Interesantu radošo ideju ir atradis varkalis Juris Kambars. Viņa jaunākie kapara kalēja darbi ir reizē muzikāli, ezoteriski un medicīniski. Skanošie trauki attālināti atgādina Tibetas gongus, tomēr tiem ir sava specifika.
Interesantu radošo ideju ir atradis varkalis Juris Kambars. Viņa jaunākie kapara kalēja darbi ir reizē muzikāli, ezoteriski un medicīniski. Skanošie trauki attālināti atgādina Tibetas gongus, tomēr tiem ir sava specifika.
Foto: Andris Ozoliņš

Tehnoloģijas attīstās: Latvijas amatnieki – praktiski un ambiciozi 4

Andris Ozoliņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Septembra pirmās nedēļas nogalē Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā norisinājās “Mūsdienu amatniecības tirgus 2022”.

Tradicionālais gadatirgus jūnija sākumā ievada vasaru, toties Mūsdienu amatniecības tirgus bija atvadas vasarai, krāšņa iespēja aptuveni septiņiem tūkstošiem apmeklētāju izbaudīt muzeja neatkārtojamo auru, iepirkties, atpūsties un paklausīties mākslinieku priekšnesumus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Muzeja teritorijā varēja apskatīt ap 350 amatnieku varējumu un iegādāties kaut ko noderīgu, skaistu vai pie pārtikas mājražotājiem – garšīgu. Atsevišķus gardumus baudot, bija pat jārāda pase. Daži apmeklētāji interesējās, ar ko abi tirgi atšķiras.

Par Diānas Mežeckas izteikti plastisko trauku iedvesmas avotu bija kļuvis kāds laimīgs kastanis. Darbi ir daudzfunkcionāli. Nolikts uz mutes ar adatām gaisā, kastanis ir krāšņs dekoratīvs objekts, kurā acīgs vērotājs pamanītu satraukta eža motīvu. Nolikts ar smailēm uz leju, tas kļūst par uzglabāšanas trauku ogām, augļiem, riekstiem vai kam citam.
Foto: Andris Ozoliņš

“Jūnija sākuma gadatirgus ir aicināts izkopt un turpināt latviešu tautas tradicionālo amatniecību, izmantojot vēsturiskās darba metodes un apdares tehnoloģijas. Kā piemēru var minēt Latgales tradicionālo keramiku.

Mūsdienu amatnieki uz tradicionālās amatniecības zināšanu un prasmju bāzes rod mūsdienīgus risinājumus, savos darinājumos apvienojot amata prasmes, tehnoloģiju attīstības un mūsdienu dizaina elementus.

Piemēram, ar 3D printēti trauki, ar roku apgleznotas drēbes vai lāzera iekārtas koka apdedzināšanai. Izstādes plakātā mēs izmantojām Vidzemes keramiķa Arņa Praisa bļodu, kas ir piemērs jaunu vēsmu ienešanā tradicionālajā keramikā,” stāsta Līga Rimševica, LEBM komunikācijas vadītāja.

Daina Kjakste, dedzinot kokā, veido lādītes, kastītes, trauciņus, dēlīšus un pat pulksteņus gaļas dēlīšu formā. Tomēr visimpozantākais darinājums ir prāvais auguma mērītājs, saimē noderīga lieta, kas nav pārdošanā redzēta. Tādu var droši dāvināt bērnam kristībās vai uz jubilejām.
Foto: Andris Ozoliņš

Lielie tirgi vienlaikus ir arī izstādes, kur plašā spektrā var apskatīt daudzus amatniecības grandu darbus. Bija arī daudzi, kam šis bija pirmais lielais tirgus… Piemēram, dejas soļu zinātājai Dainai Kjakstei patīk dedzināt kokā.

“Man patīk kokā iededzināt rakstus tieši ar rokas instrumentu. Tas, kā siltajā virsmā veidojas brūns musturis, ir suģestējoši. Ja ieskatās, ar roku veidotie raksti ir daudz dzīvāki un daudzveidīgāki nekā ar mašīnu iededzinātie,” stāsta Daina.

Milzīgus dabisku ziedu formas gaismas ķermeņus bija sarūpējusi Vingra Miķelsone, kuras radošo zīmolu sauc “Dabas iedvesma”.

“Būt pašnodarbinātam amatniekam ir labi, varu darīt to, kas patīk.

Domāju, ka ne nauda, ne stāvoklis sabiedrībā, ne amats cilvēku nepadara labāku. Dzīve kļūst piepildīta, darot tādu darbu, kas sagādā patiesu gandarījumu,” stāsta Vingra.

“Latvijā vasaras ir tik īsas. Man rudeņos pietrūka krāšņo peoniju ziedu, un es sāku tos izgatavot pati. Tehnoloģiju apguvu internetā. Efektīgie, lielie ziedi ir ideāls svētku rotājums, it īpaši kāzās. Es piedāvāju tos īrēt. Sāku veidot arī pie sienām liekamus ziedus, lai robotiņš Robis varētu”Latvijā vasaras ir tik īsas. Man rudeņos pietrūka krāšņo peoniju ziedu, un es sāku tos izgatavot pati. Tehnoloģiju apguvu internetā. Efektīgie, lielie ziedi ir ideāls svētku rotājums, it īpaši kāzās. Es piedāvāju tos īrēt. Sāku veidot arī pie sienām liekamus ziedus, lai robotiņš Robis varētu netraucēti sakopt grīdas,” stāsta Diāna Taube.
Foto: Andris Ozoliņš

Pēc idejas līdzīgs, bet izmantošanas ziņā atšķirīgs koncepts bija redzams Diānas Taubes (“Flover Dekorate”) stendā. Lielie un košie ziedi paredzēti iekštelpu un ārtelpu rotāšanai. Tie nebaidās ne lietus, ne saules un derēs gan dārzā, gan verandā, gan uz balkona.

“Bišu vaska drāniņas būs noderīgas, lai apklātu bļodu ar ēdiena pārpalikumiem. No drāniņas var izgatavot bišu vaska turziņu našķiem vai ogām; ietīt dāvanas, puķes, pat ziepes, dodoties ceļojumos. Tiem, kam gribas meistarot pašiem, tiek piedāvāts komplekts, drāniņu izgatavošanai,” stāsta Anete Kalvāne.
Foto: Andris Ozoliņš

Ekoloģiskas vēsmas produktu iepakošanai un uzglabāšanā demonstrēja Anete Kalvāne (zīmols “Wrap it”), kura piedāvāja bišu vaskā mērcētas smalkas kokvilnas drāniņas. Bišu vasks ir brīnumains, tradicionāls materiāls, tas patīkami smaržo un ir antiseptisks. Bišu vaska drāniņas būs noderīgas, lai apklātu bļodu ar ēdiena pārpalikumiem. Uzlikšana ir vienkārša. Bišu vaska drāniņu uzliek uz bļodas un malas brīdi piespiež. Roku siltums izdara pārējo. Drāniņa kalpo ap gadu, to var arī atjaunināt.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.