Vai citas pašvaldības sekos galvaspilsētas piemēram, ceļot nekustamā īpašuma nodokli? 6
Rīgas dome nolēmusi no nākamā gada ievērojami paaugstināt (pat četrkāršā apmērā!) nekustamā īpašuma nodokli (NĪN) par zemi un dzīvokli, ja tajā neviens nav deklarēts, savukārt samazināt nodokli ģimenēm ar bērniem. Kā rīkosies citas pašvaldības?
Gatis Truksnis, Jūrmalas pilsētas domes priekšsēdētājs: “Jūrmalā ir augsta nekustamā īpašuma kadastrālā vērtība, tāpēc pašvaldība ir atradusi risinājumu NĪN sloga samazināšanai, piešķirot 70 procentu atlaidi zemei visiem Jūrmalā deklarētajiem iedzīvotājiem. Un tā ir viena no budžeta prioritātēm ne tikai šogad, bet arī turpmāk – saglabāt šo kārtību, lai pilsētas pamatiedzīvotāji, kas gadiem un paaudzēm šeit dzīvojuši, spēj nodokli nomaksāt. Ar to ieguvēji ir visi – gan pilsēta un tās budžets, gan iedzīvotāji. Pēc šāda lēmuma pieņemšanas pilsētā ir audzis arī deklarēto iedzīvotāju skaits. Kopš 2013. gada NĪN atvieglojumus saņem kopumā 20 nodokļu maksātāju grupas 25 – 90 procentu apmērā. 90 procentu atvieglojums par zemes īpašumu pienākas daudzbērnu ģimenēm, politiski represētām personām, ģimenēm, kurās ir pirmās vai otrās grupas invalīdi, maznodrošinātām personām un citām sociāli mazaizsargātām iedzīvotāju grupām. Savu līdzšinējo atvieglojumu politiku negrasāmies mainīt, visi pašreizējie atvieglojumi tiks saglabāti arī nākamajā gadā.”
Jānis Lāčplēsis, Daugavpils pilsētas domes priekšsēdētājs: “Mēs pētām Rīgas pieredzi. Acīmredzot galvaspilsēta šādu lēmumu pieņēmusi divu iemeslu dēļ – gan tāpēc, ka netrūkst dzīvokļu, kas stāv tukši, un ir vēlēšanās ieviest kārtību, gan arī tāpēc, lai palielinātu Rīgā deklarēto iedzīvotāju skaitu. Iespējams, arī mēs kaut ko mainīsim, taču mums Rīga nav jākopē. Iespējamām maiņām būs tikai viens pamatojums – lai patiešām būtu atdeve. Mēs vienmēr iestājamies par efektīvāku saimniekošanu. Protams, vēlamies uzlabot situāciju ar NĪN maksāšanu. Parādnieki ir, domājam, kā efektīvāk ar viņiem strādāt.”
Andris Rāviņš, Jelgavas pilsētas domes priekšsēdētājs: “Mēs nepiemērojam atšķirīgas nodokļa likmes pilsētā deklarētajiem un nedeklarētajiem iedzīvotājiem. Un nākamajā gadā NĪN likmes neplānojam mainīt. Pašlaik nodokļa likme zemei ir 1,5 procenti no īpašuma kadastrālās vērtības, mājoklim – 0,2 procenti no kadastrālās vērtības, kas nepārsniedz 56 915 eiro; 0,4 procenti no kadastrālās vērtības daļas, kas pārsniedz 56 915 eiro, bet nepārsniedz 106 715 eiro; 0,6 procenti no kadastrālās vērtības daļas, kas pārsniedz 106 715 eiro. Ģimenēm ar bērniem piemērojam atlaides atbilstoši likumam “Par nekustamā īpašuma nodokli”, kā pašvaldības saistošajos noteikumos noteiktā atlaide 50 procentu apmērā no aprēķinātā NĪN ir par mājokli un tam piekritīgo zemi, ja taksācijas gada 1. janvārī personai šajā objektā ir deklarētā dzīvesvieta kopā ar trīs vai vairāk bērniem vecumā līdz 18 gadiem (arī aizbildnībā esoši vai audžuģimenē ievietoti bērni). Minēto atvieglojumu piemēro arī gadījumā, ja īpašnieks vai tiesiskais valdītājs ir kāds no minētajiem bērniem.”
Jānis Baiks, Valmieras pilsētas domes priekšsēdētājs: “Rīga acīmredzot pieteikusi kārtējo cīņu par deklarēto skaita palielināšanu. Jā, mēs arī esam savu situāciju pētījuši, taču par izmaiņām neesam lēmuši. Ir būtiska atšķirība starp Rīgas situāciju un mūsējo. Ar Rīgas NĪN lielajām cenām tas ir aktuāli, ar Valmieras salīdzinoši mazajām – ne.”
Ēriks Lukmans, Tukuma novada domes priekšsēdētājs: “Mūsu stāvoklis nav satraucošs. Cenšamies strādāt saimnieciski un tā, lai cilvēkiem būtu labāk, īpaši ģimenēm ar bērniem. Visu esam paredzējuši saistošajos noteikumos. NĪN likmes varētu pārskatīt atsevišķos gadījumos, piemēram, ja ir darīšana ar degradētām būvēm.”