Mundruma dzēriens. Vai nekaitē? 0
Lūdzu, pastāstiet par enerģijas dzērienu Bemme, kas esot ražots ASV. Mazdēli to saņem no kaut kāda izplatītāja un dzer lielā daudzumā. Mirdza Sileniece Saldū
Jebkurš enerģijas dzēriens ir bezalkoholisks, bet satur stimulējošas, tonizējošas vielas, tostarp kofeīnu (tā kopējais saturs pārsniedz 150 mg/l). Sastāvā ir arī ogļhidrāti, aminoskābes, minerālvielas, vitamīni un citas pārtikas sastāvdaļas, kas atbilst pārtikas aprites normatīvajos aktos noteiktajām prasībām. Pasūtot dažādas pārtikas preces internetā vai pie izplatītājiem, katram pašam jāpārliecinās par sastāva atbilstību šādos produktos.
Atsaucoties uz žurnālā “Pediatrics” publicēto pētījumu, uztura speciāliste Liene Sondore norāda, ka īpaši jutīgi pret kofeīnu ir bērni un pusaudži. Pārsniedzot maksimāli pieļaujamo kofeīna devu, viņi riskē iegūt nopietnas veselības problēmas. Ir arī vairāki citi pētījumi, kas parāda, kā katra enerģijas dzērienu sastāvdaļa atsevišķi iedarbojas uz organismu, tomēr, lietojot enerģijas dzērienus ikdienā, organisms ir pakļauts lielākam intoksikācijas riskam nekā tiem, kuri regulāri uzņem kofeīnu, dzerot kafiju un tēju.
Maksimālā kofeīna dienas deva bērniem un pusaudžiem ir 100 mg, bet pieaugušajiem – līdz 400 mg. Vienā enerģijas dzēriena skārdenē ir vidēji 80 – 100 mg kofeīna. Ja sastāvā ir arī guarāna – augu izcelsmes kofeīna avots, tad jārēķinās, ka 1 g guarānas ir vidēji vēl 40 mg kofeīna.
Katrā enerģijas dzērienā ir B grupas vitamīni, kas piedalās organisma vielmaiņas procesos, palīdz atbrīvot enerģiju no taukiem, olbaltumvielām un ogļhidrātiem. B grupas vitamīnu pārdozēšana ir reti sastopama, tomēr enerģijas dzērienā to deva divkārt, pat vairākkārt var pārsniegt dienā ieteicamo vitamīnu devu. Tādos gadījumos var parādīties nervozitāte, paātrināta sirdsdarbība.
Bieži vien enerģijas dzērienos ir taurīns. Tas ir sēru saturošu aminoskābju vielmaiņas produkts. Cilvēkam ar uzturu nevajadzētu uzņemt vairāk par 400 mg taurīna dienā, bet enerģijas dzērienos šī deva ir krietni lielāka.
Parasti šajos mundruma dzērienos ir arī daudz cukura (līdz pat deviņām tējkarotēm)! Nebūtu ieteicams lietot šādus uzmundrinātājus noguruma vai fiziskas piepūles laikā, jo iespējama organisma pārslodze.