“Mūsmāju dārzeņi”: Samazinātā PVN praktiskā ieviešana būs izaicinājums visiem iesaistītajiem 0
Lēmums par samazināto pievienotās vērtības (PVM) nodokļa likmi svaigajiem augļiem un dārzeņiem ir gadiem ilga darba ļoti svarīgs rezultāts, bet tikpat svarīgs darbs būs lēmuma praktiska realizācija, portālam laukos.lv atzina biedrības “Zemnieku saeima” valdes locekle un kooperatīva “Mūsmāju dārzeņi” vadītāja Edīte Strazdiņa.
“Esam gandarīti par kopīgi paveikto darbu, bet tikpat svarīgs darbs vēl ir priekšā un tā ir samazinātā PVN ieviešana dzīvē. Pirmkārt,jāsaprot un jānodefinē, kuri ir svaigie dārzeņi. Vai tie dārzeņi, kas pārgriezti uz pusēm, nopulēti un iepakoti vakuumā, skaitās svaigie? Otrkārt, vai tirgotāji un piegādātāji kopā varēs vienoties, kā pareizi to atspoguļot pasūtījumos, pavadzīmēs un piegādes dokumentos?” sacīja Strazdiņa.
Tāpat pagaidām nav skaidrs jautājums, vai vienā pavadzīme varēs iekļaut gan 5%, gan 21% likmes dārzeņus un kā palielināsies dokumentu apjoms grāmatvedībā.
“Lauksaimniekiem un tirgotājiem jāsāk gatavoties, jo sistēmas ieviešana būs izaicinājums un mēs ceram gan uz Finanšu ministrijas, gan Valsts ieņēmuma dienesta atsaucību un sapratni, mūs konsultējot un kopā meklējot labāko risinājumu. Paldies ministrie, par mums tiks svarīgo lēmumu un ceram uz tikpat konstruktīvu darbu arī turpmāk,” rezumēja kooperatīva vadītāja.
Kā ziņots, šodien tika parakstīts starpministriju un tirgotāju asociāciju sadarbības memorands par samazinātā 5% PVN piemērošanu Latvijai raksturīgiem augļiem, ogām un dārzeņiem.
Sadarbības memoranda nosacījumi paredz Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijai un Latvijas Tirgotāju asociācijai nodrošināt, ka to biedri, nosakot cenu svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem, no 2018. gada 1. janvāra piemēros samazināto 5% likmi līdzšinējās 21% vietā, nodrošinot atbilstošu gala cenas samazinājumu.
PVN samazināto 5% likmi svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem plānots ieviest uz laiku no 2018.gada 1.janvāra līdz 2020.gada 31.decembrim.
Par grozījumiem Pievienotās vērtības nodokļa likumā vēl ir jālemj Saeimai.
Jau ziņots, ka 5% PVN no nākamā gada piemēros ogām:
aronijām, avenēm, brūklenēm, cidonijām, citronliānas un irbenes ogām, dzērvenēm, ērkšķogām, jāņogām, kazenēm, kazeņavenēm, korintēm, krūmmellenēm, lācenēm, mellenēm, meža zemenēm, pīlādžu, plūškoka, sausserža un smiltsērkšķu ogām, upenēm un zemenēm,
augļiem: āboliem, bumbieriem, ķiršiem un plūmēm,
dārzeņiem un kartupeļiem:
burkāniem, cukurkukurūzai, fenhelim, galda bietēm un rāceņiem, galviņkāpostiem, ziedu un lapu kāpostiem un tamlīdzīgiem pārtikas kāpostaugiem, brokoļiem, gurķiem, kabačiem, cukini, kartupeļiem, kāļiem, kolrābjiem, mārrutkiem, ķiplokiem, ķirbjiem, melnajiem rutkiem, pastinakiem, patisoniem, pētersīļu saknēm, pupām un pupiņām, puraviem, redīsiem, selerijām (sakņu, kātu, lapu), sīpoliem un šalotēm, sparģeļiem, tomātiem, topinambūriem, turnepšiem un zirņiem,
un arī dārza salātiem (galviņsalātiem) un cigoriņiem (tai skaitā lapu cigoriņiem), garšaugiem (tai skaitā dillēm, lapu pētersīļiem, bazilikam, koriandram jeb kinzai, piparmētrām un tml.), ķiploku lokiem, salātu dārzeņiem (tai skaitā romiešu salātiem, ozollapu salātiem, rukolai, endīvijām, mizunai), skābenēm, spinātiem, rabarberiem, mangoldam un sīpollokiem.