Novērst riskus 0
Bieži vien diabēta slimniekiem izdalās maz siekalu un ir sausa mute. Zobi nesaņem pietiekami daudz minerālvielu, kas palīdz tiem atjaunoties. Sausums mutē var izraisīt mēles sāpīgumu vai dedzināšanas sajūtu, kā arī čūlas. Trūkstot siekalām, savairojas baktērijas.
Mutes sausumu izraisa vairāk nekā 1800 medikamentu, tostarp līdzekļi pret saaukstēšanos, augstu asinsspiedienu, antidepresanti. Ja, dzerot zāles, mute pastiprināti izžūst, par to vajadzētu informēt gan ārstējošo dakteri, gan stomatologu vai zobu higiēnistu. Medikamentu parasti iespējams nomainīt pret citu vai arī mutes dobuma mitrināšanai lietot siekalu aizstājēju.
Pētījumi liecina, ka risku saslimt ar smaganu slimībām ievērojami palielina smēķēšana, it īpaši diabēta slimniekiem.
Paaugstināts cukura līmenis ir arī siekalās, tāpēc pastāv sēnīšu infekcijas risks, ko vēl vairāk veicina smēķēšana un zobu protēžu lietošana. To mazina diabēta laba kompensācija, rūpīga mutes dobuma un zobu protēžu kopšana, kā arī atteikšanās no smēķēšanas.
Rūpēties par higiēnu
Kā uzsver Anda Mironova, rūpīgi kopjot mutes dobumu, iespējams novērst aplikuma veidošanos, aizsargāt zobus un smaganas.
Tīrīšanai ieteicams izvēlēties fluoru saturošu zobu pastu un birstīti ar mīkstiem sariņiem. Zobi jāpucē apļveida kustībām, spēcīgi neberžot.
Lai iztīrītu starpzobu spraugas, jāizmanto zobu diegs vai interdentālā jeb starpzobu birstīte, kuras lielumu ieteiks zobu higiēnists. Pēc tam muti vēlams izskalot ar fluorīdus saturošu mutes skalojamo līdzekli, kurā nav alkohola. Akūta iekaisuma gadījumā nevajadzētu lietot tādu, kas satur hlorheksidīnu. Nedrīkst aizmirst notīrīt mēli, jo arī uz tās sakrājas aplikums un baktērijas.
Protēžu kopšanai vajag izmantot speciālas birstes. Izņemamās platītes ik pa laikam ieteicams paturēt speciālajos tīrīšanas līdzekļos vai sodas vanniņā, uz glāzi ūdens ņemot tējkaroti sodas.