Mušiņas dillēs. Kā iznīdēt? 0
“Dillēs šovasar ieperinājās kaut kādas mušiņas. Augi nodzeltēja, neveidojot ziedus un sēklas, arī kaltēt nevarēja. Kā rīkoties, lai nākamgad tas neatkārtotos?” Marija Zvaigznīte Ciblas novadā
Parasti Latvijā kaitēkļi nemēdz tik ļoti bojāt dilles, lai amatieriem būtu jāuztraucas par apkarošanu. Sīkās mušiņas varēja būt gan spārnotās laputis, gan ziedmušas. Diļļu ziedus mēdz bojāt arī blaktis, kas bieži paliek neievērotas, kaut gan ir lielākas nekā spārnotās laputis. Lai precīzi noteiktu kaitēkļa sugu, bojātos augus ar visiem kaitēkļiem vajadzēja parādīt Valsts Augu aizsardzības dienesta reģionālās nodaļas speciālistiem (konkrētajā gadījumā tuvākā vieta būtu Ludzā, Raiņa ielā 16) vai arī nogādāt tieši Nacionālajā fitosanitārajā laboratorijā (Rīgā, Lielvārdes ielā 36/38).
Ja dilles audzē zaļumiem, ķīmisko augu aizsardzības līdzekļu lietošana nav pieļaujama. Tā kā kaitēkļu attīstības cikls cieši saistīts ar laika apstākļiem (proti, ar gaisa temperatūru) viens no drošākajiem paņēmieniem ražas ieguvei ir atkārtota diļļu sēja, piemēram, sēj pakāpeniski divās trijās reizēs. Ja kaitēkļi invadētu vienu no sējumiem, tos varētu iznīcināt, mehāniski (dilles iearot) un vēlāk ražu iegūt no pārējiem.
Lai pasargātu no kaitēkļu uzbrukumiem, ziedošas dilles jau laikus var apsegt ar agrotīklu. Diļļu sēklas laukos laputu apkarošanai Latvijā drīkst lietot insekticīdus Fastac 50 un Kestac 50.