Ķīnas armijas karavīri
Ķīnas armijas karavīri
Foto. Scanpix/Carrie Lam on July 1. / AFP PHOTO / DALE DE LA REY

“Mums piesolīja tūkstošus, sazinājāmies ar žestiem, jo krievu valodu neprotam,” par karošanu okupantu armijā stāsta sagūstītie ķīnieši 0

Ukrainas valdība šonedēļ pārsteidza pasauli, publiski demonstrējot divus sagūstītus Ķīnas pilsoņus, kas bija karojuši Krievijas pusē. Šī rīcība, kas, iespējams, pārkāpj starptautiskās humanitārās tiesības, tiek uzskatīta par apzinātu politisku signālu – ne tikai Maskavai, bet arī Pekinai un Rietumiem, rakst CNN.

Reklāma
Reklāma
ASV vēršas pret Eiropu: Tramps draud pārraut alianšu saišu pēdējo pavedienu
8 šķietami veselīgi produkti, no kuru lietošanas uzturā labāk atteikties. Kā tie var kaitēt?
“Man iekšā dzemde un olvadi jau bija sākuši pūt!” Annas stāsta, kā 5 gadus cenšas panākt taisnību par ārstu nolaidību Ogres slimnīcā 5
Lasīt citas ziņas

Vīrieši – kuru identitāti CNN neatklāj – stāstīja, ka finansiālais atalgojums bija galvenais motīvs viņu izvēlē iesaistīties.

Abi vīrieši, tērpti militārā formā un apsargāti, stāstīja, ka tikuši vervēti ar solījumiem par lielu atalgojumu (ap 3 000 dolāru mēnesī), bet realitātē piespiedu kārtā iesaistīti kaujas operācijās. Viņi apgalvo, ka nesaprot krievu valodu, un viņu mācības bijušas ar rokas žestiem. Cīnoties vien trīs dienas, viņi tika sagūstīti Doneckas apgabalā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viņš norādīja, ka viņam ir pieredze medicīniskajā rehabilitācijā un ka piedāvājis strādāt šajā jomā Krievijas armijā. Taču, ierodoties Maskavā, viņš tika piespiedu kārtā iesaistīts kaujas apmācībās.

Ukraina norādījusi, ka tai ir informācija par vēl vismaz 155 ķīniešu karavīriem, kas karo Krievijas pusē. Prezidents Volodimirs Zelenskis publiski nesniedza pārliecinošu atbildi par Pekinas līdzdalību, bet norādīja, ka “drošības dienesti to izmeklēs”.

Kijiva apzināti izvēlējusies šādu soli, lai pievērstu uzmanību Ķīnas iespējamajai netiešai iesaistei karā – īpaši laikā, kad Ukraina cenšas uzspiest uz ASV prezidentu Donaldu Trampu, kura administrācija ar Maskavu pagaidām nepanāk pamieru.

Tikmēr Ķīnas Ārlietu ministrija asi reaģējusi, aicinot “neizplatīt nepamatotus paziņojumus” par Ķīnas lomu šajā karā.

Eksperti norāda, ka šis solis nav tikai par Ķīnu – tas ir arī brīdinājums Eiropas Savienībai, kurā pēdējā laikā vērojama interese meklēt ekonomisku sadarbību ar Pekinu, neņemot vērā kara kontekstu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.