Mūsu ģimenes paliek arvien mazākas un vājākas, tā kanāla RīgaTV 24 raidījumā “Dr. Apinis”, komentējot situāciju ar pusaudžu psihisko veselību Covid-19 pandēmijas laikā, komentēja Nils Sakss Konstantinovs, bērnu un pusaudžu psihoterapeits.
Viņš piebilda, ka mēs kļūstam arī vientulīgāki.
Tas ir tas, pie kā pandēmijā daudzi cilvēki attopas. “Viņi attopas mājsaimniecībā, bet tā mājsaimniecība izrādās ļoti maza.”
Un reizēm tā ir viena vai divu cilvēku mājsaimniecība, atzīmēja Konstantinovs.
Taču cilvēkiem kā sociālām būtnēm mentālā veselība bieži vien ir atkarīga no tā, kādu saikni viņi izjūt ar savu ģimeni.
Liela loma ietekmei uz psihisko veselību būšot digitalizācijai, bet tādā aspektā, kā tā nosaka dzīvesveidu. Proti, mēs paliekam sēdošāki, kuslāki, mazkustīgāki, un tas pilnīgi noteikti “ietekmē un depresē” cilvēkus.
Patlaban sabiedrība dodas tajā virzienā, kur grūtības, sāpes un ciešanas tiek medikalizētas. Līdz ar to mūsdienās bērniem netiek mācīts, kā tikt galā ar dzīves grūtībām.
“Mēs nedodam vēstījumu, ka grūtības, problēmas – tas ir normāli, un tev tam ir jāmācās iziet cauri. Mēs dodam to vēstījumu – tev ir grūtības, tad šeit ir vai nu zāles vai speciālists, kurš tev palīdzēs tam tikt cauri,” komentēja Konstantinovs.
Šobrīd novērojams, ka bērni, pusaudži un arī pieaugušie attopas pie tā, ka ir grūti un viņi nezina, ko darīt, un vienkārši sabrūk.