Mūsdienu durvis – bīdās, paceļas un salokās 0
Mūsdienu durvis iespējams ne tikai virināt, bet arī bīdīt, pacelt un salocīt
Veramās durvis
Vissenāk un biežāk lietotās durvis. Tās iespējamas gan ar vienu, gan ar divām vērtnēm. Izšķir labās un kreisās durvis, ko svarīgi zināt, izvēloties durvju furnitūru. Kā to atšķirt? Lai noskaidrotu, jānostājas ar seju pret durvīm tā, lai vērtne vērtos uz sevi – ja durvju eņģes ir novietotas labajā pusē, bet rokturi ērti satvert ar labo roku, tad tās ir labā virziena durvis. Savukārt, ja eņģes novietotas pa kreisi, bet rokturi ērti satvert ar kreiso roku, tad durvīm ir kreisais virziens. Durvīm ar pusotru vai divām vērtnēm viena vērtne parasti paliek neatvērta, fiksēta, bet otra tiek virināta. Šādas durvis izdevīgas, ja ik pa laikam no telpas uz telpu jāpārvieto liela izmēra mēbeles vai priekšmeti – tad iespējams atvērt arī otru vērtni. Arī šīm durvīm durvju virzienu nosaka līdzīgi kā vienas vērtnes durvīm – pēc to veramās daļas.
Veramo durvju paveids ir grozāmās durvis – tās iespējams atvērt uz abām pusēm, bet aizvērtā veidā tās fiksējas ar atsperi. Caur šādām durvīm ērtāk iziet lielākam cilvēku skaitam vienlaikus. Tāpēc tās visbiežāk izmanto sabiedriskos objektos.
Plusi. Vienkāršs atvēršanas mehānisms, tāpēc kalpo samērā ilgi.
Salīdzinot ar bīdāmām vai saliekamām durvīm, veramās durvis iespējams ierīkot vislētāk (protams, cenu ietekmē arī izvēlētais materiāls).
Laba skaņas un siltuma izolācija, jo durvis labi pieguļ durvju kārbai.
Drošākas par saliekamajām un bīdāmajām durvīm, jo ir lielākas iespējas komplektēt ar dažādām bultām un slēdzenēm.
Mīnusi. Nepieciešams diezgan daudz brīvas vietas, lai durvis varētu ērti atvērt – līdzās tām nevar novietot mēbeles un interjera priekšmetus.
Saliekamās durvis
Šīs durvis sastāv no vairākām sekcijām, kas savā starpā savienotas ar eņģēm. Sekcijas parasti ir aptuveni 30 cm platas un var būt komplektētas pa divām, trim vai vairāk sekcijām. Princips noskatīts no sabiedriskā transporta durvīm – agrāk tādas bija gan tramvajiem, gan trolejbusiem un autobusiem. Pirmās šāda veida durvis sāka izgatavot no plastmasas paneļiem, īpaši iecienītas tās bija Francijā. Mūsdienās saliekamās durvis izgatavo ne tikai no plastmasas, bet arī no masīvkoka, alumīnija, stikla un kompozītmateriāliem.
Plusi. Ekonomē vietu ap durvīm, jo nav vajadzīga brīva vieta veramai vērtnei.
Var izmantot ne tikai cietu, bet arī mīkstu (biezs audums, āda utt.) materiālu.
Mīnusi. Slikta skaņas un siltuma izolācija.
Vēršanas mehānisms nolietojas ātrāk nekā veramām durvīm; atkarībā no izvēlētās furnitūras un materiāla veras ar lielāku vai mazāku troksni.
Ja šādas durvis iebūvētas nelielā ailā, caur tām nereti nav iespējams ienest lielgabarīta priekšmetus, jo sabīdītās sekcijas aizņem vietu ailā. Platā ailā šāda problēma nepastāv.
Bīdāmās durvis
Bīdāmajām durvīm lielākoties ir no vienas līdz pat četrām bīdāmām daļām. Viendaļīgās bīdās uz vienu pusi, divdaļīgās – katra uz savu, bet durvis no vairākām daļām iespējams sabīdīt tā, ka tās pārklājas. Vērtnes var iekarināt sliedē un bīdīt paralēli ailai vai iebīdīt sienā. Bīdāmām durvīm ir vissarežģītākā konstrukcija, jo nepieciešama vadīklu un gultnīšu sistēma, kas durvīm ļauj slīdēt viegli un bez trokšņa. “Ja konstrukciju vēlas paslēpt sienā, durvju uzstādīšana būs tehniski vēl sarežģītāka un nepieciešama tāda furnitūra, kas ļaus durvis bez aizķeršanās iebīdīt paredzētajā vietā,” brīdina dizainers Terenss Konrans un iekštelpu durvju izvēlē iesaka apsvērt vairākus aspektus – gan tādu konstrukciju, kas būs visfunkcionālākā attiecīgās telpas izmēriem un izkārtojumam, gan atbilstošus un kopējam interjeram pieskaņotus materiālus un furnitūru.
Plusi. Neaizņem nekādu vietu ap durvīm.
Ar šādām durvīm iespējams aizklāt ļoti plašu ailu vai izmantot durvis kā telpas sadalītājelementu, ko vajadzības gadījumā var atvērt gandrīz pilnīgi.
Mīnusi. Daudz sarežģītāks mehānisms kā veramām vai saliekamām durvīm, attiecīgi augstākas arī izmaksas.
Nav iespējams attaisīt klusu, durvis tomēr veras ar nelielu troksni.
Skaņas un siltuma izolācija ļoti atkarīga no izmantotajiem materiāliem un meistaru darba kvalitātes.