Foto – LETA

Muzejam nodos Atmodas laikā tautas saziedotās relikvijas 0

Trešās atmodas un Tautas frontes (TF) atcerei pirmdien, 8.aprīlī, plkst.14 Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) Senāta zālē TF muzeja glabāšanā tiks nodoti tautas saziedotie dārgumi, arī savulaik Pils Sv.Gara tornī paceltais sarkanbaltsarkanais karogs, aģentūru LETA informēja LZA pārstāve Ilga Tālberga.

Reklāma
Reklāma
Kārlis Streips: “Ārprāts. Vienkārši ārprāts. Citu vārdu es nespēju atrast”
“Cēsu alus” ilggadējā vadītāja Sietiņsone atstāj amatu, gaidāma tiesvedība par braukšanu dzērumā 10
Biatlona skandāls turpinās – Bendika, komentējot konfliktu, atklāj pārsteidzošas detaļas par Rastorgujevu… 29
Lasīt citas ziņas

Pirmdien notiks LZA un TF muzeja protokola parakstīšana par materiālo muzejisko vērtību nodošanu-pieņemšanu.

Uzrunu teiks akadēmijas prezidents Ojārs Spārītis. Par LTF un LZA vēsturisko saikni runās LZA viceprezidents Tālavs Jundzis, par pašapziņas atgūšanas laiku – LTF priekšsēdētājs, LZA goda loceklis Dainis Īvāns, bet par sarkanbaltsarkanā karoga statusa atjaunošanu – LZA Senāta priekšsēdētājs Jānis Stradiņš.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nodošanas-pieņemšanas akta parakstīšanā piedalīsies Spārītis, Jundzis, LZA Arhīva vadītāja Rūta Skudra, TF muzeja direktore Meldra Usenko, TF muzeja sabiedriskās padomes priekšsēdētājs Romualds Ražuks, TF muzeja padomes loceklis Artis Ērglis un rakstnieks, LZA goda loceklis Alberts Bels.

Kā norāda Tālberga, TF muzejs ir Latvijas jaunāko laiku vēstures liecību krātuve. Tautā dēvētā Trešā atmoda, dziesmotā revolūcija, iemūžināta dokumentos, kinohronikās, fotogrāfijās, vēsturiskajos priekšmetos – stāsta par masveidīgāko tautas kustību 20.gadsimta 90.gados un tās nozīmīgo lomu Latvijas valstiskās neatkarības atjaunošanā.

“Gluži kā Latvijas pirmās neatkarības gados, arī Tautas fronte saņēma Latvijas patriotu materiālos dāvinājumus. Vispārējās pacilātības vadīti, ziedotāji atvēlēja ģimenes piemiņas lietas, suvenīrus, retus izdevumus. Bieži ziedojumos prevalēja emocionālā, nevis materiālā vērtība, un tas atļauj šo dāsnumu novērtēt vēl augstāk,” stāsta Tālberga.

Tautas frontei likvidējoties, dokumenti un muzejiskais īpašums palika LZA arhīvā, bet ar Saeimas 1999.gada lēmumu ēku Vecpilsētas ielā13/15 nodeva Latvijas Tautas frontes (LTF) muzeja sabiedriskajai padomei. Tā veidojās muzejs, kurš 2002.gadā ar Valsts arhīva starpniecību saņēma LZA glabātos dokumentus, videokasetes, ierakstus. Muzejiskās vērtības tika uzglabātas Zinātņu akadēmijā līdz TF muzeja oficiālai nodibināšanai ar juridiskās personas tiesībām.

Savukārt šā gada februārī LZA Senāts nolēma visu – 83 priekšmetus – nodot TF muzejam. Tie ir gan dekoratīvs šķīvis ar Latvijas valsts dibinātāju portretiem, sudraba karotītes, monētas, 1922.gada un 1943.gada izdevumi, gan arī no virsjaku auduma šūtais sarkanbaltsarkanais karogs, kuru 1988.gada 11.novembrī uzvilka Rīgas pils Sv.Gara tornī.

Reklāma
Reklāma

Kā akcentē LZA, visu vērtību koncentrācija TF muzejā kalpos apmeklētāju izglītībai un 20.gadsimta tautas kustības vēstures uzrakstīšanai.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.