Muskuļu un skeleta sistēmas slimības: kā mazināt invaliditātes riskus 0
383 400 pacientiem Latvijā ik gadu muskuļu un skeleta sistēmas slimības rada īslaicīgu darbnespēju. Tā ir izplatītākā, invaliditāti izraisošā slimību grupa Eiropā, tajā skaitā arī Latvijā. No 170 miljoniem cilvēku darbspējīgā vecumā, katram 6 iedzīvotājam jeb 16% ir reģistrēta hroniska muskuļu un skeletu sistēmas slimība vai šo slimību izraisīta indvaliditāte un katru gadu šo pacientu skaits turpina strauji pieaugt.
2013.gadā Latvijā 2800 pacientiem muskuļu un skeleta sistēmu slimību dēļ piešķirta pirmreizēja invaliditāte un salīdzinot ar 2012.gadu šis skaitlis pieaudzis par 15%. Ar šīs slimību grupu un tās radītajām sāpēm saskaras aptuveni 100 miljonu darbspējīgie cilvēki visā Eiropā, vecumā no 18 – 59 gadiem, būtiski izjūtot darbaspēju un dzīves kvalitātes pasliktināšanos.
Katru gadu ap 40% reimatoīdā artrīta pacientu saskaras ar darba spēju ierobežojumu. Ja pacients netiek efektīvi ārstēts, tad 80% pacientu mazāk nekā 2 gadu laikā attīstās locītavu bojājumi, bet 30% pacientu slimības pirmajos trijos gados kļūst darba nespējīgi un iegūst pastāvīgu invaliditāti. Savukārt, pēc 30 gadiem, slimības dēļ darbaspējas zaudē 90% pacientu.
Lai mazinātu muskuļu un skeleta sistēmas slimību ietekmi un darbaspēju zudumu, Latvijā kopš 2012.gada tiek realizēts projekts Fit For Work? („Piemērots darbam?”), kura ietvaros tiek veikti dažādi pasākumi sadarbībā ar valsts institūciju pārstāvjiem, Latvijas Reimatologu asociāciju un Latvijas kaulu, locītavu un saistaudu slimnieku biedrībām, lai uzlabotu muskuļu un skeletas sistēmas slimnieku veselības stāvokli, veselības aprūpes sistēmu, pacientu atgriešanos darba tirgū un novērstu radītos ekonomiskos zaudējumus valstij muskuļu un skeleta sistēmas slimību izraisītas darbnespējas dēļ. Saskaņā ar Eiropas Komisijas sniegtajiem aprēķiniem muskuļu un skeleta sistēmas slimības rada 50% no visām darbnespējām, kas ilgst līdz trīs dienām un 60% no patstāvīgas darba nespējas.
2007. gadā Lielbritānijā aizsāktais projekts Fit For Work jeb „Piemērots darbam” savu darbību vairāku gadu garumā īsteno ne vien Latvijā, bet arī citās, kopumā 26 Eiropas Savienības dalībvalstīs, kā arī Kanādā, Izraēlā un Austrālijā.
Par projektu un tā darbību stāsta Daiga Behmane, Latvijas Veselības ekonomikas asociācijas vadītāja, Latvijas Republikas Veselības ministra padomniece un projekta „Fit For Work” darba grupas vadītāja Latvijā.