Mūsdienīgas virtuves ierīces taupīgai un veselīgai gatavošanai 0
Virtuves tehnikas tirgū atrodamas iekārtas efektīvākai un veselīgākai maltītes gatavošanai nekā panna vai cepeškrāsns, piemēram, halogēnās un konvekcijas krāsnis darbu paveic krietni ātrāk un ekonomiskāk.
Viens no labas formas un veselības saglabāšanas noslēpumiem ir uzmanības pievēršana savai ēdienkartei. Bieži vien lielākā problēma ir nevis produktu izvēlē, bet gan to pagatavošanas veidā. Piemēram, kartupelis, kas tiek kļūdaini uzskatīts par neveselīgu tā plaši izmantoto gatavošanas metožu dēļ (taukos vārīts, cepts, pārkaisīts ar lielu daudzumu sāls, biezputrā sajaukts ar sviestu vai krējumu), patiesībā ir vitamīniem un minerālvielām bagāts dārzenis, kas var nodrošināt organismu ar gandrīz visu tam nepieciešamo.
Īpaši veselīga un plaši pazīstama gatavošanas metode ir tvaicēšana, taču, pārāk bieži izmantota, tā varētu apnikt. Gatavot veselīgi nenozīmē sev aizliegt visu garšīgo. Arī ceptu ēdienu cienītāji var radīt sev tīkamo kraukšķīgo, sātīgo maltīti ar alternatīvām metodēm, kurās nav jāizmanto tik daudz tauku. Gatavošanu uz pannas vislabāk aizvietot ar cepšanu cepeškrāsnī – ēdiens izcepas vienmērīgi un bez pārmērīga eļļas daudzuma. Taču regulāra cepeškrāsns izmantošana, īpaši dzīvojot vienatnē, var nozīmēt ievērojami lielāku elektroenerģijas patēriņu.
Risinājums ir mūsdienās pieejamas dažādas mazāka izmēra virtuves ierīces. Ātrākā un enerģijas patēriņa ziņā taupīgākā ir mikroviļņu krāsns, taču tā ēdienu tikai uzsilda, nevis izcep, turklāt par tās regulāras izmantošanas ietekmi uz veselību vēl arvien viedokļi atšķiras. Tikpat efektīvas (maksimālā jauda 1200 – 1400 vati) ir halogēnās un konvekcijas krāsnis.
Tajās siltumu rada halogēnās spuldzes un infrasarkano staru enerģija, kuru bieži papildina konvekcijas fēns gaisa cirkulācijas nodrošināšanai. Šī metode nodrošina ēdiena vienmērīgu un ātru pagatavošanu, un rezultāts ir līdzvērtīgs cepeškrāsnī iegūtajam. Halogēnā krāsns sastāv no nelielas karstumizturīga stikla bļodas, kuru pārsedz vāks ar lielu halogēno spuldzi. Mazā tilpuma un augstās temperatūras dēļ gatavošana notiek daudz ātrāk nekā cepeškrāsnī – vesels vistas cepetis ir gatavs apmēram pusstundā. Stikla tvertnē cepšanas procesu viegli vērot no ārpuses, nenoceļot vāku, tā neradot liekus siltuma enerģijas zudumus.
Sautējumiem un zupām piemērotākais ir lēnās gatavošanas katls, kas patērē apmēram tikpat daudz enerģijas, cik parasta spuldzīte. Tas strādā bez mitruma zudumiem, tādēļ nav jāuztraucas par ūdens papildināšanu gatavošanas procesā. Ja tam jau nav pievienots taimeris, tādu var nopirkt atsevišķi un no rīta pirms došanās uz darbu to uzstādīt tā, lai vakarā, atnākot mājās, gaidītu silta, gatava maltīte.