
Mūs gaida nopietnas problēmas: zinātnieki atklājuši bīstamu tendenci, kas vēl vairāk var saasināt situāciju pasaulē 0
Zinātnieki atklājuši, ka ledāju kušana Antarktīdas reģionā izraisa pasaulē spēcīgākās okeāna straumes – Antarktiskās cirkumpolārās straumes – palēnināšanos. Šis process var vēl vairāk saasināt globālo sasilšanu, paaugstināt pasaules okeānu līmeni un izmainīt temperatūru un ekosistēmas okeānos, raksta “Interesting Engineering”.
Zinātnieki secinājuši, ka, ja oglekļa emisijas atmosfērā netiks būtiski samazinātas, līdz 2050. gadam tā varētu palēnināties par 20%.
Ledāju kušana palielina saldūdens apjomu okeānā, kas savukārt ietekmē ūdens sāļumu un traucē straumes cirkulāciju, kura aptver visus Zemes meridiānus.
Pētījuma autori brīdina, ka, ja Antarktiskā cirkumpolārā straume vēl vairāk vājināsies, tas izraisīs vēl krasākas klimata pārmaiņas un ekstrēmākus laikapstākļus dažādos reģionos. Globālā sasilšana tikai paātrināsies, jo okeāna spēja absorbēt oglekļa dioksīdu samazināsies.
Antarktiskā cirkumpolārā straume spēlē būtisku lomu pasaules okeānu cirkulācijā, darbojoties kā “konveijers”, kas uztur ūdens plūsmu starp Atlantijas, Kluso un Indijas okeānu.
Tā palīdz regulēt klimatu, kontrolējot siltuma, oglekļa dioksīda un barības vielu sadali okeānos.
Tā ir vairāk nekā četras reizes spēcīgāka par Golfa straumi, un tā lielā mērā nosaka daudzu jūras sugu migrāciju pasaules okeānā. Ja straume turpinās palēnināties, Antarktikas ūdeņos var ieplūst svešas sugas, kas var izjaukt vietējās ekosistēmas līdzsvaru.
Tas var negatīvi ietekmēt, piemēram, pingvīnu populāciju Antarktīdā.
Jaunie pētījuma dati ir pretrunā ar iepriekšējiem secinājumiem, kuros tika apgalvots, ka Antarktiskā cirkumpolārā straume, pieaugot globālajai temperatūrai, patiesībā paātrinās.
Zinātnieki norāda, ka milzīgais saldūdens daudzums, kas nonāk okeānā kūstošo ledāju dēļ, samazina tā sāļumu, tādējādi vājinot mehānismu, kas veicina aukstā, blīvā ūdens noslīdēšanu un cirkulāciju.
Šis process ir būtisks Antarktiskās cirkumpolārās straumes pastāvēšanai.
Eksperti uzsver, ka 1,5 grādu pēc Celsija temperatūras pieauguma slieksnis, kas varēja samazināt klimata pārmaiņu ietekmi, jau ir sasniegts. Pat oglekļa emisiju samazināšana vairs nespēs apturēt turpmāko temperatūras pieaugumu, un, visticamāk, klimats turpinās kļūt vēl karstāks.