojot distancēšanos 3
Zigmunds Bekmanis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Visā pasaulē 18. maijā atzīmē Starptautisko muzeju dienu jau kopš 1977. gada ar mērķi pievērst uzmanību muzeju vērtībām un veicināt sabiedrības intelektuālo, sociālo un garīgo izaugsmi. Pēdējos gados Muzeju nakts pasākumi bija guvuši lielu atsaucību – tos apmeklēja tūkstošiem cilvēku.
Diemžēl epidemioloģiskā situācija visā pasaulē un arī Latvijā būtiski mainīja pulcēšanās nosacījumus, tādēļ pērn Muzeju nakts pilnībā tika atcelta, bet šogad 15. maijā notiks neierastā veidā – attālināti un brīvdabā, pasākumus apmeklējot individuāli un ievērojot distancēšanos.
Šā gada starptautiskā tēma – “Muzeju nākotne: atgūties un pārvērtēt”, bet Latvijā – “Robežas” – aicina padomāt par būtisko muzeju attiecībās ar apmeklētājiem un pārrobežu kultūras mantojumu.
Muzeju nakts nu jau sešpadsmito reizi iezīmēs vasaras un līdz ar to arī jaunās tūrisma sezonas sākumu, kas vēl joprojām nesola ierasto brīvību. Muzeju nakts programma ir izstrādāta tā, lai cilvēki visu varētu baudīt nedrūzmējoties.
Muzeji ir apņēmušies uzraudzīt apmeklētāju plūsmu un atgādināt, kā jāuzvedas muzeju āra ekspozīcijās. Ja kādu brīdi nav iespējams ieturēt divu metru distanci starp mājsaimniecībām, jālieto sejas maskas.
“Dzegužkalns aizkūkos”
Tāds nosaukums, iedvesmojoties no Jura Kunnosa dzejoļu krājuma “Pieci, septiņi”, dots Muzeju nakts pasākumam, kuru Rīgā rīko Rakstniecības un mūzikas muzejs (RMM), aicinot iepazīt Dzegužkalna apkaimi, kur dzīvojuši un savus darbus radījuši daudzi literāti un mūziķi.
Piedāvājumā trīs maršruti: “Sajūtu pastaiga”, “Bērnu taka” un velomaršruts. Pieturvietās, sekojot norādēm kartē un noskenējot QR kodus,varēs lasīt un klausīties stāstus, ko par Dzegužkalna apkaimi ierunājuši aktieri un rakstnieki, kā arī veikt radošus uzdevumus un pārbaudīt savu erudīciju. Maršrutu kartes lejupielādējamas RMM mājaslapā vai arī saņemamas 15. maijā no plkst. 10 pie Muzeju krātuves Pulka ielā 8.
“Sajūtu pastaiga” ar tajā iekļautajiem 23 objektiem ir noskaņas maršruts, kurā iespējams iepazīt Dzegužkalna nepieradināto daļu, sajust nomales noskaņu. Tā vedīs pa vienu no Rīgas mazākajām ielām, kurā savu bērnību pavadījis dzejnieks Eriks Ādamsons, gar namu Buļļu ielā 8, kur no 1891. līdz 1896. gadam pie sava mātesbrāļa dzīvojis komponists Emīls Dārziņš un tapusi arī viņa pirmā kordziesma. Ekskursijas noslēgumā būs iespēja noklausīties komponista Jēkaba Nīmaņa radīto skaņu kompozīciju ar rakstnieku balsīm un sadzīves skaņām,” atklāj RMM pārstāve Zane Brūvere-Kvēpa.
Savukārt 11 km garais velomaršruts iecerēts kā foto orientēšanās, dalībniekiem atpazīstot, kuriem objektiem atbilst attēlos redzamās detaļas, bet “Bērnu taka” sola radošu piedzīvojumu – gājienu pa Dzegužkalnu un tā apkaimi, piedaloties dažādās aktivitātēs un pildot uzdevumus.
Zane mudina būt radošiem un apmeklēt arī papildu punktus, kuros nofotografēties atbilstoši Muzeju nakts tēmai par robežām. Minētie maršruti papildinās RMM pastaigu piedāvājumu “Atklāj Rīgu!”.
Latgale arī uzdrīkstas
Var teikt, ka no Latvijā akreditētajiem vairāk nekā simt muzejiem Muzeju nakts akcijā šogad piedalās vien katrs otrais. Vairāki Latvijā populāri muzeji, piemēram, Karostas cietuma muzejs Liepājā, nepiedalās, argumentējot, ka nekādi virtuāli risinājumi nevar atsvērt ieguvumus no muzeja apmeklēšanas klātienē.
Taču Daugavpilī domā citādi. “Lai gan muzeji un galerijas nevarēs atvērt savas ekspozīciju zāles un aktivitātes iespējamas tikai ārtelpās, ar šo akciju muzeju draugiem gribam atgādināt par cerību uz drīzu atkal satikšanos nākotnē,” uzsver Daugavpils Tūrisma attīstības un informācijas aģentūras pārstāve Karolina Dedele.
Daugavpilī “Muzeju nakts 2021” risināsies 15. maija vakarā no plkst. 19 līdz 22 pilsētas vēsturiskajā centrā un Daugavpils cietoksnī.
“Gaismas, krāsu un mūzikas efektu pavadījumā varēs pastaigāties pie Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeja, uzzināt vairāk par Šmakovkas muzeju un Latgales “Šmakovkas ceļu” Vienības laukumā, ieskatīties Daugavpils Dizaina un mākslas vidusskolas skatlogos izliktajās izstādēs Saules ielā 6/8 un aplūkot jaunizveidoto Saules skolas kvartālu, bet pandēmijas laikā uzkrātās negatīvās emocijas būs iespējams palaist vējā, darbojoties Izlādes-uzlādes sienā pie Daugavpils M. Rotko mākslas centra.”
Tur, izmantojot lietotni, būs iepazīstami Marka Rotko mākslas darbi un centra pagalmā – Solveigas Vasiļjevas tērauda skulptūra “Ko tu man gribēji pateikt? Neko”. Apmeklētājus priecēs arī dažādās krāsās izgaismotais tilts uz cietoksni un Nikolaja vārti.
Ne tik iespaidīgi, tomēr cienījami Muzeju nakti atzīmēs Rēzeknē, kur pie Latgales Kultūrvēstures muzeja (LKM) Atbrīvošanas alejā 102 uz lielā ekrāna pie ieejas un arī LKM “Facebook” lapā tiks rādīts vizuāls stāsts “Pārkāpjot senās fotogrāfijas robežas”, kurā izmantotas 20. gs. pirmās puses Rēzeknes skatu pastkartes un fotogrāfijas no muzeja krājuma.
“Stāsta pamatideja ir vērīgāk ielūkoties pilsētas iedzīvotāju sejās, pievērst uzmanību detaļām ielās un arhitektūrā, tā sajūtot tā brīža noskaņu vai notikumu. Rādīsim arī videostāstu “Politiķei, pedagoģei un sabiedriskajai darbiniecei Valērijai Seilei – 130″, kurā novadnieces dzīves un darba gaitas varēs iepazīt kopā ar dzejnieci Annu Rancāni,” stāsta LKM direktores vietniece Ineta Atpile-Jugane.
Muzeja pirmā stāva logu vitrīnās būs apskatāma izstāde Latgales keramikas vecmeistaram, Silajāņu podniecības patriarham Andrejam Paulānam, kuram šogad aprit 125 gadi. Tajā eksponēti trauki, svečturi un sīkplastika no muzeja slēgtās krātuves, ko ikdienā nemaz nevar aplūkot.
Ventspils muzeja robežu zīmes
Ventspilnieki Muzeju naktij sarūpējuši brīvdabas pastaigu “Robežas starp veco un jauno” Piejūras brīvdabas muzejā, kurā varēs doties 15. maijā no plkst. 18 līdz 21.49. Plašā muzeja teritorija ideāli atbilst gan pašreizējiem pulcēšanās nosacījumiem, gan šā gada tēmai, jo atrodas lielu pārmaiņu priekšā.
Pašlaik te top Laivu māja un jauna brīvdabas muzeja ēka, kurā tiks iekārtota jauna pastāvīgā ekspozīcija un būs ērtas darba telpas muzeja darbiniekiem.
Tādēļ Muzeju naktī apmeklētāji aicināti atvadīties no vecās Piejūras brīvdabas muzeja ēkas, ierakstot īpašās pastkartēs savas atmiņas un vēlējumus, aplūkot sen neredzētus eksponātus un ielūkoties muzeja darba aizkulisēs un nākotnes vīzijās.
Visa Muzeju nakts programma izpētāma Kultūras ministrijas tīmekļvietnē “www.km.gov.lv”, apmeklējot interaktīvo karti ar muzeju piedāvājumu aprakstiem.
Visur apmeklējums ir bez maksas un pastaigu maršruti izstrādāti atbilstoši valstī noteiktajiem ierobežojumiem, taču jāievēro distancēšanās un jālieto sejas maskas. Kultūras ministrija noteikusi, ka muzeji drīkst piedāvāt savas aktivitātes līdz plkst. 22.