Mūžam baltie franču griesti. Likšanas process fotogalerijā 0
Par iestieptajiem PVC plēves jeb tā sauktajiem franču griestiem ir dzirdētas dažādas atsauksmes. Ja šo materiālu un paņēmienu pazīst tikai teorētiski, grūti to objektīvi novērtēt. Beidzot kādā privātmājā izdevās pavērot, kā process notiek praksē. Piedodiet, skeptiķi, tas tiešām ir ko vērts, turklāt izskatās pat ļoti labi!
Aizspriedumu inerce
Protams, dabiskums joprojām ir fundamentāls arguments, bet vienlaikus – arī moderns mārketinga līdzeklis, lai vairāk pārdotu it kā videi un veselībai draudzīgas lietas. Konkrētajā gadījumā var diskutēt, vai kāda krāsa uz griestiem cilvēkam nenodara lielāku ļaunumu kā šī polivinilhlorīda plēve. Vismaz pirmajā laikā, kad iespējamie izgarojumi ir visintensīvākie! Ne velti vācu speciālisti, kas pēta modernos celtniecības materiālus, silti iesaka tikko uzceltā ēkā pirmo mēnesi pat kāju nespert, vien iztālēm pagaidīt, kamēr tā izvēdinās. Un nav pat svarīgi, cik lielā mērā procesā ir respektētas ekoloģiskās vērtības, jo ar māla apmetumu vai māla krāsām visu nevar paveikt.
Iespējams, šī plēve nav ne sliktāka, ne labāka par tām, kuras daždažādos veidos izmanto māju siltināšanā, neapspriežot to zaļuma pakāpi. Tas ir tikai materiāls, kas vienā paņēmienā atrisina daudzus uzdevumus. Arī būvniecība, gluži kā politika, ir kompromisu māksla, kur katrs lēmums vienmēr kaut ko maksā, taču tikai saimniekam. Lūk, mazliet vielas pārdomām…
Ātri un labi, pat pārāk vienkārši!
Slinkums vienmēr bijis tehnoloģiskā progresa dzinējspēks. Vai varat uzreiz iedomāties vēl ķēpīgāku nodarbošanos kā griestu izveide un apdare, sākot no tradicionālā ģipškartona montāžas un beidzot ar špaktelēšanu, slīpēšanu, gruntēšanu un krāsošanu? Cik tur laika un naudas iziet – pat negribas domāt!
Šajā privātmājā īstenoti daudzi oriģināli dizaina risinājumi un izmantoti ne jau lētākie materiāli. Ja tūdaļ zem griestu siltinājuma vairāk nekā 100 m² platībā (četras guļamistabas, divas vannasistabas, neliela saimniecības telpa un plaša halle pie kāpnēm) izvēlēta balta matētā franču plēve, tas vien jau liecina, ka tā šeit iederas stilā arī profesionāla interjerista ieskatā. Kā klasiska vērtība, kas norobežo plakni, un kā praktiska lieta, kura laika gaitā nekļūst pelēcīga un nepieņem putekļus (antistatiska, arī antibakteriāla, sertifikāts A+!). Starp citu, tas nozīmē, ka šos griestus nekad nevajag balsināt, varbūt kādreiz vien noslaucīt ar mitru lupatu. Arī sabojāt tos nevar pat ūdens plūdi, ja jumtam kaut kas notiek. Plēve notur līdz 80 l/m², piepūšas kā bumba, bet pēcāk termiskās atmiņas dēļ spēj atgūt iepriekšējo stāvokli. Dzīvē viss mēdz gadīties, lietussargs nekad nav lieks!
Francijā ražotā plēve nav lēta, maksā ap 15–25 eiro/m², tomēr griestiem materiālu un darba ietilpības aspektā tā jebkurā gadījumā ir izcila alternatīva: atbrauc divi puiši, izmetas kreklos, un pēc pāris stundām istaba ir gatava! Vienīgais nosacījums – visām gaismekļu, detektoru un citām pieslēgumu vietām jābūt jau ierīkotām, lai tās perfekti varētu iestrādāt griestos.
Vai šādu darbu iespējams paveikt arī saviem spēkiem? Atbilde nav viennozīmīga, jo it bieži nepieciešama plēves sakausēšana vajadzīgajā platumā, ko spēj tikai profesionāļi ražotnē (pieejama 2,0 un 3,2 m ruļļos), arī attiecīgie palīgmateriāli un instrumenti nav brīvi nopērkami, plus vēl dažas specifiskas iemaņas, pirmām kārtām materiāla uzvedības izpratne. Kad viss pie rokas, it kā nekā sarežģīta nav. Palūkosim, kā to dara Kaspars un Kristaps!