Foto – Shutterstock

4. problēma – asinsrites traucējumi 0


Domas gausina pasliktināta asinsrite smadzenēs, jo tad tās nesaņem pietiekami daudz skābekļa un nepieciešamo barības vielu. To var apgrūtināt mazkustīgums, svaiga gaisa trūkums, ateroskleroze, kad asinīs ir augsts holesterīna līmenis, un citas saslimšanas. Šāda problēma var piemeklēt pēc insulta un galvas traumām.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Sevišķi izteikti atmiņas un prāta spēju traucējumi raksturīgi demences jeb plānprātības slimniekiem.

Japānā prāta funkciju pavājināšanos vecumā uztver kā normālu parādību, tādēļ slimo nevis atstāj mājās, bet ņem līdzi uz pasākumiem. Kopējas aktivitātes palīdz saglabāt garīgo možumu, mazina nomāktību un veicina stāvokļa uzlabošanos. Svarīgi būtu arī lasīt grāmatas, minēt krustvārdu mīklas, veikt mājas darbus un, protams, lietot ārsta izrak-stītus medikamentus.

Koncentrēšanās spējas var kavēt arī:

CITI ŠOBRĪD LASA

* pazemināts smadzenes stimulējošo vairogdziedzera hormonu līmenis;

* depresija, kad organismā sarūk serotonīna, melatonīna, acetilholīna un citu aktīvo vielu daudzums;

* mazasinība, jo pietrūkst sarkano asinsķermenīšu, kas novada uzturvielas līdz smadzenēm;

* dažu medikamentu ilgstoša lietošana;

* psiholoģiskas problēmas, kas nomāc un patērē daudz prāta resursu.

5. problēma – treniņa trūkums

Prāta spējas saasinās krīzes situācijās, kad lēmums jāpieņem ātri. Tad daba gādā par bagātīgu acetilholīna, noradrenalīna un citu aktīvu vielu izdali organismā, kas veicina vielmaiņu un smadzeņu šūnu darbību. To var stimulēt arī ar zālēm, taču veselīgāk koncentrēšanās spēju uzlabot, mācoties dzejoļus, svešvalodu vai risinot krustvārdu mīklas.

Enerģijas dzērieni, kas bagātīgi satur ogļhidrātus, vitamīnus, kofeīnu, guaranu un citas aktīvas sastāvdaļas, izsmeļ pašu smadzeņu rezerves, tādēļ to lietošana pieļaujama tikai atsevišķos gadījumos. Tas īpaši svarīgi veciem cilvēkiem.

Enerģijas dzērieni, kas bagātīgi satur ogļhidrātus, vitamīnus, kofeīnu, guaranu un citas aktīvas sastāvdaļas, izsmeļ pašu smadzeņu rezerves, tādēļ to lietošana pieļaujama tikai atsevišķos gadījumos.

Pārbaudīt atmiņu un smadzeņu mobilizēšanās spējas var, apmeklējot psihologu, kas specializējies šajā jomā. Nereti, izpildot dažādus testus, atklājas, ka cilvēkam, kurš sūdzas par koncentrēšanās grūtībām, prāts darbojas itin labi. Problēmas var rasties, ja cilvēks, lai kaut ko iegaumētu, veido pārāk garas asociāciju ķēdes, tādējādi pārslogojot atmiņu, atzīst daktere Jēgere.

Reklāma
Reklāma

Dažiem cilvēkiem vairāk attīstīta vizuālā atmiņa, kad vieglāk atcerēties uzrakstītu tekstu. Savukārt citiem labāk prātā paliek dzirdētais. Apzinoties un liekot lietā savas stiprās puses, vieglāk koncentrēties un paturēt prātā vajadzīgo.

Smadzeņu palīgi

Ginks. Tā aktīvās vielas uzlabo asinsriti un vielmaiņu smadzenēs. Preparāti ar šā auga ekstraktu īpaši ieteicami vecākiem cilvēkiem atmiņas saglabāšanai.

Žeņšeņs stimulē visas organisma funkcijas, uzlabo smadzeņu audu vielmaiņas procesus un skābekļa izmantošanu, paaugstinot darbaspējas stresa un lielas garīgas slodzes gadījumā.

Lietojams mēreni, jo var paaugstināt asinsspiedienu, izraisīt sirdsklauves un uzbudinājumu, līdzīgi kā pārdozējot kofeīnu. Labāk uzņemt dienas pirmajā pusē, lai netraucētu miegu.

Eleiterokoks veicina asinsriti tiem, kuri cieš no zema asinsspiediena, uzlabojot vielmaiņu smadzenēs.

Lecitīns satur nervu šūnu apvalkiem nepieciešamas vielas. Ieteicams ilgstošas smadzeņu slodzes gadījumā. Tas palīdz mazināt holesterīna daudzumu asinīs, pozitīvi ietekmējot arī domāšanu.

Vēlams lietot kopā ar omega-3 taukskābēm (zivju eļļu), kas tāpat piedalās nervu šūnu apvalku veidošanā un nodrošina smadzeņu barošanu.

Magnijs un B grupas vitamīni regulē nervu šūnu vielmaiņu, mazina to uzbudinātību un paaugstina sāpju slieksni.

Dabiskas vielas saturoši preparāti, kas veicina smadzeņu darbību, jālieto vismaz divus trīs mēnešus. Ja arī nebūs izteikta efekta, tie palīdzēs izturēt lielāku slodzi.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.