Publicitātes foto

Murovska neizprotamā attāluma sajūta 0

Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā līdz 10. aprīlim apskatāma Jāņa Murovska personālizstāde “Neizprotamā attāluma sajūta”.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

“Patīk man lielie krāsu laukumi. Pilna lapa. Viendabīgi. Vai sadrumstaloti. Mijiedarbībā ar darba ideju, krāsu īpašībām, nejaušībām un reakcijām uz tām veidojas gala darbs. Atļaujos darīt to, ko it kā “normāli” nedrīkstētu. Tehnoloģisku problēmu vai kļūdu, adekvāti reaģējot un interpretējot, var pārvērst par ieguvumu. Diezgan sarežģīti. Tas attiecas uz jebkuru darba procesa daļu, ieskaitot procesa filozofiju,” tā saka Jānis Murovskis. “Telpiskā orientācija ir dabas dota maņa. Darbos, kur neparādās telpiskie orientieri – burti, horizonts utt. –, darba darīšanas virzienu nosaka intuīcija vai paredzamās vizuālās kvalitātes. Vai tas ir plūdums vai kritums. Dziļums, kas kaut kad sekos. Darbos uz audekla, kur tiek izmantots 100% apdrukas laukums, eksponēšanas virzienu nosaka vizualitāte, vērtējot, kā darbs labāk “sēž”. Jā, tas var atšķirties no ieceres.”

Kopš 1998. gada māksliniekam šī ir skaitliski un, iespējams, arī nozīmības ziņā lielākā personālizstāde Latvijā, kas iezīmē sietspiedes virtuoza mīlestību uz šo īpašo grafikas tehniku. Ar neskaitāmiem sietiem slāņu slāņiem mākslinieks veido noskaņu bildes, ļaujot skatītājam sajusties te kā Japānas ķiršu dārzā, te – tramvajā, te – izbaudot horizontu, te – kādu dabā notveramu simbolisku, bet atpazīstamu mirkli. Izstādes darbus lieliski palīdz izprast arī Jāņa Murovska komentāri, tādējādi arī neļaujot viņa darbus interpretēt: “Caur kokiem, šķiet, tiek izputināta saule” (“Vējš”). “Skaņas iemidzina, un pēc brīža jau nemani, ka tās skan tevī” (“Koncerts”).

CITI ŠOBRĪD LASA

Mākslinieks ir Latvijas Mākslas akadēmijas profesors un eksperimentētājs mākslā; tas ļauj viņam būt “svaigam” Latvijas mākslas telpā neieciklējoties uz modi, bet radot savu sajūtu kompozīcijas un runājot par notiekošo apkārt.

Izstādē “Neizprotamā attāluma sajūta” eksponēti gandrīz 50 darbi, kas datējami ar laiku no 2011. līdz 2016. gadam, izstādes kurators ir Māris Čačka. Izstādi pavada katalogs ar mākslas zinātnieces Anitas Vanagas tekstu. Tiem apmeklētājiem, kuriem patīk izstādē saņemt kaut ko vairāk, tiek piedāvāts noklausīties Jāņa Murovska komentārus un pavērot sietspiedes darba procesa ieskicējumu. Sietspiede ir bijusi un paliek nozīmīgs grafiskā dizaina komponents, veidojot jebkura veida poligrāfijas tiražētu produktu. Tā ir nozīmīga arī vizuālajā mākslā, ļaujot radīt unikālas mākslas šodienas un nākotnes vērtības.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.