Urzula fon der Leiena
Urzula fon der Leiena
Foto: SCANPIX/AFP/LETA

“Mums jebkādu ārēju iejaukšanos Taivānas lietās vajadzētu noraidīt.” Urzula fon der Leiena aicina neļaut Ķīnai sašķelt ES bloku 43

Eiropas Komisijas (EK) prezidente Urzula fon der Leiena otrdien aicinājusi Eiropas Savienības (ES) līderus izrādīt vienotību Ķīnas priekšā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

“Spēcīga Eiropas politika Ķīnas jautājumā ir balstīta spēcīgā koordinācijā starp dalībvalstīm un ES institūcijām un vēlmē izvairīties no šķelšanās un pārākuma taktikām,” Eiropas Parlamenta deputātiem sacīja Leiena, kura vienlaikus ar Francijas prezidentu Emanuelu Makronu pagājušajā nedēļā bija vizītē Ķīnā.

“Pēdējo dienu un nedēļu laikā jau esam pieredzējuši darbībā tādas taktikas, un tagad ir laiks rīkoties arī Eiropai. Tagad ir laiks parādīt mūsu kolektīvo gribu,” viņa teica, atkārtojot savu aicinājumu ES samazināt savu atkarību no Pekinas pamata resursu nodrošinājumā, vienlaikus neaizejot no Ķīnas ekonomikas un tās plašā tirgus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Leiena atgādināja, ka ES ievēro tā dēvēto vienas Ķīnas politiku, vienlaikus aicinot nodrošināt “mieru un stabilitāti Taivānas šaurumā. Un mēs stingri iebilstam pret jebkādām vienpusējām izmaiņām esošajā situācijā, jo īpaši izmantojot spēku”.

ES ārējās un drošības politikas augstais pārstāvis Žuzeps Borels uzsvēra, ka Taivāna Eiropai ir ļoti nozīmīga, jo īpaši tās nozīmīgo kuģošanas maršrutu un pusvadītāju ražošanas dēļ.

“Mums jebkādu ārēju iejaukšanos Taivānas lietās vajadzētu noraidīt ne tikai morālu, ētisku apsvērumu dēļ,” viņš paziņoja.

Borels uzstāja, ka Eiropas flotēm ir jāpiedalās operācijās, kas šaurumos nodrošina kuģošanas brīvību un blokam jābūt gatavam “stāties pretī provokācijām neatkarīgi no tā, kas tās veic”.

Pirms nedēļas Makrons izraisīja pretrunīgus viedokļus, kad pēc vizītes Ķīnā paziņoja, ka Eiropai nevajadzētu automātiski sekot ASV politikai Taivānas jautājumā un tai vajadzētu izvairīties no “krīzēm, kas nav mūsu”.

Makrona izteikumi izraisīja asu kritiku no citām ES dalībvalstīm, jo īpaši bloka austrumos, kur ASV tiek uzskatītas par primāro drošības garantētāju pret riskiem, ko rada Ķīnas sabiedrotā Krievija.

Borels Eiropas Parlamentam sacīja, ka “mēs nevaram runāt tikai vienā balsī, jo mums ir daudz balsu, tādēļ vismaz mēs varētu būt labi noskaņots koris”.

Eiropas līderi ir centušies piespiest Pekinu mudināt tās sabiedroto Maskavu atteikties no kara Ukrainā turpināšanas.

“Mums visiem ir savas attiecības ar Ķīnu, bet mēs nevaram tās normāli attīstīt, ja Ķīna neizmanto savu ietekmi uz Krieviju, lai panāktu tās karavīru izvešanu no Ukrainas,” uzsvēra Borels, piebilstot, ka “jebkāda neitralitāte, kas skaidri nenošķir agresoru no valsts, pret kuru tiek veikta agresija, pamatā ir nostāšanās agresora pusē”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.