Foto – Shutterstock

Mutē sāp un dedzina: kas to izraisījis un kā ārstēties 0

“Daudzi pacienti sūdzas par dedzināšanu mutē. Pārsvarā tās ir sievietes, kas vecākas par 50 gadiem. Visbiežāk dedzinošā sajūta parādās menopauzes laikā vai vēlāk,” stāsta Stomatoloģijas institūta Orālās patoloģijas klīnikas vadītāja profesore Ingrīda Čēma.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Vispirms zobārsts rūpīgi apskata mutes dobuma gļotādu, lai izvērtētu, vai to nav skārusi sēnīšu vai kādu citu mikroorganismu infekcija, vai nav asas zobu kronīša malas, nesen ievietotu tiltiņu vai zobu platīšu, kuru materiāls var izraisīt alerģisku reakciju. Atklājot šīs acīm redzamās pārmaiņas, dedzināšana ir viegli novēršama. Tomēr visbiežāk nekādas ārējās pārmaiņas nav saskatāmas. Taču arī tad ārsts noņem bakterioloģisko uztriepi no mutes dobuma, lai pārliecinātos, vai tomēr dedzināšanas iemesls nav maskējusies sēnīšu infekcija, it īpaši tad, ja jūtams arī sausums mutē. Vajadzīga arī pilna asinsaina, jo reizēm dedzinoša sajūta var liecināt par anēmiju, ko izraisījis dzelzs vai B12 vitamīna deficīts.

Ja pārbaudēs neko atrast neizdodas, visticamāk, vainīgas ir pārmaiņas, kas rodas garšas kārpiņās un jušanas nervu šķiedrās, kas atrodas uz mēles. Tās raksturīgas dedzinošās mutes sindromam. Šo pārmaiņu dēļ rodas sajūta, ka mēles galiņš un apakšlūpa sāp vai ir kā pipariem nokaisīta. Retos gadījumos nepatīkamās sajūtas var skart visu mutes dobumu – gan vaigu iekšpusi, gan žokļus, gan mutes pamatni un mēles sānus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Zinātnieki izpētījuši, ka, ciešot no šī sindroma, zūd spēja atšķirt rūgto garšu.

Lielāko daļu pacientu dedzināšana mutē sāk mocīt tikai pēcpusdienā, nepatīkamajām izjūtām pakāpeniski pastiprinoties visas dienas garumā, bet naktī tās netraucē. Mēdz gadīties arī tā, ka to jūt jau no paša rīta, bet pavisam nedaudziem dedzināšana parādās ik pa laikam – vienu dienu dedzina, citā diskomfortu nejūt.

Mūsdienās šo kaiti ārstē ar medikamentiem, kas uzlabo perifēro nervu darbību. Ingrīda Čēma piemetina, ka reizēm no dedzinošās sajūtas atbrīvoties palīdz B grupas vitamīnu kurss. Piemēram, preparātu “Berocca” vai “Befolie” sastāvā ir ne tikai biotīns, bet arī mutes dobuma veselībai nepieciešamie mikroelementi – cinks, hroms un magnijs. Tos ieteicams lietot arī cilvēkiem, kuri cieš no tā saucamā migrējošā glosīta jeb ģeogrāfiskās mēles: uz mēles veidojas sarkani, jutīgi laukumiņi, kas norobežoti ar baltu josliņu un ik pa trim četrām dienām pārvietojas uz citu vietu, līdz izzūd pavisam. Šo kaiti var provocēt gan sēnīšu infekcija, gan problēmas kuņģa–zarnu traktā, gan dažu pārtikas produktu, piemēram, mandarīnu, cieto sieru vai čipsu, nepanesība.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.