Austrumu medicīnas ārsts: neuztraukties par to, ko nevaram mainīt 0
Pēc Ķīnas medicīnas ieskata, slimības rodas, ja organismā ir traucēta dzīvības enerģijas plūsma. Muskuļu sāpes visbiežāk izraisa mugurkaula vainas. Vairumā gadījumu problēmas rada plecu, spranda, krustu un jostas daļas muskuļi. Kaut gan ir daudz rakstīts, kā pareizi sēdēt pie datora, reti kurš ievēro, ka mugura, galva un pleci jātur taisni. Pastāvīgi atrodoties neērtā piespiedu pozā, muskuļi tiek pārslogoti. Daudziem pat dibens ir sasprindzis, it kā kaut ko starp abām sēžamvietas pusītēm turot, novērojis Austrumu medicīnas un cigun vingrošanas speciālists Igors Kudrjavcevs.
Spriedze rodas arī, pastāvīgi raizējoties par naudas pelnīšanu un dažādām sadzīves problēmām. Stresa dēļ muskuļi saspringst, taču pastāvīgi dzīvot starta pozīcijā – lai bēgtu vai cīnītos – nav iespējams.
Daudzi uzskata, ka vingrošanai nepieciešamas vismaz 20 minūtes, taču, ja nav daudz laika, var iztikt kaut ar vienu, uzsver ārsts. Ar tās palīdzību iespējams sasniegt tādu pašu efektu, kā lietojot muskuļus atslābinošus medikamentus.Taču fiziskajām aktivitātēm ir priekšrocība – kad nepieciešams, tās palīdz relaksēties, bet, kad vajag – koncentrēties.
Tiem, kuri sūdzas par muskuļu sāpēm, bet apgalvo, ka nav laika, tāpat nāksies to tērēt – akupunktūras vai citu procedūru apmeklējumam. Tikai tad nav paredzams, kad atkal kaut kur iesāpēsies.
Kā palīdzēt?
* Jācenšas neuztraukties par to, ko nespējam ietekmēt!
* Veic elpošanas vingrinājumu Medūza. Guļot uz vēdera, izelpā iedomājas, ka ķermenis ir bez kauliem, gaiss izplūst uz visām tā malām – roku un kāju pirkstiem, degunu, pleciem, – un līdzinās lielai medūzai.
* Kad vien iespējams, paceļ uz augšu plecus un izelpā it kā nomet tos uz leju.
* Ik pēc stundas uz piecām minūtēm atguļas vai, ja tas nav iespējams, sēžot uz krēsla, paceļ kājas augstāk par ķermeni. Mainot mugurkaula stāvokli, muskuļi atslābs un sāpes pamazām atkāpsies.
* Atrod sāpīgos, visvairāk saspringtos pun- ktus, ko ķīnieši sauc par a-ši. Ar vienu pirkstu vai tā saukto kaķa ķepiņu, saņemot pirkstus kopā un iztēlojoties, ka punkts ir ciparnīca, to viegli pamasē pretēji pulksteņa rādītāju virzienam. Turpina, kamēr punkts sasilst un paliek mazāk sāpīgs, to pašu atkārto ar nākamo. Vai iztēlojas, ka roka smaida, un uzliek to sāpīgajam punktam – tā ar savu siltumu mazinās sasprindzinājumu.
* Veic vingrinājumu Vilka ausis. Ērti apsēžas, paliekot zem sēžamvietas plaukstas. Ieelpo caur vēderu, atslābina muguru. Iedomājas, ka ausis ir kā vilkam un iztēlē virza izelpu caur mugurkaulu pret debesīm, izstiepjot sprandu un lāpstiņu zonu, bet plecus atstājot vietā. Vingrinājumu atkārto vismaz trīs reizes vienā piegājienā.
* Izdara vingrinājumu Jūras zvaigzne. Sēdus stāvoklī ieelpo ar vēderu un izelpojot galvu ceļ uz augšu, bet pirkstus stiepj uz sāniem, it kā gribētu aizsniegt sienas. Kājas tur taisni, ar papēžiem it kā cenšoties pieskarties pretējai sienai. Ieelpojot atslābinās, bet izelpā cenšas izplesties uz visām pusēm. Vingrinājumu var izpildīt arī guļus uz muguras.
* Atslābinās, pareizi elpojot! Kinofilmās, kuru darbība notiek 19. gadsimtā, var vērot, kā sievietēm elpojot cilājas krūtis. Tas izskatās skaisti, bet ir neveselīgi muskuļiem. Būtu jāmācās elpot ar vēderu kā bērniem un vīriešiem, praktizējot to vismaz kādreiz – tad diafragma kustoties veicina vēdera orgānu apasiņošanu un uzlabo jostas muskuļu tonusu.
* Pētījumos apliecinājies, ka pret muskuļu sāpēm labi palīdz akupunktūra, regulējot enerģijas plūsmu. Tās sastrēgumu var novērst arī ar cigun un pēdu masāžas palīdzību.
* Sāpīgajiem punktiem uz pāris dienām pielīmē speciālus magnētiņus vai griķu graudus.
* Vēlams mazāk ēst pikantus un rūgtus ēdienus – tie veicina Uguns enerģijas vairošanos. Maltītes ietur regulāri un beidz, kad vēders nav pavisam pilns.
* Tikko sāpes pārgājušas, aplami steigt uzreiz paveikt visus sakrājušos mājas darbus. Jāļauj muskuļiem atslābt!