Foto – Fotolia/Konstantin Yuganov

Mūsu vārdi un attieksme vēlāk veido bērna “iekšējo balsi”. Kā veidot drošības izjūtu 1

Ko nozīmē emocionālā drošība bērnam?

Vai esiet novērojuši, ka, stāvot dzīves krustcelēs vai grūtās situācijās, jūsu galvā sāk maisīties teikumi – biedējoši vai, gluži otrādi – iedvesmojoši: abāk nebūtu mēģinājis! Man nekas nesanāks! Piesargies! Vai – Man viss izdosies! Vienmēr ir gaisma tuneļa galā…
No kurienes mūsos šī iekšējā balss? Bieži vien tā veidojusies agrā bērnībā. Kā mēs kā vecāki varam palīdzēt bērniem skanēt šai balsij iedrošinoši. Kā palīdzēt bērnam būt emocionāli drošam, atklāj “Sievietes mīlestības telpas” psiholoģe Sanita Aišpure-Dronka.

Reklāma
Reklāma
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
7 brīnumēdieni! Pārtikas produkti, kuru regulāra iekļaušana ēdienkartē kavē ādas novecošanos
Lasīt citas ziņas

Pati pirmā nepieciešamība, kas piemīt cilvēka mazulim – ir drošība, jo cilvēka bērns no visām dzīvajām radībām pirmajā piedzimšanas mirklī un pirmajā gadā ir visatkarīgākais no cita sniegtās aprūpes. Ja, piemēram, stirnas mazulis tūlīt pēc dzimšanas raušas kājās un spēj jau kaut kā pastāvēt par sevi pats, tad mūsu bērns ir burtiski atkarīgs no mums. Un mūsu sniegtā fiziskā aprūpe ir viņa izdzīvošanas stūrakmens.
Bet bez fiziskās aprūpes (pabarot, pārtīt, nodrošināt siltumu u.c.) cilvēka mazulim tik pat eksistenciāli svarīga ir emocionālā aprūpe, bērna emocionālo vajadzību nodrošināšana.

Ko tas nozīmē? Pirmie 7 mēneši pēc piedzimšanas ir pats pamats, kuru laikā piedzīvotais kontakts, saskarsme, emocionālā galvenās aprūpes personas (visbiežāk tā ir mamma) pieejamība bērna smadzenēs un zemapziņā ierakstās ļoti ļoti dziļi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šis laiks ir tas, kas veido amatus, uz kuriem tālāk būvēsies bērna pašvērtējums, paštēls, sociālā kompetence un sadarbības veids ar pārējo pasauli un cilvēkiem. Tas noteikts vai un cik bērns būs drošs, atvērts, nebaidīsies no pārmaiņām, kā reaģēs uz stresa situācijām, kā veidos attiecības, kā iejutīsies bērnu dārzā, jaunā skolā, kā šķirsies no mammas un tēta un būs vai nebūs ar mieru sadraudzēties ar auklīti u.c.
Un tas izpaudīsies ne tikai bērnībā, bet visas dzīves garumā.

Jo pašas pirmās un svarīgākās attiecības ir savu mammu, jo viņas veidojas jau 9 grūtniecības mēnešu laikā, gan vēlāk pēc piedzimšanas. Bērns spējas apzināties savas vajadzības, vadīt, paust, kontrolēt tās 0-1 g.v., ir minimālas, un tāpēc viņam tik ļoti svarīga ir mamma, kas ir kā drošais pavadonis, kas palīdz bērnam iepazīt, pirmkārt, pašam sevi, savu ķermeni, tad mammu, tēti un tuvāko visi ap sevi. Un šī ir tā pieredze, caur kuru vēlāk neapzināti bērns lūkosies uz visu pārējo pasauli.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.