“Mūs slauc kā govis!” Piensaimnieki prasa pienācīgu iepirkuma cenu 65
“Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
“Cerams, ka mani soļi būs saredzami, sadzirdami un es nebūšu vienīgais, kurš šo dara. Es teikšu godīgi – zemnieki, protams, ir nostabilizējušies lieli un vareni, bet viņi saka, ka ir noguruši, un es viņiem piekrītu. Viņi ir noguruši no svārstību sloga, un tas ir traki. Visi kaut kam gatavojas, bet es esmu no tiem cilvēkiem, kuri ņem un dara. Man nepatīk tikai tukšu salmu kulšana,” tā portālam “liepajniekiem.lv” teica Cīravas pagasta lauksaimnieks, piena lopkopības individuālā komersanta “Pūre” īpašnieks Jānis Jansons, kurš sestdien Grobiņā un Liepājā par velti dalīja pienu un pārdeva sieru par pašizmaksu. Uzņēmējs akciju rīkoja, lai pievērstu uzmanību kritiskajai situācijai piena nozarē.
Lauksaimniekam J. Jansonam ir 150 piena govis, un ik pēc divām dienām viņš pārstrādātājam nodod astoņas tonnas piena, par ko vēl pērn saņēma aptuveni 50 centus litrā, bet kopš februāra sākuma tikai 30 centus par litru, par saimnieka stāstīto vēsta Latvijas Radio. Tāda cena esot zem pašizmaksas, un nākas strādāt ar zaudējumiem. “Kad piena iepirkuma cena bija 50–55 eiro centi, viss bija kārtībā. Tas ņemot vērā degvielas, resursu izmaksas. Cilvēki pat spēja ietaupīt, lai kaut ko saremontētu, kaut ko sakārtotu,” stāsta Jansons. Lauksaimnieks intervijā Latvijas Radio ar rūgtumu sacīja, ka veikalos pienam ir 100–150% liels uzcenojums, un ne visi iedzīvotāji šo produktu ikdienā var atļauties.
“Par to, ka no ražotāja puses jābūt adekvātiem uzcenojumiem, mēs esam runājuši visu laiku. Attiecībā uz zemniekiem nav vienlīdzības un godīguma principa, jo virs mums ir kāds, kurš vēlas nopelnīt vairāk.”
“Ja veikals piena produktus pārdotu par adekvātu cenu, cilvēki vairāk pirktu un produktu uzkrājumi neveidotos, rūpnīcas turpinātu ražot un mēs par pienu saņemtu adekvātu cenu,” intervijā portālam “liepajniekiem.lv” paudis J. Jansons.
Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomes valdes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Irbe aģentūrai LETA pauda uzskatu, ka piena nozarē situācija tuvāko divu mēnešu laikā tikai pasliktināsies. Piena iepirkuma cena vēl mēnesi varētu samazināties par 2–3 centiem, bet martā iepirkuma cenu prognozes ir 20–25 centi par litru. Patlaban vidējā piena iepirkuma cena Latvijā ir 28–30 centi par litru, bet atsevišķiem uzņēmumiem cena jau ir 20 centi par litru un zemāk. Savukārt Eiropas Savienībā vidējā cena ir 45 centi, kas, kā norādīja Irbe, Latvijas saimniecībām, kas investējušas attīstībā, būtu nepieciešams, lai tās strādātu nedaudz virs pašizmaksas.
Komentējot situāciju nozarē, arī citi piensaimnieki sašutuši secina: “Mūs slauc kā govis!” “Visi trallina, ka pagājušajā gadā zemnieki saņēmuši rekordaugstas cenas par pienu, bet kāpēc neviens pretī nemin, ka arī izmaksas bija rekordaugstas? Tiem pašiem miltiem cenas pāris gadu laikā trīskāršojušās, proteīna avotiem – rapsim, sojai – dubultojušās. Par degvielu arī dubultas izmaksas, par algām nemaz nerunājot. Smagi ir visiem, bet fermām it sevišķi, jo neviens tādu darbu negrib darīt, tāpēc algas attiecīgi uzskrējušas, bet arī to kaut kā neviens nepiemin,” tā laikrakstam “Kurzemes Vārds” teicis Jura Tapiņa saimniecības Otaņķos vadītājs Kaspars Tapiņš. Piena iepirkuma cenu krituma dēļ saimniecība strādājot ar zaudējumiem. Pērn augustā pārstrādes uzņēmums litru saražotā piena iepircis par 54 centiem, līdz decembrim cena nokritusies līdz 48 centiem, bet šobrīd par piena litru tiekot maksāti 33 centi. “Cena ir stipri zem pašizmaksas. Tie ir vairāk kā 100 eiro mīnusā pa dienu,” teicis K. Tapiņš.
J. Jansona rīkotajā akcijā sestdien Liepājā bez maksas varēja saņemt līdz pieciem litriem piena, bet Grobiņā bija iespēja nopirkt sieru par rūpnīcas pašizmaksas cenu. Kopumā izdalītas 4,5 tonnas piena, pārdota pustonna siera. Grobiņā pie piena tikuši ap 400 cilvēku, Liepājā rindā gaidījuši līdz pusotram tūkstotim cilvēku, sarunā ar Latvijas Radio lēsa zemnieks.
“Biju ļoti pārsteigts, nebiju gaidījis, ka cilvēku būs tik daudz,” sacīja Jansons. Viņš uzsvēra, ka varot jau darīt kā citās valstīs un protesta akcijā izliet pienu zemē, tomēr labāk ir pienu izdalīt cilvēkiem.
Cilvēki galvenokārt bija nākuši, lai bez maksas tiktu pie piena, taču vairāki pauduši atbalstu piensaimniekiem. “Valdībai ir nospļauties par cilvēkiem. Tas ir šausmīgi, ja par pienu zemniekam samaksā tikai 20 vai 30 kapeikas. Saimniekiem siens, minerālvielas un viss pārējais jāsagādā, lopi jābaro. Laukos zemniekiem ir tik daudz jādara, lopi jau nevar pateikt, ka šodien brīvdiena būs. Žēl tos lauksaimniekus, ka viņus tā apbižo,” teicis portāla “liepajniekiem.lv” uzrunātais liepājnieks Mariss, kurš stāvējis rindā pēc piena.
“Es atbalstu ar asarām acīs. Ir vainīga mūsu valdība un visvairāk jau tirgotāji. Zemnieks vispār nav vainīgs,” uzskata liepājnieks Ervīns, kurš bija cerējis nopirkt lētāku sieru.
“Valsts prezidentam vajag lūgt, lai vispirms atbalsta zemniekus,” stingri noteicis kāds liepājnieks, kurš savu vārdu portālam “liepajniekiem.lv” neesot atklājis, jo sieva esot aizliegusi akcijā vērt muti vaļā. Pats ieradies pēc trijiem litriem piena, pārējos divus nesis kaimiņienei.