Mūsdienīgi risinājumi biežāk sastopamajām ādas problēmām 0
Lai runātu par biežāk sastopamo dermatoloģijas problēmu mūsdienīgiem risinājumiem ceturtdien, 16. janvārī, ģimenes ārsti un dermatologi tiekas VCA Aura rīkotā konferencē.
Mūsdienās rūpes par savas ādas veselību ikvienam ir neatņemama ikdienas sastāvdaļa. Tieši āda ir cilvēka vislielākais orgāns, tādēļ šīs rūpes ir būtiskas, lai uzturētu un saglabātu savu veselību kopumā.
Tā ir arī ārēja ādas kopšana, paradumi, kā lietojam krēmus, kosmētiskos līdzekļus.
Ādas slimību diagnostikai būtiski izmantot visjaunākās diagnostiskās iespējas un terapijā izmantot dažādas mūsdienīgas iespējas. Ārstu pieredzes apmaiņai un jaunākajai informācijai ir jo īpaša loma.
Viena no biežāk sastopamajām hroniskām ādas slimībām attīstītajās valstīs ir psoriāze jeb zvīņēde, tā skar vidēji pasaulē ~3% iedzīvotājus, jeb vairāk nekā 125 miljonus cilvēku pasaulē.
Pasaules Veselības organizācijas (PVO) pētījumu dati atklāj, ka ar šo slimību vairāk slimo Ziemeļu valstīs – līdz 7-8% iedzīvotāju, bet Skandināvijā šo ādas slimību diagnosticē katram desmitajam iedzīvotājam.
Saasinājumi pacientus biežāk skar tieši ziemas periodā, arī rudenī. Atopiskais dermatīts skar līdz pat 20% iedzīvotāju pasaulē. Savukārt vitiligo ir ādas pigmentācijas traucējumi, kas ir viena no mazāk izzinātajām un sarežģītāk ārstējamām ādas slimībām, tā izplatīta visā pasaulē un skar aptuveni 1% iedzīvotāju.
Ilze Jākobsone, VCA Aura dermatoloģe: „Ādas slimību diagnostikai un ārstēšanai mūsdienās pievēršam aizvien lielāku vērību, nemitīgi sekojot jaunākajām tendencēm un atklājumiem pasaulē. Tieši ādas veselībai ir plaša un nozīmīga ietekme uz cilvēka veselību un ikviena pacienta dzīves kvalitāti kopumā, ko varbūt dažkārt pat pietiekami nenovērtējam.
Piemēram, psoriāzes terapijā mūsdienās tiek lietotas lokālas un vispārējas darbības ārstnieciskie līdzekļi, fototerapija jeb ultravioleto staru terapija. Tā ir otrā lokālās terapijas izvēle pirms medikamentozās terapijas dermatoloģijā, par kuras plašo pielietojumu arī plašāk dalīsimies pieredzē ar kolēģiem. Lai izvēlētos efektīvu terapijas līdzekli noteiktam pacientam, vienmēr viņš rūpīgi jāizmeklē un terapija individuāli jāpielāgo.”
Mediķi ir atzinuši, ka ir daudz gadījumu, kad pacienti psoriāzes vieglās formās, tādēļ ir svarīgi laikus vērsties pie ārsta, lai ārstētu ar slimību, kas iespaido cilvēku un pasliktina dzīves kvalitāti ne vien fiziski, bet apgrūtina arī psiholoģiski, jo slimība ir saistīta ar ārējām, līdzcilvēkiem pamanāmām izpausmēm.
Pacienta izglītošana ir viens no pamatiem, ārstējot šo hronisko un parasti recidivējošo saslimšanu. Pacientam jāzina, ka ārstēšana var izraisīt zināmus blakusefektus un kā no tiem var izvairīties,aktīvi jāiesaistās ārstēšanas plāna izveidē, jābūt labi informētam, lai saņemtu pareizu un adekvātu terapiju.