Fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste: 
muskuļiem netīk mitrs siltums
 0


Akūtu muskuļu sāpju iemesls var būt ne vien fiziska pārpūle, bet arī trauma, saaukstēšanās, caurvēja vai karstuma ietekme, alerģiska reakcija pret medikamentiem, sadzīves ķīmijas līdzekļiem un dažkārt atsevišķiem ēdieniem, kas izraisa muskuļu spazmas.

Sāpes var rasties, dažādām vielām kairinot nervus, kā arī ja ir slikta asinsrite un muskuļiem pietrūkst skābekļa. Piemēram, vietā, kura nosalusi vai kuru sapūtis vējš, sašaurinās asinsvadi un izveidojas tūska, tādēļ pasliktinās skābekļa un barības vielu piegāde, skaidro fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste Tatjana Eglīte.


Smeldze rodas, ja ir bojāti vai kairināti paši muskuļi, nervi un to pārvades ceļi vai izveidojies uzbudinājuma perēklis galvas smadzenēs. Ja problēma radusies kāju muskuļos, ar fizikālu procedūru var iedarboties ne tikai uz sāpju lokalizācijas vietu, bet arī jostas daļu un krustiem. Taču rokas muskuļu smeldzi var mazināt, papildus ietekmējot kakla daļas reflektoro zonu. Sāpju ārstēšanas veids akūtu un hronisku sāpju gadījumā ir atšķirīgs.

Kā palīdzēt?


* Rodoties akūtām sāpēm, pirmajā dienā svarīgi nodrošināt muskuļiem mieru. Lai mazinātu tūsku un nervu receptoru jutīgumu, tiem pieliek aukstuma paketi vai caur audumu kādu vēsu priekšmetu un tur līdz 20 minūtēm. Atjaunojoties siltuma sajūtai, to atkārto, un tā – vairākas reizes. Var izmantot arī atvēsinošu, mentolu saturošu ziedi vai gelu.

* Sākot no otrās dienas, asinsriti un mikrocirkulāciju cietušajā vietā uzlabos un nervu receptoru jutību mazinās viegls siltums.Pārpūlētajiem un sāpīgajiem muskuļiem var uzlīmēt speciālas lentas – teipus. Pilnu kustību apjomu drīkst atjaunot pakāpeniski vairāku dienu garumā. Palīdz sildošas ziedes, kas kairina nervu galus un rada lokālu siltuma efektu.

* Atvieglojumu var sniegt impulsa strāvas un ultraskaņas procedūras, elektroforēze, ievadot sāpīgajos punktos medikamentus, lāzerterapija un citas fizikālās terapijas metodes.

* Hronisku sāpju gadījumā ieteicama dūņu, parafīna un ozokerīta terapija. Tās var mazināt, uzlīmējot piparu vai sinepju plāksteri.

* Pirms fiziskas slodzes ķermeni noteikti vajag iesildīt, bet pēc treniņa pienskābes izdali no muskuļiem veicināt ar pašmasāžas palīdzību. To palīdz izvadīt arī bagātīga šķidruma uzņemšana.

* Akūtu sāpju gadījumā nevajadzētu gulēt karstā vannā. Bieži vien bez kāda mājinieka palīdzības no tās vairs paša spēkiem nav iespējams izkļūt, jo sāpes un stīvums pastiprinās.

* Muskuļiem netīk mitrs siltums. Hronisku sāpju gadījumā var pērties pirtī, taču ievērojot mērenību. Labāk izvēlēties somu pirti.

* Viens no labākiem ārstēšanas veidiem hroniskas smeldzes mazināšanai ir klasiskā masāža ar rokām – kursa veidā pa desmit procedūrām vienu līdz divas reizes gadā, kā arī uzturošai terapijai reizi nedēļā.

* Ja moka pastāvīga smeldze, sargāties no caurvēja un aukstuma, valkāt arī speciālas jostas paša organisma siltuma aizturei.

* Peldēt, jo ūdens spiediens mazina tūsku, sevišķi kājās, veicina asinsriti un muskuļu relaksāciju, uzlabo locītavu kustīgumu.

* Hroniskas muskuļu sāpes palīdz remdēt elektromiegs, smadzeņu elektrostimulatori – nelieli aparāti, kurus uz noteiktu laiku piestiprina ausu ļipiņām, lai mazinātu stresu un veicinātu dabisku pretsāpju vielu izdalīšanos galvas smadzenēs.

* Stresa izraisītas muskuļu sāpes var mazināt arī ar hipnozes, autogēnā treniņa, meditācijas un dažādu psihoterapijas tehniku palīdzību.

* Atlicināt laiku vaļaspriekam, kas sagādā patīkamas emocijas, – tas tāpat mazinās smeldzi!

Reklāma
Reklāma
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.