Foto – Edijs Pālens/LETA

Mūsdienīgi logi 0

Jaunos logus izgatavo pēc likumos un normatīvajos aktos noteiktajiem tehniskajiem parametriem, un tie visu veidu logiem ir diezgan līdzīgi. Arī logu potenciālais kalpošanas laiks.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Esmu mazliet šokā” – Jāņa Timmas draugs publicē saraksti, kas, viņaprāt, apstiprina faktu, ka viņam kāds “palīdzējis” aiziet no dzīves
Kokteilis
Astroloģe nosauc zodiaka zīmi, kurai februārī gaidāmi žilbinoši panākumi. Citai zodiaka zīmei īpaši neveiksies
Kokteilis
“Viņa lūdza izgriezt tās ainas…” Meliem īsas kājas! Klajā nācis vēl viens Annas Sedokovas rūpīgi glabātais noslēpums
Lasīt citas ziņas

“Pircēja izvēli bieži vien izšķir psiholoģiskais faktors. Plastmasas profilu logi ir ekonomiskāki, koka logi – ekskluzīvāki,” stāsta Uģis Klaužs, SIA “Montāžnieks DE” direktors un logu servisa uzņēmuma SIA “Eldita” valdes loceklis. “Ar vienādu siltumpretestību no koka lamellām izgatavots logs būs par 25 – 30% dārgāks. Daži tirgotāji, piedāvājot logus, uzsver tieši logu profila siltumcaurlaidības koeficientu – U. Tas ir neprecīzi, jo loga siltumcaurlaidības koeficientu nosaka tā rāmju, stiklu un savienojuma vietu kopējais U. Piemēram, ja pārdevējs labā seškameru rāmī ieliek parasto 2 stiklu paketi, ir maza jēga. Labāk pieckameru rāmī ielikt 3 stiklu paketi. Salīdzinājumam – pieckameru rāmim ar 2 stiklu paketi siltumcaurlaidības koeficients U = 1,25. Ja tādam pašam rāmim izmanto trīskameru stikla paketi, U = 1,0. Tā ir liela atšķirība. Tā ka ieteicams logiem uzreiz izmantot 3 stiklu paketi, kas arī nodrošinās logu rūtis pret svīšanu. Cenas ziņā 3 stiklu paketes ir par 10 – 15% dārgākas, kas vienu standarta logu var sadārdzināt par 20 – 25 eiro. Tomēr tam ir attaisnojums. Ja ārā ir sals, tad 2 stiklu paketei iekšējās rūts temperatūra turēsies 9 – 12 oC robežās. Veidosies rasas punkts, gaisā esošais mitrums kondensēsies, un logs nosvīdīs. Toties 3 stiklu paketei iekšējās rūts temperatūra tikai par dažiem grādiem atšķirsies no telpas temperatūras, un rasas punkts neveidosies. Tā ir liela priekšrocība. Vēl svarīga ir logu blīvgumiju kvalitāte. Lētākas aukstumā sacietēs un biežāk būs jāmaina, bet kvalitatīvas blīvgumijas labāk noturēs siltumu ziemā un ilgāk kalpos. Katrā ziņā, izmantojot logu servisa firmas pakalpojumus, blīvgumijas ir vienkārši nomainīt, neņemot ārā logu rāmjus.”

Logu profils

Plastmasas logiem rāmis izgatavots no PVH. Uzskata, ka tie izceļas ar labu cenas/pakalpojuma attiecību un ir iecienīti, jo to kopšana prasa minimālu ieguldījumu. Logu formas un krāsas ziņā pieejamas daudzveidīgas noformējuma iespējas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Logu profilā ir vairākas izolējošas gaisa kameras, kurām ir būtiska ietekme uz siltumizolācijas rādītājiem. Turklāt lielākajā no kamerām papildus iespējams ievietot īpašu termomoduli, kas piemērots izmantošanai pasīvajās ēkās. No logu profila tiek gatavots loga rāmis. Standarta variantā izšķir vērtni – loga atveramo daļu – un rāmi jeb kārbu. Tā sauc loga daļu, kas iestiprināta mājas sienā. Ir daudzi un dažādi profilu veidi ar atšķirīgu iebūves dziļumu, integrēto kameru skaitu un profilu redzamās daļas platumu. Jo labāks profils, jo logam augstāki siltumizolācijas un skaņas izolācijas rādītāji, kā arī lielāka aizsardzība pret ielaušanos. Speciāls virsmas pārklājums piešķir profilam elegantu, mirdzošu spožumu, rāmja virsma ir ļoti gluda, īpaši viegli kopjama un noturīga pret laikap­stākļiem.

Līstes

Loga forma un sadalījums ar līstēm ir būtisks elements mājas vizuālajā koptēlā. Ar līstēm varat uzsvērt savu logu individualitāti. Tās sadala logus mazākās iedaļās un piešķir ēkas fasādei personisku piesitienu. Agrāk no līstu izmantošanas nekādi nevarēja izvairīties, jo ar tolaik zināmo stikla ražošanas tehnoloģiju bija iespējams izgatavot tikai nelielas rūtis. Kaut gan šodien bez sarežģījumiem tiek izgatavotas lielas stikla rūtis, līste jeb šķērskoks turpina pastāvēt kā stila elements. Eksistē dažādu veidu līstes: starp stikliem, uzlīmējamas un stiklu dalošas. Pateicoties tam, ka termoplastiskajiem materiāliem bez sarežģījumiem iespējams piešķirt dažādas formas, modernos plastmasas logus viegli pielāgot katram konkrētam risinājumam. Termoplastiskos materiālus uzsildot, iespējams tos formēt, tādēļ PVH logu profilus var saliekt un iegūt pazīstamos apļa formas logus, kā arī logi ar smailas vai noapaļotas arkas apveidu. Iespējams izgatavot arī slīpus, trīsstūrveida vai trapecveida logus. Pateicoties tam, ka PVH materiāls ir teicami piemērots metināšanai un metinātie savienojumi ļoti izturīgi, arī šādiem speciāliem logiem tiek nodrošināta nepieciešamā vērtņu un rāmju stūru stiprība. Profilu uzlabo IVS – integrēta pastiprinājumu sistēma, kura, pateicoties integrētiem skrūvju kanāliem un papildu šķērspastiprinājumiem, pastiprina profilu un ievērojami palielina profilu stabilitāti.

Vēršanās

Moderni logi veras vairākos virzienos. Pagriežot tradicionāli izmantojamo rokturi, logs vispirms nonāk atvēršanas pozīcijā, bet, turpinot griezt rokturi, atgāšanas pozīcijā. Atverot logu, to iespējams viegli notīrīt, bet atgāztā pozīcijā pieelpotais gaiss izplūst no telpas gar atvēruma augšpusi, kamēr gar sānu daļām telpā ieplūst svaigs gaiss. Cits iecienīts loga veids ir logs ar viltus statni. Šis logs sastāv no divām vērtnēm, kuru saskares vietā nav nepieciešama fiksēta statne. Tādējādi šādu logu iespējams pilnībā atvērt visā tā platumā.

Logu aizsardzības pasākumi pret ielaušanos apgrūtina neatļautu iekļūšanu dzīvoklī. Logam šādu aizsardzību nodrošina īpaši slēdzeņu cilindri, drošības furnitūra un stiklojumi. Kura pretuzlaušanas klase kuram logam ieteicama, atkarīgs no loga iebūves vietas. Pretestības klases logiem ir oficiāli klasificētas un atkarīgas no ielaušanās mēģinājuma veida. Privātmājām būtiskas ir pretestības klases no 1 līdz 3. Logiem ēkas augšējos stāvos var iztikt ar minimālas aizsardzības 1. klasi. Uzlabota aizsardzība ir 2. klasei (piemērota logiem ēkas otrajā stāvā), bet 3. klase – ar vislabāko aizsardzību un noder logiem ēkas pirmajā stāvā vai logam pie balkona.

Reklāma
Reklāma

Stiklu pakete

Stiklu paketi veido no vairākām savstarpēji paralēlām stikla rūtīm. Labāku siltumizolācijas rādītāju dēļ jaunākās paaudzes logiem līdzšinējo dubultstiklu paketi standarta izpildījumā nomainījusi trīs stiklu pakete. Telpu starp stikliem piepilda ar gāzi (parasti argonu vai kriptonu), iegūstot ļoti augstu izolācijas efektu. Stiklus noteiktā attālumā vienu no otra notur distanceri no alumīnija, nerūsošā tērauda 
vai plastmasas. Tukšā telpa distanceru iekšienē piepildīta ar speciāliem līdzekļiem, kas spēj uzsūkt ūdeni. Tā novērš ūdens tvaiku veidošanos starp stikliem un logu aizsvīšanu tvaiku kondensācijas rezultātā. Izmantojot stiklus ar īpašu pārklājumu vai iepildot starp stikliem īpašu gāzi, iespējams izgatavot stiklu paketes, kas nodrošina vēl labāku skaņas un siltuma izolāciju, aizsardzību pret saules stariem un ielaušanos. Loga skaņas izolācijas pakāpi nosaka profila izolācijas rādītāji, bet galvenokārt tomēr loga stiklojums. Lai izveidotu vienotus kritērijus loga skaņas izolācijas rādītāja noteikšanai, definētas piecas skaņas izolācijas klases. Ja dzīvoklis atrodas, piemēram, automaģistrāles tuvumā, rekomendē izmantot logu ar augstāko skaņas izolācijas klasi – piekto.

Līdztekus rāmim, loga stiklam un furnitūrai pie loga pamatelementiem pieder arī blīvējumi. Tie gādā, lai siltais gaiss no iekštelpām nevarētu izplūst ārā, kā arī neļauj mitrumam un ūdenim iekļūt telpās. Logiem ir vairāki pa elementa perimetru apkārtejoši blīvējumi, ko stingri iestiprina loga profilā jau tā ražošanas procesa laikā. Izgatavojot logu, blīvējumus sakausē, arī elementa stūros ir nodrošināta pilna blīvējumu funkcionalitāte. Elastīgais blīvējumu materiāls garantē lielu kalpošanas ilgumu.

Krāsošana

Plastmasas logu profilus var krāsot, laminēt vai apdarināt ar alumīniju. Krāsotie profili ir ļoti noturīgi pret skrāpējumiem. Virsma var būt gluda mirdzošā vai metāliskā krāsā. Modernā krāsošanas procesā izmanto pārbaudītas tehnoloģijas, kuras lieto arī autoindustrijā. Savas vēlmes pēc paredzētā toņa var īstenot, izvēloties starp vairāk nekā 150 RAL krāsu toņiem. Šie standarti ir saistoši visā pasaulē. Ja, piemēram, vēlas iegādāties ārdurvis, kas būtu tādā pašā krāsā kā logi, tad tikai jāzina toni apzīmējošā ciparu kombinācija. PVH profilu virsmu var pārklāt ar krāsainu foliju. Šis pārklājums neietekmē profilu kvalitāti, tam ir vienīgi vizuāls efekts. Ar foliju pārklātie krāsainie profili ir tikpat izturīgi pret laikap­stākļu iedarbību, noturīgi pret vides ietekmēm un tikpat viegli kopjami kā pirms laminēšanas. Laminēšanas folija var būt sarkana, dzeltena, zaļa, antracītkrāsa un pat līdzinās dabiska izskata koka dekoriem (mahagons vai ozols).

Siltumizolācija

Siltumcaurlaidības koeficients U ir caur logu “izejošā” siltuma mērs. Tas norāda enerģijas daudzumu, kas vienā sekundē izplūst caur 1 m² plaknes. Logam ir trīs dažādas U vērtības: Uf = frame (rāmis), Ug = glass (stikls) Uw = window (logs). Loga kopējais siltumizolācijas rādītājs (= Uw) veidojas no abiem koeficientiem Uf un Ug. Jo mazāka loga U vērtība, jo labāka kopējā siltumizolācija. Ar logu energoefektivitāti saprot, ka vēlamo komfortu iegūst, patērējot iespējami mazāk enerģijas. Jo energoefektīvāks logs, jo mazāk enerģijas patērē apkurei.

“High-tech” logi

Aldis Sirmačs, SIA “Rehau” vadītājs, stāsta: “”REHAU” kompānijas augstākās kategorijas “Geneo” logu profili izgatavoti no “High-tech” kompozītmateriāla RAU-FIPRO, kam PVH pastiprināts ar stiklšķiedrām. Šāda tipa materiālus lieto pat lidmašīnu būvē un “Formulai 1”. Pie iebūves dziļuma 86 mm, logu profilu sistēma sasniedz siltuma caurlaides koeficientu U = 0,8 W/(m2 *k). “Integrētā stiprinājumu sistēma IVS” aprīkota ar iestrādātiem skrūvju kanāliem un papildu šķērssieniņām, kas visai logu konstrukcijai piešķir stabilitāti un pretestību vērpei. Tādēļ, veidojot logu konstrukcijas no šiem profiliem, var izvairīties no metāla armējuma. Tas neizbēgami veido aukstuma tiltus un padara profilus līdz pat 40% smagākus. Logiem ar “Geneo” profilu ir lieliska skaņas izolācija un laba aizsardzība pret ielaušanos, pat bez to pastiprināšanas ar tērauda armatūru. Profilu sistēma ar vidus blīvējumu, kas optimizēta ar termomoduļiem, pie standarta iebūves dziļuma sasniedz siltumizolācijas vērtību līdz pat pasīvo māju standartam. Konceptuāli pilnīgi jauni blīvējumi ievērojami samazina spēku, kas nepieciešams logu atvēršanai un aizvēršanai. Jāatzīmē, Latvijas pircēji labi uzņēmuši arī kvalitatīvos logu profilus “Sinego”, kuros ekonomiskākā variantā pārņemta “Geneo” profilu labākā pieredze.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.