Mutes higiēna sunim – arī suņa zobi ir jākopj 0
Iepriekšējais suns vecumā ļoti cieta no zobu problēmām. Lielā mērā vainīga jutos arī pati – nebiju dzīvnieku pieradinājusi pie mutes higiēnas. Kā to vislabāk izdarīt? Negribētu, lai jaunajam ģimenes mīlulim atkārtotos tās pašas kaites… DAGNIJA ROPAŽU NOVADĀ
Dzīvniekiem, līdzīgi kā cilvēkiem, zobu veselībā liela loma ir iedzimtībai. Dažiem suņiem, neraugoties uz visrūpīgāko kopšanu, zobi bojājas ļoti ātri. Taču, ievērojot mutes higiēnu, pastāv mazāks risks tikt pie zobakmens.
Pieradināt, ka saimnieks darbojas pa dzīvnieka mutes dobumu, jāsāk agri. Pirmās reizes var maigi atvērt kucēna mutīti un ar pirkstu pamasēt smaganiņas. Kad mīlulis to jau ļauj brīvi darīt, uz pirksta var uzlikt marlīti, kurā ieziesta dzīvniekiem domāta zobu pasta. Zooveikalos plašā klāstā nopērkamas arī dažādas zobu birstītes, bet var izmantot mazu bērnu zobu sukas. Tīrot vairāk jāpievēršas zobu ārpusei, jo iekšpusē aplikums parasti notīrās ar siekalām ēšanas laikā.
Spēlējoties ar kucēnu, vēlams izvairīties no rotaļām, kurās dzīvnieks paņem rotaļlietu mutē un saimnieks, to velkot aiz otra gala, mēģina atņemt. Jauniem dzīvniekiem zobi un žoklis vēl nav pietiekami nostiprinājušies. Plēšot un raujot rotaļlietu, kucēna zobi var nolūzt vai deformēties.
Domājot par zobu veselību, ieteicams suņa uzturā noteikti iekļaut plēšamu un kožamu ēdienu – kaulus ar skrimšļiem un gaļu. Nekādā gadījumā sunim nedrīkst dot vārītus kaulus – tie ir ar šķembām, ātrāk plīst, gremošanas traktā sliktāk pārstrādājas un var radīt nopietnas veselības problēmas. Vārītiem kauliem nav arī nekādas uzturvērtības. Nevajadzētu pieļaut, ka suns grauž pārāk cietas lietas, jo tas var radīt problēmas.
Nopērkama arī speciāla barība, kas satur dzīvnieku zobu veselībai svarīgas piedevas. Plašā klāstā pieejami dažādi līdzekļi, kas rosina siekalu izdalīšanos.
Liels zobakmens dzīvniekam var radīt veselības problēmas, tāpēc tas noteikti jānoņem. Šī procedūra vienmēr notiek vispārējā anestēzijā.
Problēmas mutes dobumā bieži izraisa smagus iekaisumus, tāpēc ar došanos pie ārsta īpaši vilcināties nevajadzētu. Saimnieki sava mājdzīvnieka zobu kaites parasti pamana novēloti, kad vairs neatliek nekas cits, kā vien bojāto zobu izraut. Smagākos gadījumos, ja jārauj vairāki zobi, procedūra var ilgt vairāk par stundu. Sunim pēc zobu raušanas vienmēr jāšuj smaganas.
Konsultējusi Smiltenes tehnikuma Veterinārās mācību klīnikas vadītāja, veterinārārste LĪGA MAČULE