Mūsdienu Sniegbaltīte Liepājas teātrī 0
Šajā rudenī Liepājas teātrī bērnus un viņu vecākus priecēs jauna izrāde – režisora Dž. Dž. Džilindžera vadībā tapis muzikālais jauniestudējums “Sniegbaltīte un septiņi rūķīši”. Seno stāstu mūsdienu bērna skatījumam pielāgojusi dramaturģe Rasa Bugavičute, bet dziesmas ar Evitas Mamajas tekstiem īpaši izrādei radījis komponists Kārlis Lācis.
Brāļu Grimmu pasaka pirmo reizi publicēta 1812. gadā, pēc tās motīviem veidoti daudzi dramatizējumi un iestudējumi. Par klasiku kļuvusi 1937. gadā Disneja studijā radītā multiplikācijas filma, tomēr Liepājas teātra jaunās izrādes pamatā būs jauns literārais materiāls, kuru pēc brāļu Grimmu pasakas motīviem radījusi dramaturģe Rasa Bugavičute. Tajā darbosies jaukā Sniegbaltīte, kas, nokļuvusi rūķīšu namiņā, padarīs viņu ierasto dzīvi krāsaināku, ar savu skaistumu apsēstā Pamāte, kura ik dienu tirdīs Spogulīti, lai izvilinātu no viņa komplimentus, tomēr izrādes akcents tiks likts uz to, kā šo pasaku lasītu mūsdienu bērni.
Sniegbaltītes lomā redzēsim jauno Liepājas teātra aktrisi Samiru Adgezalovu. “Izrādē bērniem galvenā loma uz lielās skatuves man ir pirmoreiz – esmu ļoti priecīga un pārsteigta par piedāvājumu, tāpat par iespēju vēlreiz sadarboties ar Dž. Dž. Džilindžeru,” saka Samira, kas aizvadītajā sezonā Dž. Dž. Džilindžera Liepājas teātrī iestudētajā izrādē “Paradīze” spēlēja Ievu. “Man patīk spēlēt bērnu izrādēs, turklāt šoreiz ir iespēja spēlēt varoni, kuru pazīst visi – bērni un pieaugušie,” priecājas jaunā aktrise. Samira atklāj, ka viņas spēlētā Sniegbaltīte neesot pasakās un Disneja animācijā ierastais naivās princeses tēls, bet pusaudzes vecuma mūsdienu meitene. “Pati bērnībā Sniegbaltīti pirmoreiz sastapu, lasot pasaku, pēc tam nāca “multene” ar visu tam piederīgo – stirniņām, putniņiem, bantīti melnos matos. Starplaikā tapušas arī vairākas filmas, un katram noteikti ir kāds priekšstats par to, kāda ir Sniegbaltīte. Jāteic, ka mūsu izrādē viņa ir citāda – meitene, kas nemaz nav tik trausla un naiva, drīzāk dzīvespriecīga, viņu aizrauj lietas, kas ar viņu notiek. Ļoti jauki, ka, iejūtoties lomā, varu savā ziņā paildzināt pati savu bērnību, atsaukt atmiņā trakos pusaudža gadus un arī laiku, kad jūsmoju par pasakām, mītiskiem varoņiem un rūķiem. Mūsu septiņus rūķīšus dramaturģe Rasa Bugavičute ir pārcēlusi mūsdienās, un skatītājus gaida pārsteigumi.”
“Pielāgojot pasakas tekstu mūsdienām, es vairāk centos domāt no bērna skatupunkta, saglabājot stāsta galveno domu, bet visu pārējo padarot mazliet aktīvāku un atraktīvāku. Sniegbaltīte, rūķi, Princis un visi citi, bez kuriem šī pasaka ir neiedomājama, joprojām stāsta mums labi zināmās patiesības, bet klāt pieliktais lai kļūst par tieši šīs pasakas versijas “odziņu”,” dramaturģisko materiālu raksturo R. Bugavičute.
Iestudējumam orģinālmūziku ar Evitas Mamajas vārdiem radījis komponists Kārlis Lācis, kurš uzsver, ka izrādē būs gan vieglas un bezbēdīgas, gan liriski skumjas dziesmas. “Ceru, ka aktieri šajās dziesmiņās atradīs kaut ko katram tēlam raksturīgu un pievienos klāt savu redzējumu.” “Kārļa Lāča dziesmas ir pamatīgs pārbaudījums manām muzikālajām spējām, tomēr tās ir ārkārtīgi sirsnīgas un mīļas. Un galvenais šajā stāstā nav vēstījums par biklu meitenīti, kas gaida savu princi, bet par īstu mīlestību, kas spēj uzvarēt ļauno,” teic Samira. Rūķīšus atveidos Egons Dombrovskis, Kaspars Gods, Edgars Pujāts, Leons Leščinskis, Mārtiņš Kalita, Viktors Ellers un Armands Kaušelis, pārējās lomās – Sigita Jevgļevska, Rolands Beķeris, Edgars Ozoliņš, Sandis Pēcis.
Izrādei tapt palīdz arī scenogrāfs Kristians Brekte, kostīmu māksliniece Ilze Vītoliņa, horeogrāfe Inga Krasovska, gaismu mākslinieks Mārtiņš Feldmanis.